W dyskusjach na temat cen w Birmie pojawiają się często sprzeczne poglądy. Jedni upierają się, że jest to wciąż kraj tani, inni uznają Birmę za drugi (po Singapurze) najdroższy kraj Azji Południowo-Wschodniej.

Faktem jest, że wraz z postępującym rozwojem turystyki regularnie wzrastają ceny w Birmie, szczególnie widoczne jest to w kwestii noclegów (gwałtowna tendencja wzrostowa zauważalna jest od 2012 roku).

Birma | Udana transakcja na bazarze w MandalayBirma | Udana transakcja na bazarze w Mandalay (by bob_in_thailand )

 Lokalne ceny w Birmie są stosunkowo niskie, jeśli jednak kupuje się towary importowane, ich ceny zbliżają się poziomem do krajów zachodnich – cła przywozowe są bardzo wysokie. Opłaca się więc pozostawać przy produktach miejscowych.

Ceny towarów i usług w Birmie – właściwie jak wszędzie indziej na świecie – zależą także od tego, gdzie robimy zakupy, przykładowo: piwo w hotelu kosztuje ok. 5 USD, natomiast w mniejszej jadłodajni zapłacimy za nie ok. 1 USD.

W Birmie stosunkowo drogie jest mięso, zaś tanie i bardzo różnorodne są na przykład warzywa. Zaskakująco drogie (w stosunku do innych produktów) jest także mleko, które w Birmie często jest importowane.

Rękodzieła najlepiej kupować na targu, gdzie klientami są głównie miejscowi, a nie w typowych sklepach z pamiątkami – mamy wówczas szansę zdobyć prawdziwą perełkę w niewygórowanej cenie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Birmie wynosi ok. 250 USD.

Podane niżej zestawienie przedstawia średnie ceny z kilku ostatnich miesięcy w Birmie i należy je traktować wyłącznie orientacyjnie. Ceny w tabeli podane są w trzech walutach: dolarach amerykańskich (USD), złotówkach (PLN) i kyatach (MMK).

Dla orientacji: 1 USD = ok. 890 MMK, a 1 PLN = ok. 280 MMK.

Birma | Stawiając na produkty lokalne zaoszczędzimy sporo pieniędzy Birma | Stawiając na produkty lokalne zaoszczędzimy sporo pieniędzy (by insmu74 )

Birma – ceny na różne artykuły w 2013 roku

 

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został otwarty...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności