Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130 km dzieli to miasto od słynnej Złote Skały, a 270 km od dawnej stolicy Birmy – Yangun.

Birma | Pagoda Kyauk Kalat Birma | Pagoda Kyauk Kalat (by James Antrobus )

Zabytki i atrakcje Hpa An

W centrum tego niewielkiego miasteczka odnajdziemy wiele tradycyjnych herbaciarni i restauracji serwujących dania kuchni birmańskiej, a na miejscowym targu, można skosztować przysmaków, przygotowywanych i serwowanych prosto ze straganów. Na targu kupić można również wiele tradycyjnych przedmiotów, typowych dla kultury lokalnej grupy etnicznej – Karenów.

Nad brzegiem rzeki, w centrum miasta stoi Pagoda Shweyinhmyaw, której konstrukcja składa się z szeregu połączonych ze sobą schodami platform. Najlepsza porą na odwiedzenie świątyni jest malowniczy zachód słońca.

Ci którzy lubią spędzać czas nad wodą, pływając łódką i podziwiając krajobrazy, mają do swej dyspozycji wspomnianą już rzekę Thanlwin oraz leżące w południowej części miasta jezioro Kan Thar Yar.

Jednym z ciekawszych obiektów w mieście, opowiadających historię tego regionu jest Muzeum Kultury Kayin, w którym obejrzeć można m.in. tradycyjne stroje czy rzemiosło.

Okolica Hpa An

Pomimo całego uroku Hpa An, tym co najbardziej przyciąga do niego turystów jest bez wątpienia malownicza okolica miasta, z krasowym krajobrazem, górami, jaskiniami i wyjątkowymi świątyniami.

Góra Zwegabin

16 km na południowy-wschód od miasta znajduje się Góra Zwegabin, na szczycie której stoi klasztor i pagoda. Wspinaczka na szczyt zajmuje kilka godzin i jest dość uciążliwa pomimo wykutych w skale stopni, jednak widok jaki się z niej rozpościera z pewnością wart jest zachodu.

Birma | Wnętrza jaskiń zdobią posągi Budyy i pagodyBirma | Wnętrza jaskiń zdobią posągi Budyy i pagody (by James Antrobus )

Jaskinie

Niedaleko Hpa An znajduje się wiele jaskiń, których wnętrza zostały przekształcone na buddyjskie świątynie z pagodami i posągami Buddy. Do najbardziej efektownych należą jaskinie Saddan, Kaw Ka Taung , Yathaypyan i Kawgun.

Pagoda Kyauk Kalat

O niezwykłości tej świątyni świadczy fakt, że została wybudowana na szczycie skalnej formacji, stojącej na niewielkiej wysepce na jeziorze. Prócz świątyni znajduje się tu również zamieszkały przez mnichów klasztor. Dostać się tu można pieszo za pomocą drewnianego mostu, łączącego wyspę z brzegiem jeziora.

Ogrody Lumbini

Znane są również jako Park Buddy, a to za sprawą setek posągów siedzącego Buddy. Ogrody leżą w pobliżu pagody Kyauk Kalat, u stóp Góry Zwegabin.

Birma | Posągi Buddy w Ogrodach LumbiniBirma | Posągi Buddy w Ogrodach Lumbini (by James Antrobus )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności