Wybierając się do obcego kraju trzeba być świadomym, jakie panują tam zasady dobrego wychowania i jak nie urazić jego mieszkańców oraz nie wyjść na kompletnego ignoranta. Tak też jest w przypadku Birmy.

Kultura tego kraju jest na tyle odmienna od naszej, że nie możemy zakładać, iż wszystko do czego jesteśmy przyzwyczajeni będzie na miejscu dobrze postrzegane.

Birma | Pamiętajmy, że mnisi buddyjscy nie mogą dotykać kobietBirma | Pamiętajmy, że mnisi buddyjscy nie mogą dotykać kobiet (by daniel_n_reid )

 

Oto kilka zasad, o których powinien pamiętać każdy podróżnik:

Jak zachować się w birmańskiej świątyni?

W Birmie zwiedza się głównie świątynie, dlatego niezwykle ważne jest szanowanie uczuć religijnych Birmańczyków.

Musimy pamiętać, że przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. Jeśli ktoś się obawia, że buty zostaną skradzione (co się nie zdarza), zawsze może je wrzucić do plecaka lub dopiąć do paska, byleby je zdjął.

Równie ważną sprawą jest sam ubiór. W świątyniach buddyjskich należy być ubranym skromnie. Nie można mieć odsłoniętych ramion, dekoltów czy nóg. Powinno się mieć długie spodnie, a przynajmniej takie, które sięgają do połowy łydki.

Jeśli nie mamy odpowiedniego ubrania, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed wejściem do świątyni będziemy mogli za drobną opłatą wypożyczyć tradycyjne birmańskie longyi.

Jak zachować się w obecności mnicha?

Kobiety koniecznie muszą pamiętać, że nie wolno im dotykać mnichów.

Miłe powitanie

Spotykając Birmańczyka rozpocznijmy z nim rozmowę od „mingalaba”, które oznacza tyle co „dzień dobry”.

Nie powinniśmy zwracać się do nowo poznanych osób bezpośrednio na "Ty". Birmańczycy przywiązują dużą wagę do tytułów związanych z wiekiem. Do młodych mężczyzn stosuje się zwykle zwrot Maung lub Ko (co dosłownie oznacza „bracie”), do starszych mężczyzn mówi się U (dosłownie „wujku”). Do młodych kobiet powinno się mówić Ma (co oznacza „siostro”), natomiast do starszych – Daw (czyli „ciociu”). Wystarczy także mówić do kogoś na "Pan/Pani", aby okazać nasz szacunek.

Emocje na wodzy

Birmańczycy są niezwykle mili i uczynni – w taki sposób zostali wychowywani i takie zachowanie na co dzień jest tutaj normą. Każde dziecko od najmłodszych lat wie, że ma czcić starszych, szanować rówieśników i troszczyć się o młodszych oraz słabszych. Niepopularne jest tu publiczne okazywanie emocji.

W kontaktach z mieszkańcami Birmy (a także innych krajów azjatyckich), nawet gdy coś nam nie odpowiada lub jesteśmy zdenerwowani, starajmy się nie obrażać nikogo podnoszeniem głosu, nieodpowiednim tonem czy nieuprzejmymi gestami. Będzie to świadczyło o naszym braku kultury osobistej.

Birma | Birmańczycy są niezwykle mili i uczynni Birma | Birmańczycy są niezwykle mili i uczynni (by 69583224@N05 )

Uwaga na głowę!

W Birmie absolutnie niedopuszczalne jest dotykanie kogoś po głowie. Dla Birmańczyków jest to najwyższy punkt ciała – również w sensie duchowym, dlatego nawet dzieci nie powinno się głaskać po główce.

Analogicznie, stopy są punktem ciała najniższym, wręcz nieczystym. Warto zatem pamiętać o tym, by siadając nie kierować swoich stóp w stronę rozmówcy. Musimy się także pilnować, aby nasze stopy nigdy nie były skierowane w stronę posągu Buddy.

W birmańskim domu

Jeśli zostaniemy zaproszeni do Birmańskiego domu, pamiętajmy o zdjęciu butów, tak samo jak w przypadku wejścia do świątyni.

Birmańczycy najczęściej jedzą palcami lub pałeczkami, zupy natomiast spożywają łyżkami. Zarówno w domach prywatnych, jak i w restauracjach turystom podawane są sztućce.

Rozmawiając z Birmańczykami nie powinniśmy poruszać tematów związanych z polityką.

Z aparatem przez Birmę

Birmańczycy raczej nie mają nic przeciwko robieniu im zdjęć, jednak zawsze warto zapytać o zgodę.

Absolutnie nie wolno natomiast fotografować żołnierzy, policjantów, budynków ani samochodów rządowych, ponieważ może się to dla nas skończyć nawet deportacją z kraju.

Birma | Wchodząc do świątyni pamiętajmy o zdjęciu butów!Birma | Wchodząc do świątyni pamiętajmy o zdjęciu butów! (by worak )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności