Można powiedzieć, że Aung San Suu Kyi to twarz współczesnej Birmy. Jest najbardziej znaną Birmanką i jedną z najbardziej charakterystycznych postaci politycznych na świecie.

Jej walka o niepodległość została doceniona w gronie międzynarodowym poprzez przyznanie jej nagrody Nobla.

Birma | Aung San Suu Kyi, laureatka nagrody NoblaBirma | Aung San Suu Kyi, laureatka pokojowej nagrody Nobla (by utenriksdept )

 

Pochodzenie imienia

Aung San Suu Kyi (czyt. Ong San Su Czi) urodziła się 19 czerwca 1945 roku w Rangunie. Jest córką birmańskiego generała, działacza politycznego, a od roku 1946 premiera Birmy - Aung Sana (ur. 13 luty 1915r. – zm. 19 lipiec 1947) oraz ambasador Birmy w Indiach i Nepalu - Khin Kyi’u.

Jej imię zostało nadane w tradycyjny sposób po najbliższych członkach rodziny, i tak: „Aung San” pochodzi od imienia ojca, „Suu” to część nadana na cześć jej babci po stronie ojca, natomiast „Kyi” wywodzi się od imienia matki.

Mała Aung San Suu Kyi miała dwóch braci: Aung San Lin, który zmarł w wieku 8 lat oraz Aung San Oo. Pierwsze piętnaście lat swojego życia spędziła w mieście narodzin, a następnie wyjechała z matką i bratem do Dheli, gdzie kontynuowała naukę. Kształciła się także na Uniwersytecie Oxfordzkim.

W roku 1972 wyszła za mąż za Brytyjczyka Michaela Arisa. Już po roku urodził im się pierwszy syn Alexander, a po kolejnych czterech latach drugi syn Kim. Do kraju powróciła w marcu 1988 roku, gdy ciężko zachorowała jej mama.

Życiorys

Aung San Suu Kyi od zawsze była związana z polityką birmańską, jednak jej osobista „kariera” rozpoczęła się, gdy w czasie studiów (27 września 1988 roku) założyła Ligę na rzecz Demokracji (NLD). Była to centrolewicowa partia stanowiąca opozycję wobec rządzących krajem generałów. To dlatego, mimo iż partia ta w roku 1990 wygrała powszechne wybory (uzyskując 59% głosów), ich wynik został uznany za nieważny.

W 2010 roku partia została uznana za nielegalną i dopiero 13 grudnia 2011 ponownie ją zarejestrowano. Za ogromny sukces należy uznać fakt, że już rok później Liga na rzecz Demokracji uzyskała 43 miejsce w parlamencie (na 45, które można było zdobyć).

Nagrody

Za swój ogromny wkład w walkę o demokrację Aung San Suu Kyi otrzymała w 1991 roku pokojową nagrodę Nobla. Warto też wiedzieć, że rok wcześniej została laureatką Nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka.

Birma | Aung San Suu Kyi to twarz współczesnej BirmyBirma | Aung San Suu Kyi to twarz współczesnej Birmy (by worldeconomicforum )

Areszt domowy

Niestety sporą część swojego życia Aung San Suu Kyi spędziła w areszcie domowym w rodzinnym domu nad brzegiem jeziora Inya. Pierwszy raz została uwięziona 20 lipca 1989 roku, a areszt trwał nieprzerwanie aż do roku 1995. Po raz drugi aresztowano ją w roku 2000 i aż do 2010 roku (z wyłączeniem jednego roku od maja 2002) nie mogła opuszczać swego domu w Rangunie.

12 maja 2012 roku noblistka po raz pierwszy od 20 lat opuściła swój kraj i udała się z wizytą do Tajlandii, a następnie wyruszyła w podróż dyplomatyczną do Europy. 16 czerwca 2012 roku osobiście udała się do Norwegii i odebrała Nagrodę Nobla. 

„The Lady”

12 września 2011 roku na 36 Międzynarodowym Festiwalu filmów w Toronto miała miejsce premiera angielsko-francuskiego filmu „The Lady”. Jest to romantyczna opowieść z polityką w tle. Film ukazuje miłość Aung San Suu Kyi do jej męża, ich wspólne życie i problemy z jakimi musieli się borykać. Pięknie ukazane zostały także starania jej męża o przyznanie Aung San Suu Kyi nagrody Nobla oraz sama ceremonia (z 1991 roku), w trakcie której nagrodę odbierali jej synowie.

Reżyserem filmu jest Luc Besson, a odtwórczynią głównej roli malezyjska aktorka Michelle Yeoh. Film ten jest pięknym obrazem o kobiecie uwikłanej w politykę i historię swojego kraju.

Birma | Aung San Suu Kyi jest najbardziej znaną BirmankąBirma | Aung San Suu Kyi jest najbardziej znaną Birmanką (by edenpictures )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności