12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012, Lublin 7-10 grudnia 2012). W tegorocznej odsłonie festiwalu stała sekcja „Zbliżenia” poświęcona zostanie Birmie.

Birma | Logo Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w FilmieBirma | Logo Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie (by www.watchdocs.pl )

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z dwóch największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, od 12 lat konsekwentnie popularyzującym filmy dokumentalne wśród polskiej publiczności.

W ciągu 10 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się m. in. 4 repertuarowe sekcje stałe:

  • Chcę zobaczyć, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka.
  • Zbliżenia: Birma, w tym roku  poświęcone sytuacji w Birmie.
  • Dyskretny urok propagandy: Panie na lewo, Panowie na prawo, tym razem koncentrujący się na propagandzie genderowych stereotypów.
  • Nowe filmy polskie – najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu.

Birma | Kadr z filmu „Powrót do Birmy”Birma | Kadr z filmu „Powrót do Birmy” (by www.piecsmakow.pl )

Zbliżenia: Birma

W najbardziej interesującej nas sekcji – Zbliżenia: Birma, będziemy mieli okazję zapoznać się z czterema dokumentami:

Birma VJ
Dania 2008, reż. Anders Østergaard

Niezwykły dokument o tzw. Szafranowej Rewolucji z 2007 roku, stworzony na bazie materiałów zebranych przez niezależną sieć korespondentów DVB (Democratic Voice of Burma).

Obóz
Wielka Brytania/Tajlandia 2012, reż. Mark Monti

Magiczny obraz bez dialogów, ukazujący codzienne życie w obozie dla birmańskich uchodźców w Tajlandii.

Głos wolnej Birmy
Norwegia 2011, reż. Turid Rogne

Dokument o birmańskich niezależnych mediach na emigracji, a konkretnie: o niewielkiej radiostacji w Oslo.

Powrót do Birmy
Tajwan/Birma 2011, reż. Midi Z

Spektakularny, bo nakręcony w niedostępnej dla zagranicznych filmowców Birmie, paradokument, ilustruje codzienne życie mieszkańców kraju, marzących o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

Birma | WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony prawom człowiekaBirma | WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony prawom człowieka (by www.watchdocs.pl )

Co? Gdzie? Kiedy?

W Warszawie festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Iluzjon, kinie Muranów,  w kinie Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W Lublinie filmy 12. WATCH DOCS będzie można zobaczyć w sali projekcyjnej lubelskiego ośrodka TVP i w kawiarni Kawka.

Oficjalna strona Festiwalu: www.watchdocs.pl

Nazwa festiwalu

Nazwa festiwalu jest grą słów: "watchdog" (potoczne określenie organizacji pozarządowych, patrzących władzy na ręce), „watch” (w znaczeniu oglądać) i „docs” (skrót od angielskiego documents).

Zainteresują Cię również

Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Kambodża na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków Kambodża na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
Na  jedynym w Polsce tak kompleksowym przeglądzie kina azjatyckiego, jakim jest Festiwal Filmowy Pięć Smaków, nie mogło...
Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad...
Wietnam na festiwalu Pięć Smaków Wietnam na festiwalu Pięć Smaków
Wietnamska kinematografia nie jest zbyt popularna w Europie. Niewielu z nas potrafi wskazać jakichkolwiek reżyserów czy tytuły...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności