Pierwsze parasole używane były już cztery tysiące lat temu w starożytnym Egipcie. W Chinach ok. 400 roku naszej ery wykonywano parasole z natłuszczonego papieru.

Nie wiadomo kiedy parasole dotarły do Myanmaru, ale każdego dnia, gdy świeci słońce albo gdy pada deszcz parasole rozkwitają na ulicach jak barwne kwiaty.

Birma | Birmańskie parasole chronią nie tylko przed deszczem, ale i gorącym słońcemBirma | Birmańskie parasole chronią nie tylko przed deszczem, ale także przed gorącym słońcem (by insmu74 )

 

Etapy powstawania parasoli

Birmańskie parasole od początku do końca wykonywane są ręcznie.

Pierwszy etap powstawania parasola to wytworzenie papieru i przygotowanie bambusowego rusztowania. Papier wytwarza się z kory drzewnej. Przez siedem godzin jest ona moczona i rozbijana na włókna. Gdy miazga jest gotowa można do niej dodać barwnik. Otrzymamy wówczas jednobarwny arkusz.

Następnie, powstałą miazgę wylewa się na specjalne kwadratowe sito o maleńkich oczkach umieszczone w kąpieli wodnej. Włókna powoli opadają na dno tworząc zwartą strukturę.

W tym czasie na powstającym papierze można rozłożyć rośliny. Do ozdoby służą kolorowe płatki kwiatów oraz liście.

Kolejnym etapem jest odsączanie masy oraz jej suszenie. Po całkowitym wyschnięciu papier odkleja się od sita. W ten sposób otrzymuje się arkusze papieru czerpanego gotowe do dalszej obróbki.

Ochrona przed słońcem i deszczem

Do przygotowanego wcześniej bambusowego rusztowania parasola przytwierdza się przycięty na okrągło papier. Gdy całość ma już odpowiedni kształt można zająć się zdobieniem. Papier ozdobiony motywami roślinnymi nie jest barwiony ani malowany. Barwne płatki kwiatów oraz zieleń liści są ozdobą samą w sobie.

Natomiast papier barwiony jest dodatkowo malowany. Wzory są proste i delikatne. Przeważnie czarne. Ich zadaniem jest jedynie subtelne przykucie uwagi. Ozdobiony parasol może być dodatkowo pokryty warstwą specjalnych klei i wosków, które czynią go wodoodpornym. Dzięki temu można go używać zarówno jako ochronę przed słońcem, jak i przed deszczem.

Piękne, tradycyjne birmańskie parasole bywają ozdobą domów i hoteli. Wiszą zawieszone pod sufitami, leżą na półkach lub pełnią rolę ozdobnych abażurów lamp.

Bordowe parasole to typowy atrybut birmańskich mnichów, natomiast różowy - mniszek. Widok mnichów z rozłożonymi parasolami jest jednym z ulubionych motywów fotograficznych oraz malarskich.

Birma | Birmańskie parasole są jedną z najchętniej kupowanych pamiątek przez turystów Birma | Birmańskie parasole są jedną z najchętniej kupowanych pamiątek (by tjt195 )

Gdzie kupić parasol?

Ręcznie wykonywane parasole można kupić np. podczas rejsu po jeziorze Inle lub w Bagan na stoiskach przed starożytnymi świątyniami.

Parasole z Pathein

Prawdziwym parasolowym zagłębiem jest Pathein, czyli stolica regionu Ayeyarwady.

Tutejsza produkcja parasoli to typowy biznes rodzinny, w którym każdy odpowiedzialny jest za wytworzenie innej części parasola. Parasole pochodzące z tego regionu różnią się od innych tym, że wykonywane są z bawełny, satyny lub jedwabiu. Czasza parasolu może być gładka lub ozdobiona malowanymi kwiatami.

Dodatkową ozdobą są pomponiki wiszące na zakończeniach żebrowania czaszy. Podobnie jak w przypadku parasoli z papieru, ich konstrukcja wykonana jest z bambusa. Rączka tych parasoli wykonana jest z drewna drzewa iglastego, które nazywane jest przez mieszkańców Pathein “Ma-U Thit”.   

Religijne znaczenie parasoli

W Buddyzmie parasol symbolizuje ochronę przed chorobami, szkodliwymi siłami oraz tymczasowym i trwałym cierpieniem zarówno bogów, jak i ludzi w przyszłych życiach. Parasol reprezentuje także święte prawo do korzystania z jego chłodnego cienia. Złote parasole prawie zawsze stoją obok pomników Buddy. Są także stawiane dookoła stup i przy ołtarzach, na których składa się podarki dla duchów.

Obecnie birmańskie parasole są jedną z najchętniej kupowanych pamiątek przez turystów przybywających do tego kraju.

Birma | Birmańskie parasole wykonywane są od początku do końca ręcznieBirma | Birmańskie parasole wykonywane są od początku do końca ręcznie (by rwp-roger )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności