Bagan (lub inaczej Pagan) to bez wątpienia jeden z najważniejszych powodów, dla których turyści przyjeżdżają do Birmy. Na powierzchni około 40 km2 możemy podziwiać około dwa tysiące świątyń.

Birma | Pagoda Shwezigon, BaganBirma | Pagoda Shwezigon, Bagan (by insmu74 )

 

Historia Bagan

Historia Bagan nierozerwalnie związana jest z królem Anawrahta, który panował w kraju od 1044 do 1077roku. To on przeniósł stolicę do Bagan. To on wprowadził do Birmy Buddyzm Theravadę. To także on nakazał wybudowanie jak największej liczby świątyń.

Pomiędzy IX a XIII wiekiem wybudowano tutaj według jednych źródeł ponad 13 000 świątyń, według innych ok. 4 400. Jednakże większość z nich z powodu najazdów Mongołów oraz trzęsień ziemi uległa całkowitemu zniszczeniu. Szacuje się, że do obecnych czasów w Bagan zachowało się ponad 2 200 świątyń.

Gdzie leży Bagan (Pagan)?

Bagan położony jest w centralnej części kraju, 290 km na południowy zachód od Mandalay i ok. 700 km na północ od Yangonu.

Miasto znajduje się w strefie suchego klimatu, co widać od razu po występującej w tych okolicach specyficznej roślinności. Prawie przez cały rok temperatury wahają się tu od 20 do ponad 30oC.

Bagan podzielony jest na trzy części: Nyaung U, Stary Bagan i Nowy Bagan. Nyaung U to baza wypadowa dla większości podróżników. W Starym Baganie znajduje się najwięcej interesujących świątyń. Natomiast Nowy Bagan jest centrum drogich hoteli i ekskluzywnych restauracji.

Zabytki Bagan

Świątynie w Bagan były budowane z trzech typów materiałów: drewna (głównie tekowego), piaskowca i cegły. Świątynie drewniane niestety uległy zniszczeniu z powodu pożarów. Również większość świątyń z piaskowca nie wytrzymała próby czasu. Za to budowle z cegły okazały się najtrwalsze.

Birma | W Bagan mieści się ponad 2200 świątyńBirma | W Bagan mieści się ponad 2200 świątyń (by worak )

Pagody Birmy

W Bagan wyróżnić można dwa podstawowe typy budowli: pagody i świątynie na bazie prostokątów, tzw. styl gu.

Pagody (w Birmie nazywane Paya) mają kształt odwróconego dzwonu umieszczonego na tarasach (zazwyczaj sześciokątnych). Przykładami pagód są: Bupaya Pebinkyaung, Lawkananda, Shwesandaw i Ngakywenadaung. Shwezigon jest najbardziej czczona, a Dhammayazika jest największa.

 Pagody są miejscem kultu, podczas gdy świątynie są przede wszystkim miejscem medytacji. Z tego też powodu Pagody są bogato zdobione, posiadają wiele elementów przyciągających wzrok (freski), słuch (liczne dzwoneczki), a nawet węch (kadzidełka). Świątynie są natomiast mroczne i surowe w wystroju, aby nie rozpraszać medytujących.

Birmańskie świątynie

Świątynie podzielone są na dwa typy: z jednym wejściem i przedsionkiem lub z czterema takimi samymi wejściami. Zdarza się, że wejście od wschodu jest większe od pozostałych i posiada przedsionek. Wśród takich świątyń można wymienić choćby: Thatbyinnyu, Gawdawpalin, Dhammayangyi, Sulamani i Htilominlo.

Najciekawszym elementem architektury Bagan jest zastosowanie półkolistych łuków. Nigdzie indziej w Azji nie były one stosowane, nawet w tak zaawansowanych cywilizacjach jak chińska czy indyjska.

Magia popularności i urok zapomnienia

Niektóre pagody są zatłoczone i głośne od zachęt licznych sprzedawców do zakupu pocztówek, obrazów czy innych pamiątek. Inne stoją osamotnione pośród kolczastych drzewek akacji. Zarówno jedne, jak i drugie warto odwiedzić. Te bardziej znane i przygotowane na odwiedziny turystów zawsze są z jakiegoś powodu interesujące. Zachętą może być ciekawy posąg Buddy, ładnie zachowane freski albo sama budowla. Nieznane i nieopisane na kierunkowskazach świątynie mają za to atmosferę kontemplacji. W ciszy i spokoju można tu odnaleźć prawdziwe perełki buddyjskiej architektury sakralnej.

Birma | Świątynia Ananda, BaganBirma | Świątynia Ananda, Bagan (by kenner116 )

Świątynia Ananda

Przy drodze pomiędzy Nyaung U a Starym Baganem wznosi się jedna z najpiękniejszych i najświętszych świątyń – Ananda.

Wybudowana została w 1105 r. za panowania króla Kyan-zit-tha, a jej nazwa oznacza „Niezmierzoną mądrość”. Ananda wybudowana została na planie krzyża greckiego. Cztery strony świątyni symbolizują czterech Buddów, którzy osiągnęli Nirwanę. Piąty Budda – Maitreya ma się dopiero pojawić.

W każdej z części świątyni stoi 9,5 metrowej wysokości złoty posąg Buddy: Kassapa (południe), Kakusadha (północ), Konagamana (wschód) i Gotama (zachód).

Ananda wybudowana jest z cegły i terakoty. Jej ściany pomalowane są na biało (a raczej niegdyś były białe), a zwieńcza ją i ozdabia złoty hti.

Świątynia ta jest wspaniałym połączeniem tradycji architektonicznych Monów oraz hinduistów. Mimo iż świątynia uległa poważnym uszkodzeniom podczas trzęsienia ziemi w roku 1975, udało się ją znakomicie odrestaurować.

Wewnątrz świątyni można podziwiać 554 terakotowe płytki, na których wytłoczono historię życia Buddy, czyli tzw. dżatakę (jataka). Ponadto interesujące są kamienne rzeźby, które ozdabiają mury, a jest ich prawie 1500.

Birma | Dhammayazika - największa świątynia w BaganBirma | Dhammayazika - największa świątynia w Bagan (by azwegers )

Shwezigon Pagoda

Następną świątynią, którą należy zwiedzić jest Shwezigon Pagoda w Nyaung-U. Jej budowę ukończono w roku 1102 i można powiedzieć, że od tego momentu stała się ona  prototypem do budowy innych świątyń.

Podobno w złotej zedi (chedi) Shwezigon znajduje się kość i ząb Buddy Gautama. To właśnie tutaj zatwierdzono istnienie 37 natów (duchy wywodzące się z wierzeń animistycznych).

Świątynia Gawdawpalin

Podczas spaceru lub przejażdżki po Bagan warto zwrócić także uwagę na świątynię Gawdawpalin. Budowa świątyni została zakończona w roku 1227.

Jest to typowa świątynia przeznaczona do medytacji wybudowana w stylu gu. Sięga aż 60 metrów wysokości, więc nie da się jej przeoczyć. Wyższa od niej jest tylko Thatbyinnyu mająca 66 m. Podobnie jak Ananda, również i ta świątynia została poważnie zniszczona podczas trzęsienia ziemi w roku 1975, jednak udało się ją odbudować.

Zakupy w Bagan

Zwiedzając kolejne świątynie będziemy mieli doskonałą okazję do zrobienia zakupów. Sprzedawcy mają swoje stoiska na targach przed świątyniami, a nawet w wejściach prowadzących do świątyń, w ich wnętrzu lub na dachach.

Można u nich kupić wspaniałe pamiątki zaczynając od wyrobów z laki, a kończąc na pięknych obrazach malowanych na drobniuteńkim piasku z rzeki Irawadi.

Ze sprzedawcami w Bagan można (a nawet trzeba) się targować, dzięki czemu nasze pamiątki mogą być naprawdę tanie. Trzeba tylko pamiętać o cierpliwości i uśmiechu.

Birma | Stoisko z pamiątkami w pobliżu świątyni Htilominlo, BaganBirma | Stoisko z pamiątkami w pobliżu świątyni Htilominlo, Bagan (by photo_magic_allan )

Pagoda zachodów słońca

Przed zachodem słońca świątynie, na które można się wspiąć stają się bardzo zatłoczone. Całymi autokarami zjeżdżają tu wycieczki turystów, nie tylko zagranicznych, ale i miejscowych.

Jednym z najbardziej obleganych miejsc jest Pagoda Shwesandaw, nazywana „Pagodą zachodów słońca”. Można z niej podziwiać pełną panoramę Bagan i jego okolic. Pagoda ta ma piramidalny kształt zakończony stupą. Na pięciu tarasach już od godz. 17 zaczynają się tłoczyć zaopatrzeni w aparaty i kamery turyści.

Niesamowity teatr natury

Wschód i zachód słońca, oba przełomowe momenty dnia są wspaniałymi spektaklami natury, zapewniającymi licznej widowni niesamowite widoki.

Niebo zmienia swą barwę od błękitnej poprzez pomarańczową do nasyconej czerwieni. Wszystkie budowle stają się jedynie czarnymi kształtami. Pomiędzy nimi zaczynają się snuć mgły. Prześwietlające je niskie promienie słońca tworzą bajeczne smugi.

W takich chwilach nawet liczni i głośni towarzysze nie są w stanie zakłócić wewnętrznego nastroju zadumy i podziwu dla tego pełnego harmonii i piękna krajobrazu.

Bagan jest teatrem, w którym głównym aktorem jest słonce, natura sceną, a ludzkie dzieło scenografią. Przedstawienie to oglądane dwa razy dziennie i do tego kilka dni z rzędu na pewno nie znudzi się nikomu.

Lot balonem

Warto również wybrać się na wycieczkę, podczas której zobaczymy świątynie Bagan z lotu ptaka. W tym celu należy wykupić lot balonem (ok. 300 dolarów za osobę) i wstać wcześnie rano, aby o wschodzie słońca być już w powietrzu.

Po odbyciu lotu każdy uczestnik dostaje pamiątkowy dyplom i lampkę szampana. Loty organizowane są przez liczne birmańskie biura podróży, ale wystarczy powiedzieć pracownikowi recepcji hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, że chcemy odbyć taki lot, a wszystko zostanie za nas zorganizowane.

Birma | Widok na świątynie w BaganBirma | Widok na świątynie w Bagan (by jmhullot )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności