Co roku, mniej więcej na przełomie listopada i października, w birmańskim mieście Taunggyi (stan Shan, wschodnia część kraju) odbywa się festiwal balonów, zwany także Lu Ping.

Przez 7 dni mieszkańcy miasta jak i wszyscy obecni tam turyści podziwiać mogą ogromne kolorowe balony.

Birma | Festiwal balonów to niezwykle barwne wydarzenieBirma | Festiwal balonów to niezwykle barwne wydarzenie (by masochismtango )

 

O festiwalu

Festiwal balonów wchodzi w skład obchodów narodowego święta Tazaungdaing, czyli festiwalu światła. Wieczorem w niebo zostają wypuszczone podświetlone świecami balony, jako forma ofiary dla stupy Sulamani i celebracja pełni księżyca. Według tradycji świetliste balony mają również odpędzić złe duchy.

Balony

W czasie festiwalu w niebo szybują ogromne balony o rozmiarach od 4,5 m do ponad 6 m. W dzień wypuszcza się kolorowe balony w formie pagód, zwierząt (słonie, kaczki) i mitycznych stworzeń, jak smoki. Wieczorem natomiast w górę szybują owalne balony bogato dekorowane ornamentami oraz oświetlone licznymi latarniami i świecami.

Atrakcje festiwalu

  • Pokaz sztucznych ogni
  • Wyścigi balonów – za dnia i w nocy
  • Zawody w tkaniu
  • Pokaz największego balonu

Birma | Jednym z elementów festiwalu jest pokaz sztucznych ogniBirma | Jednym z elementów festiwalu jest pokaz sztucznych ogni (by masochismtango )

Co?

Festiwal balonów

Gdzie?

Taunggyi, Birma

Kiedy?

28 października – 3 listopada 2017

Zainteresują Cię również

Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej...
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności