Jak to zwykle bywa w historii państw, ich główne symbole zmieniają się wraz ze zmieniającymi się rządami. Tak też było na przestrzeni wieków w Birmie. Zmieniał się ustrój, zmieniała się flaga, zmieniał się także hymn i godło.

Birma | Flaga Birmy ma trzy podstawowe barwy: żółtą, zieloną i czerwonąBirma | Flaga Birmy ma trzy podstawowe barwy: żółtą, zieloną i czerwoną (by rocrowley )

Flaga Birmy

Obecna flaga Myanmaru została wprowadzona przez rząd 21 października 2010 roku. Ma ona trzy podstawowe barwy ułożone w poziome pasy: żółty, zielony i czerwony.

Kolory pasów mają swoją symbolikę: kolor żółty oznacza solidarność, kolor zielony to pokój i bujna zieleń birmańskiej przyrody, natomiast kolor czerwony - metafora odwagi i zdecydowania. To najważniejsze cechy, którymi charakteryzuje się lud birmański i cele, do których dąży. Na środku flagi znajduje się biała, pięcioramienna gwiazda, która symbolizuje zjednoczenie narodu.

Wcześniejsza flaga była w użyciu od 3 stycznia 1974 r. Miała ona również kształt prostokąta.Główne tło miało kolor czerwony. W lewym górnym rogu znajdował się mniejszy prostokąt o tle niebieskim. W jego centrum w okręgu z 14 gwiazd wpisane było koło zębate, w którego wnętrzu widniał kłos ryżu. Rysunki te miały biały kolor. Każda z gwiazd symbolizowała jeden ze stanów Birmy. Koło zębate i ryż były symbolami przemysłu i rolnictwa oraz robotników i chłopów. Kolor biały odwoływał się do czystości, natomiast niebieski - do pokoju.

Od roku 1300 Birma posiadała aż 9 różnych flag. Każda z nich jest obecnie symbolem innego okresu w dziejach państwa.

Godło Birmy

Aktualne godło Birmy ma czerwone tło, na którym umieszczone są złote figury. Obowiązuje ono od roku 2008.

W centrum godła znajduje się mapa kraju otoczona z obu stron pojedynczymi kłosami ryżu. Są one symbolem rolnictwa. Nad mapą znajduje się duża pięcioramienna gwiazda symbolizująca jedność kraju. Całość ozdobiona jest motywami roślinnymi.

Po obu stronach mapy znajdują się dwa siedzące, mityczne lwy - chinty. Ich głowy zwrócone są w przeciwną stronę od centrum godła. Lwy symbolizują odwagę i siłę. Pod lwami oraz pod mapą Myanmaru wije się wstęga z pełną nazwą kraju: Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw.

Dawniej symbolem kraju, który znajdował się także na herbie był zielony paw.

Hymn Birmy

Hymn Birmy nosi tytuł Gba Majay Mymar”, co dosłownie oznacza „Do końca świata”. Jego słowa, jak i muzykę napisał kompozytor Nandawshay Saya Tin. Utwór ten został skomponowany już w roku 1930. Po raz pierwszy wykonał go sam autor, podczas ceremonii w Pagodzie Shwedagon w Yangonie.

W przeciwieństwie do flagi i godła, hymn nie został zmieniony od roku 1948. Do oryginalnego tekstu dwa razy wprowadzono niewielkie poprawki. Ostatnich dokonano w roku 1988, kiedy to zmieniono nazwę kraju na Myanmar.

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został otwarty...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności