Spacerując birmańskimi ulicami nie sposób nie zwrócić uwagi na pokrywające je rdzawe plamy. Trudno też przejść obojętnie obok czarno-brunatno-bordowych uśmiechów, które choć miłe i uprzejme, mogą wzbudzać lekki niesmak.

A wszystko to jest efektem jednej z najpopularniejszych azjatyckich używek czyli betelu, który jest bardzo populany w Myanmarze.

Birma | Betel sprzedawany jest zazwyczaj po 6 sztukBirma | Betel sprzedawany jest zazwyczaj po 6 sztuk (by mckaysavage )

 

Co to jest betel?

Połączenie w jednej używce liści pieprzu żuwnego z orzechami palmy areka znane jest w Azji od czasów starożytnych. I właśnie to połączenie znane jest obecnie pod nazwą "betel", która z resztą jest potoczną nazwą tegoż gatunku pieprzu.

Pieprz żuwny i żuwipalma

Pieprz żuwny (Piper betle) jest powszechnie uprawianym pnączem o krzewiastym pokroju. Liście tej rośliny mają intensywnie zielony kolor i są sercowatego kształtu. Smaruje się je mlekiem wapiennym, czyli koloidalną zawiesiną wodorotlenku wapnia w wodzie. Następnie na liść nakłada się nasiona żuwipalmy katechu (Areca catechu), znanej powszechnie jako areka. Całość składa się w kosteczkę, czyli tak zwane „paan” i sprzedaje zazwyczaj po sześć sztuk.

W trakcie żucia z nasion wydobywa się alkaloid arecolina, który szybko przekształca się w arekaidynę będącą niezwykle podobną do nikotyny.

Jak działa betel?

Podczas żucia betelu odczuwa się intensywnie, gorzko – pikantny smak. Niektórzy dodają do betelowego zawiniątka także inne intensywne w smaku przyprawy np. cynamon, tytoń, odrobinę soku z limonki itp.

Ponadto, czuje się jak nasz przełyk staje się coraz cieplejszy aż w pewnym momencie zaczyna się odczuwać swego rodzaju zrelaksowanie, a jednocześnie pobudzenie

Birma | Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckichBirma | Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckich (by traitlinburke )

Właściwości betelu

Początkowo żuto betel głównie podczas ceremonii religijnych. Dopiero z czasem stał się on codzienną używką, głównie ze względu na jego pobudzające właściwości.

Żucie betelu ma jednak swoje dobre i złe strony. Wyciąg z betelu jest tak toksyczny, że zabija pasożyty układu pokarmowego oraz odkaża go. Podobno nadaje też ciału specyficzny zapach, który odstrasza komary i pijawki.

Od wieków żucie betelu było też sposobem na poradzenie sobie z nieświeżym oddechem.

Niestety jego regularne używanie powoduje sztywnienie szczęk i zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Skutkiem ubocznym nadużywania betelu jest także czernienie zębów oraz farbowanie dziąseł i ust, a także barwienie śliny. Co więcej, ponieważ betel powoduje nadmierne wydzielanie śliny to jest ona wypluwana i tak właśnie powstają  rdzawo-bordowe zabrudzania widoczne na chodnikach i ulicach.   

Czwarta używka świata

Stoiska z betelem znajdziemy w Birmie na każdym kroku. Sprzedają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety i tak samo jest jeśli chodzi o jego używanie.

Betel popularny jest nie tylko w Birmie, ale także wielu innych krajach azjatyckich. Nic więc dziwnego, że jest czwartą po kofeinie, nikotynie i alkoholu, najczęściej stosowaną używką na świecie.  

Birma | Stoiska z betelem spotkać można na każdej birmańskiej ulicyBirma | Stoiska z betelem spotkać można na każdej birmańskiej ulicy (by shannonholman )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Birma na festiwalu WATCH DOCS Birma na festiwalu WATCH DOCS
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012, Lublin...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności