Jeśli w swoich wojażach po Birmie dotarliście do Mulmejn to warto rozejrzeć się także po najbliższej okolicy, gdzie natrafić można na kilka ciekawych miejsc i obiektów, które z pewnością zasługują na odkrycie.

Birma | Gigantyczny posąg leżącego Buddy –  Win Sein Taw YaBirma | Gigantyczny posąg leżącego Buddy – Win Sein Taw Ya (by alexschwab )

 

Win Sein Taw Ya

20 km na południe od miasta Mulmejn znajduje się największy na świecie posąg leżącego Buddy, mierzący 180 metrów długości. Wokół posągu leży wiele świątyń i zabudowań klasztornych, a także pagód i posągów, których z roku na rok stale przybywa. Ponieważ miejsce to jest często uczęszczane zarówno przez tutejszych mieszkańców jak i turystów nie brakuje tu także herbaciarni i restauracji.
Kilka kilometrów dalej stoi kolejny ogromny posąg, tym razem siedzącego Buddy.

Dojechać tu można z Mulmejn m.in. autobusami jadącymi do Mudon i Thanbyuzayat.

Plaża Setse

Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą wybrać się na piaszczystą, ciągnącą się kilometrami plażę Setse, położoną około 60 m na południe od Mulmejn. Nie trzeba zbytnio martwić się o prowiant gdyż w pobliżu plaży z łatwość znaleźć można wiele kawiarni, barów i restauracji serwujących ryby i owoce morze. Na północnym krańcu plaży leży resort turystyczny 21 Paradise Hotel.

Kyauktalon Taung Pagoda

Pagoda oraz kilka otaczających ją świątyń leży na szczycie skały, kilka kilometrów na południe od Win Sein Taw Ya. Wędrówka na szczyt zajmuje zaledwie 20 minut, a trasa biegnie po betonowych stopniach. Widok ze szczytu na okolicę jest imponujący.

Pagoda Yele Paya w Kyaikkami

Kyaikkami to nadmorski kurort, położony nad Morzem Andamańskim. Miejscowość słynie z niezwykłego, datowanego na XIX wiek, kompleksu świątynnego –  Yele Paya, wybudowanego na skale nad brzegiem morza i połączonego z lądem za pomocą pomostu. W skład kompleksu wchodzą  klasztor i pomieszczenia mieszkalne dla mnichów, główna świątynia oraz kapliczki.

Ko Yin Lay

Około 8 km na północ od Mulmejn znajduję się niesamowity i sporych rozmiarów kompleks świątynny Ko Yin Lay. Największe wrażenie robią cztery, olbrzymie posągi siedzących Buddów, zwrócone w czterech kierunkach świata. W kwadratowej, 9-piętrowej wieży, stojącej za ich plecami, mieszczą się różnego rodzaju przedstawienia Buddy oraz scen z mitologii.

Birma | Świątynia Yele PayaBirma | Świątynia Yele Paya (by cgnetwork2006 )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności