Nawet w ciągu jednego dnia można odbyć historyczną wycieczkę po trzech dawnych stolicach Birmy: Amarapura, Inwa i Sagaing. Czwartą, Mingun, najlepiej zostawić sobie na osobny dzień.

Wszystkie cztery stolice znajdują się w bliskim sąsiedztwie Mandalay. Jest to jedna z największych atrakcji kraju, dlatego nikt nie powinien w swoim planie podróży pominąć tych miejsc.

Birma | Krzywa wieża Nanmyin, InwaBirma | Krzywa wieża Nanmyin, Inwa (by rwp-roger )

 

Rowerem lub taksówką

Wycieczkę po dawnych stolicach Birmy można odbyć wynajętym rowerem, rikszą lub taksówką. Startujemy z Mandalay. Trasę najlepiej rozplanować tak, aby późnym popołudniem znaleźć się w Amarapurze. Wielu turystów zostawia sobie Mingun, uznawaną często za najciekawszą ze starożytnych stolic, na osobny dzień – dotrzeć można tu jedynie łodzią. Z Mandalay do Mingun kursują promy.

Mingun

Mingun znane jest z pozostałości po świątyni, która w pierwotnym założeniu miała być największa na świecie. Niestety astrolog króla Bodawpaya przepowiedział, że jeśli jego dzieło zostanie dokończone, to król umrze. Przerwano więc budowę, tak przynajmniej głosi miejscowa opowieść. Oprócz innych świątyń, które można zobaczyć w Mingun warto obejrzeć ogromny dzwon z brązu. Waży on aż 90 ton, ma ok. 4 metry wysokości i ok. 5m średnicy u podstawy. Do roku 2000 uważany był za największy działający dzwon na świecie.

Sagaing

Sagaing było stolicą w latach 1315–1364. Miejsce to słynie z ogromnej ilości różnego rodzaju świątyń, które wzniesione zostały na wzgórzu Sagaing.

Inwa

Inwa, nazywana także Avą oraz Ratnapurą, była stolicą Birmy przez niecałe 400 lat (od 1364 do 1841roku). Miasto zostało stopniowo opuszczone po serii bardzo silnych trzęsień ziemi w 1839 roku.

Inwa otoczona jest przez liczne kanały rzeki Irawadi, dlatego, aby się do niej dostać, trzeba przepłynąć rzekę łodzią. Na drugim brzegu czekają na zwiedzających dorożkarze. To oni wożą turystów do najważniejszych zabytków Avy.

Birma | Ruiny świątynia Pahtodawgyi, MingunBirma | Ruiny świątynia Pahtodawgyi, Mingun (by dayapragm )

Atrakcje Inwy (Avy)

Ogromne wrażenie robią pozostałości potężnego muru, który niegdyś otaczał całe miasto. Jedną z największych atrakcji Avy jest Monaster Bagaya Kyaung. Świątynia została wybudowana w 1834 roku z drewna tekowego. Jej wnętrze jest chłodne i stosunkowo mroczne, aż trudno uwierzyć, że do dzisiaj prowadzone są tu lekcje. Ich miarowe i rytmiczne odgłosy rozchodzą się po świątyni. Podobnie jak w przypadku innych drewnianych świątyń, także ta jest pięknie rzeźbiona.

Birmańska Piza

Kolejnym ciekawym zabytkiem Inwy (Avy) jest krzywa wieża Nanmyin. Jest to jedyna pozostałość po znajdującym się w tym miejscu pałacu. Ma ona 27 metrów wysokości i można z niej podziwiać bardzo ładną panoramę. Wyjście na taras widokowy po krętych, trzeszczących schodach dla wielu osób jest prawdziwym wyzwaniem. Tym bardziej, że wieża jest przekrzywiona i sami Birmańczycy porównują ją do wieży w Pizie.

W Inwie można także zobaczyć świątynię Maha Aungmye Bonzan. Budowla ta została wybudowana z cegły, ponieważ chciano zapewnić jej długowieczność. Niestety, choć nigdy nie uległa płomieniom, została zniszczona przez silne trzęsienie ziemi, a następnie odbudowana.

Nie odbudowano natomiast Pagody Yadana Hsimi. Pośród kolumn, które samotnie sterczą ku niebu znajduje się posąg Buddy, a wszystko pochłania okoliczna roślinność. Dawne piękno tego miejsca trzeba sobie samemu dopowiedzieć i wyobrazić.  

Birma | Świątynia Maha Aungmye Bonzan, InwaBirma | Świątynia Maha Aungmye Bonzan, Inwa (by rwp-roger )

Amarapura

Amarapura znajduje się 11 km na południe od Mandalay. Stolicą mianował ją król Bodawpaya w 1783 roku. To właśnie tutaj można się przespacerować po najdłuższym na świecie tekowym moście. Most U Bein ma aż 1,2 km długości i łączy ze sobą dwa brzegi jeziora Taungthaman.

Most ma już ponoć 200 lat, ale mimo to całkiem nieźle się trzyma. Każdego dnia przechodzą nim dziesiątki, jeśli nie setki osób zarówno Birmańczyków, jak i turystów.

Amarapura w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Miasto nieśmiertelności” i można powiedzieć, że właśnie z powodu mostu nazwa ta jest jak najbardziej trafna.  

Świątynia węży

Odwiedzając starożytne stolice Birmy można także zobaczyć inne ciekawe miejsca, np. świątynię Paleik Yadana Labamuni Hsu-taung-pye, nazywaną w skrócie Paleik. Świątynia ta znana jest z tego, że przed miejscowym posągiem Buddy śpią lub wiją się trzy duże pytony. Każdego dnia o godzinie 11:00 odbywa się karmienie i mycie węży.

Wycieczka dookoła Mandalay

Dzień spędzony na wycieczce dookoła Mandalay będzie wyczerpujący, ale także pełen wrażeń, pięknych widoków, interesujących legend i wspaniałych zabytków. Co więcej, da nam możliwość zrobienia zachwycających zdjęć.

Birma | Najdłuższy na świecie most tekowy, AmarapuraBirma | Najdłuższy na świecie most tekowy, Amarapura (by rwp-roger )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został otwarty...

Odległości:

  • Z Mandalay do Mingun – ok. 11 km na północ
  • Z Mandalay do Inwy (Avy) – ok. 20 km na południowy zachód
  • Z Mandalay do Sagaing – ok. 20 km na południowy zachód
  • Z Mandalay do Amarapury – 11 km na południe
  • Inwę i Amarapurę dzieli ok. 6,5 km

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności