Co roku w sierpniu w regionie Mandalay odbywa się festiwal duchów, nazywany Taungbyone lub Nat Pwe. Festiwal trwa 7 dni, a wierni w tym czasie oferują duchom dary w postaci kwiatów, owoców, kadzideł, świec oraz picia i jedzenia.

Jest to radosne, hucznie obchodzone święto, podczas którego ludzie biorą udział w tańcach i przedstawieniach.

Birma | Festiwal nat pwe łączy w sobie taniec, śpiwe i muzykęBirma | Festiwal nat pwe łączy w sobie taniec, śpiwe i muzykę (by cristinabe )

 

Naty

Według dawanych, tradycyjnych birmańskich wierzeń, naty to duchy, które zarówno opiekowały się i pomagały ludziom jak i mogły działać na ich szkodę. Ponadto duchy te opiekowały się domami, wioskami, miastami, lasami czy górami. Panteon natów składa się z 37 duchów, zwanych Panami i Paniami. Natami mogły być dusze ważnych osób, których śmierć była nagła i gwałtowna lub były to lokalne wersje hinduskich bóstw.

Ceremonia nat pwe

Ceremonia pwe ma na celu udobruchanie sobie natów i uzyskanie ich łask. Ludzie proszą je o pomoc w osiągnięciu sukcesu w pracy, szczęścia w miłości, czy o lepsze zdrowie. Ceremonie trwają od 3 do 7 dni i w tym czasie przywołuje się duchy po imieniu, zaczynając od króla natów. Nat pwe prowadzi Kadaw, czyli mistrz ceremonii, który wzywa naty i przeprowadza zebranych wiernych przez rytuał. Pełni on rolę medium, tancerza, magika i bajarza w jednym. Zazwyczaj rolę tę pełnią mężczyźni przebrani za żeńskie naty. Nierzadko są to transwestyci i transseksualiści.

Nieodłącznym elementem rytuału jest taniec, podczas którego Kadaw wpada w trans, a naty przejmują kontrolę nad jego ciałem. W tym momencie następuje obwieszczenie przepowiedni. Podczas festiwalu ustawionych zostaje kilka scen na których, tańczą różni Kadaw. Pielgrzymi przemieszczają się od sceny do sceny by obejrzeć kolejny rytuał nat. Całość Odbywa się przy akompaniamencie muzyki.

Ceremonie nat pwe można zobaczyć również podczas przedstawień w teatrze lub tradycyjnych występów tanecznych, gdyż często stanowią jeden z elementów przedstawienia.

W ciągu roku odbywa się wiele festiwali nat pwe w całym kraju. Główne ośrodki kultu natów to Mount Popa, niedaleko Bagan oraz Taungbyone w pobliżu Mandalay. Ceremonie odbywają się w miejscach publicznych, a udział w nich może wziąć każdy.

Birma | Wizerunki natów w świątyni w Mount PopaBirma | Wizerunki natów w świątyni w Mount Popa (by Scott Edmunds )

Festiwal Taungbyone

Jest to największy festiwal nat pwe w kraju. Taungbyone to niewielka miejscowość leżąca niedaleko Mandalay. Co roku w sierpniu odbywa się tu, trwający około tydzień,  festiwal Hsu Taung Pyle, zwany festiwalem Natów Taungbyone. Łączy on w sobie dawne tradycje, muzykę, taniec i trans. Kulminacją obchodów jest kąpiel w strumieniu dwóch księżniczek Natów – reprezentowanych przez posągi naturalnych rozmiarów.

Czwartej nocy rozpoczynają się rytualne tańce i śpiewy, podczas których przekazywane są duchom życzenia i pragnienia, a ludzie popadają w trans. Ostatniego dnia festiwalu przypada pełnia księżyca, która kończy festiwal.

Pozostałe festiwale nat

Najbardziej popularny jest festiwal w Taungbyone koło Mandalay. Inne festiwale, odbywające się na terenie całego kraju, to festiwal Yadanagu Nat, niedaleko słynnego, drewnianego mostu U Paine w Amarapura. Grudniowy festiwal Popa Mei Daw (Mei Wunna) na Mount Popa w okolicy Bagan. Kolejne dwa festiwale odbywają się w marcu i są to Amay Yin w Yinmarbin, dokładnie w wiosce Maung Htone oraz festiwal Pa Khan Ko Gyi Kyaw w Nan Oo niedaleko Pakokku.

Birma | Udział w festiwalu to także okazja do spróbowania lokalnych wyrobówBirma | Udział w festiwalu to także okazja do spróbowania lokalnych wyrobów (by gusjer )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności