Do Bago turyści kierują swoje kroki głownie po to, aby zobaczyć znajdujące się tam świątynie. Bago jest także bazą wypadową do zorganizowania wycieczki do jednej z najbardziej znanych birmańskich świątyń,Kyaiktiyo, czyli Złotej Skały.

Birma | Shwethalyaung Buddha, BagoBirma | Shwethalyaung Buddha, Bago (by gusjer )

 

Położenie Bago

Bago nazywane jest także Pegu. Położone jest ok. 80 km od Yangonu i to właśnie zazwyczaj tu znajduje się drugi przystanek większości turystów na ich liście miejsc do zwiedzenia.

Zgodnie z legendą miasto zostało utworzone przez dwie księżniczki Mon w roku 573. Pierwsze historyczne dane o istnieniu Bago pochodzą z kronik arabskiego geografa Ibn Khudadhbin.

Atrakcje Bago

Największą atrakcją Bago jest Shwethalyaung Buddha. Jest to drugi największy na świecie pomnik leżącego Buddy. Ma on 55 metrów długości i 16 metrów wysokości, a pochodzi z 994 roku. Budda wsparty jest na pięknej mozaikowej poduszce, która została dorobiona do pomnika w roku 1930.

Kolejną atrakcją miasta jest świątynia Shwemawdaw Paya, nazywana często Świątynią Złotego Boga. Ma ona 114 m wysokości, a wybudowano ją około X wieku, by chroniła dwa włosy Buddy. Początkowo świątynia miała prawdopodobnie 23 m wysokości. W późniejszych latach do kolekcji tutejszych relikwii dodano jeszcze dwa zęby Buddy. Na przestrzeni wieków Shwemawdaw Paya wielokrotnie ulegała zniszczeniom podczas trzęsień ziemi. Ostatnia odbudowa świątyni została zakończona w 1954 roku.

Birma | Pagoda Czterech Buddów – Kyaik Pun PayaBirma | Pagoda Czterech Buddów – Kyaik Pun Paya (by tanenhaus )

Pałac w Bago

Zwiedzając Bago trzeba zobaczyć także Pałac Kanbawzathadi. Pałac ten został wybudowany w roku 1556 dla Króla Bayinnaung. Podobnie jak inne zabytki w Bago, także i on uległ zniszczeniu, tylko nie przez trzęsienie ziemi, a z powodu pożaru. Stało się to w roku 1599, a odbudowano go dopiero w roku 1992.

Przy Pałacu znajduje się także niewielkie muzeum, w którym można zobaczyć między innymi eksponaty sztuki Mon.

Cztery posągi siedzącego Buddy

Będąc w Bago można zobaczyć także Kyaik Pun Paya, czyli cztery posągi siedzącego Buddy, Hintha Gon Paya, z której można podziwiać widok na całe miasto, Mahazedi Paya, Maha Kalyani Sima, Monaster Węży itd.

Dobrym sposobem na zwiedzenie wszystkich atrakcji Bago jest wynajęcie rikszy.

Birmańskie cygaretki

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak wyrabiane są tradycyjne birmańskie cygaretki cheroot, to w Bago jest ku temu idealna okazja. Znajduje się tu bowiem około 15 dużych fabryk oraz kilka małych miejsc ich wyrobu.

W owych "fabrykach" (cygaretki to bardziej wyrób chałupniczy) kobiety siedzą na ziemi i skręcają liście tha-na-phet zlepiając je gumą lub specjalnym klejem.

Co ciekawe, cygaretki przygotowywane na zimę mają inną mieszankę tytoniów niż te na lato, aby o każdej porze roku były one tak samo przyjemne w paleniu. Papierosy na chłodniejsze i deszczowe dni mają mocniejszy dym, w przeciwieństwie do tych na lato, które są o wiele delikatniejsze. Dokładny skład i ilość poszczególnych składników są tajemnicą każdej fabryki.

W Bago można także zobaczyć jak lokalni artyści rzeźbią w drewnie i wyrabiają z niego pamiątki dla turystów.

Birma | Stopy największego posągu Buddy, BagoBirma | Stopy największego posągu Buddy, Bago (by tanenhaus )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności