Będąc w Birmie nie sposób nie skosztować przepysznych i świeżych owoców. Kuszą nas kolorami, niespotykanymi kształtami oraz niepowtarzalnymi smakami.

Egzotyczne owoceBirma | Egzotyczne owoce (by heyitschili )

 

Na każdym birmańskim bazarze kupimy świeże owoce. Oprócz arbuzów, ananasów, bananów czy grejpfrutów znajdziemy tam także takie rarytasy jak np.:

Jabłko cukrowe

Owoc jest wielkości jabłka, wyglądem przypomina dużą malinę. Pod grubą skórą znajduje się słodki, biały miąższ. Dojrzały owoc bardzo łatwo pęka, dzięki czemu nie ma problemu z obieraniem.

Mongostan Birma | Jabłko cukrowe (by scottzona )

Rambutan

Jest to jeden z najpopularniejszych owoców w Azji Południowo-wschodniej. Wyglądem przypomina liczi, jednak jest znacznie większy. Jego skórka jest czerwona, pokryta kolcami, miąższ natomiast jest biały lub bladoróżowy o słodkim smaku. Owoce rambutanu najlepiej smakują na surowo.

Birma | Rambutan Birma | Rambutan (by Maurizio )

Mangostan

Owoc ten przypomina awokado. Pod twardą i grubą skórą znajduje się biały, przypominający czosnek miąższ. Mangostan jest niezwykle delikatnym owocem, jest bardzo słodki,  ale jednocześnie pikantny. W smaku przypomina ananasa, morele i pomarańczę. Skórka wykorzystywana jest do celów leczniczych.

Jabłko-cukroweBirma | Mongostan (by migikata )

Durian

Durian przez wielu nazywany jest „królem owoców”, uważany bywa także za afrodyzjak. Jego wielkość może osiągać nawet 30 cm. Skóra pokryta jest zielonymi lub brązowymi cierniami. Owoc znany jest z charakterystycznego wręcz odrażającego zapachu. Miąższ jest w kolorze jasnożółtym, w smaku słodki, lekko maślany.

Z duriana produkowane są soki i marmolady. Cudownie smakuje również jako dodatek do lodów czy ciastek. Nasiona mogą być spożywane po ugotowaniu lub usmażeniu.

Birma | DurianBirma | Durian (by kodomut )

Chlebowiec

Owoc ten wyglądem przypomina durian, ale jest od niego większy. Biały miąższ najczęściej spożywany jest na surowo, nasiona natomiast – upieczone. Chlebowiec ma wiele właściwości leczniczych: pomaga w niestrawności, a nawet w walce z rakiem.

Chlebowiec Birma | Chlebowiec (by tomsaint )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności