Jedną z trzech największych atrakcji Birmy i absolutnym „must see” regionu jest Jezioro Inle. Mimo iż zwykle przebywa tu wielu turystów, pobyt w tym miejscu może być cudownym przeżyciem i z pewnością długo o nim nie zapomnimy.

 Birma | Jezioro Inle, BirmaBirma | Jezioro Inle, Birma (by marcveraart )

 

Gdzie leży Jezioro Inle

Inle Lake położone jest w paśmie Wzgórz Shan na wysokości 880 m n.p.m.

Yangon i Jezioro Inle dzieli odległość 660 km, natomiast z Mandalay jest tu 330 km. Na szczęście, zaledwie 35 kilometrów od jeziora znajduje się krajowe lotnisko Heho.

Przyroda

Jezioro Inle ze swoją powierzchnią 16 km2 (22 km długości i 11 km szerokości), jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Birmie. Warto wiedzieć, że żyje tu wiele gatunków zwierząt (m. in. 9 gatunków ryb i ponad 20 gatunków ślimaków), których nie spotka się nigdzie indziej na świecie.

Pływając po jeziorze można podziwiać wodne lilie oraz niezwykle pięknie pachnące hiacynty. Hiacynt bardzo szybko się rozrasta, przez co ogranicza dostęp do słońca innym organizmom żyjącym w wodzie oraz pozbawia ich składników odżywczych. Stopniowo wypiera także gatunki roślin rodzimych dla Inle Lake.

Pisząc o przyrodzie jeziora trzeba też podkreślić jego znaczenie dla ptactwa wodnego oraz ptaków migrujących, które zatrzymują się tutaj podczas przelotów (głównie w listopadzie i grudniu). 

Wycieczka po jeziorze

Bazą dla turystów chcących popływać po jeziorze jest Nyaungshwe. W mieście znajduje się sporo hoteli i restauracji, ale warto wiedzieć, że można udać się na nocleg w hotelach na palach położonych na samym jeziorze.

Na brzegu jeziora bez problemu można wynająć łódkę wycieczkową.

Jak zaplanować wycieczkę po jeziorze? Najlepszą opcją jest bardzo wczesna pobudka i wypłynięcie jeszcze przed wschodem słońca.

Należy pamiętać o ciepłym ubraniu, gdyż na łodzi bywa bardzo zimno. Niejednokrotnie zostaniemy także opryskani zimną wodą. Koniecznie trzeba też zaopatrzyć się w krem z filtrem UV, gdyż od wczesnych godzin rannych na jeziorze zaczyna mocno przyświecać słońce, a na skórę działają dodatkowo promienie odbite od wody.

Birma | Mężczyzna z plemienia InthaBirma | Mężczyzna z plemienia Intha (by insmu74 )

Rybacy z Inle Lake

Na jeziorze zobaczymy łodzie rybackie i pracujących na nich rybaków. Są to mężczyźni z plemienia Intha, którzy zamieszkują brzegi jeziora i samo jezioro.

Mają oni niezwykły sposób wiosłowania. Stoją na rufach stosunkowo płytkich łodzi i wiosłują nogą owijając stopę wokół długiego wiosła. Dzięki takiemu zabiegowi po pierwsze: mają wolne obie ręce co umożliwia im swobodne zarzucanie i wyciąganie sieci, a po drugie ich pole widoczności jest o wiele większe niż gdyby siedzieli. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jezioro w wielu miejscach porośnięte jest różnymi roślinami oraz pływającymi uprawami np. pomidorów.

W niektórych miejscach pływa się wąskimi kanałami zieleni. Wiosłowanie nogą wymaga niezwykłej koncentracji, koordynacji ruchów i utrzymania równowagi. Jest także bardzo męczące. Z tego też powodu nogą wiosłuje się najczęściej w momentach, gdy jest to absolutnie konieczne i nie można używać popularnego obecnie silnika motorowego.

Obserwując łowiących rybaków można też zauważyć jak naganiają oni ryby uderzając z dużą siłą wiosłem o taflę wody.

W wodach Inle Lake łowi się głównie karpie, a w szczególności jeden jego gatunek nazywany przez Birmańczyków nga-hpein (Cyprinus intha).

Birma | Inle Lake, drugie pod względem wielkości jezioro w BirmieBirma | Inle Lake, drugie pod względem wielkości jezioro w Birmie (by kenner116 )

Pływające plantacje

Atrakcją na jeziorze są także wspomniane już pływające plantacje. Uprawia się tu nie tylko warzywa i owoce, ale również kwiaty, które każdego ranka łodziami dostarczane są na targi do przybrzeżnych miejscowości, a następnie, już drogą lądową, rozwożone po niemal całym kraju.

Podłoże w pływających ogrodach robione jest ręcznie z wyławianych butwiejących części roślin i gleby, utwierdzanych na bambusowych tyczkach. Dzięki stałemu dostępowi do wody plony są tu niezwykle obfite przez cały rok, a gorące słońce sprawia, że owoce i warzywa są aromatyczne i smaczne.

Zakupy

Obowiązkowymi postojami podczas wycieczki po jeziorze są sklepy. Można w nich nie tylko kupować lokalne pamiątki, ale także zobaczyć jak przebiega ich wyrób. Większość rzeczy jest tu ręcznie robiona od podstaw, bez względu na to czy jest to srebrna biżuteria, drewniane rzeźby, ubrania z jedwabiu lub włókien lotosu, czy słodkie cheroots (czyli rodzaj cygaretek). Wszędzie można usiąść, napić się herbaty i porozmawiać z miejscowymi.

W kilku sklepach w roli "turystycznej atrakcji" spotkać można długoszyje kobiety z plemienia Paduang. Ich głównym zadaniem jest pozowanie do zdjęć i wyrabianie na krosnach szali, które później sprzedawane są w danym sklepie. Większość turystów ma bardzo mieszane uczucia co do takiego sposobu podnoszenia atrakcyjności sklepów, do których są przyprowadzani.    

Birma | Pływające ogrody, Inle LakeBirma | Pływające ogrody, Inle Lake (by bob_in_thailand )

Atrakcje jeziora Inle

Pływając po jeziorze będziemy mieli także okazję do odwiedzenia świątyń na palach.

Świątynia Nga Hpe Chaung być może wyda nam się z zewnątrz najmniej atrakcyjną świątynią w Birmie, jednakże miejsce to słynie głównie... ze skaczących kotów i to na ich pokazy przywożeni są tutaj turyści.

Mieszkający w świątyni mnisi wytresowali koty tak, aby przeskakiwały przez plastikowe obręcze. Jest to wątpliwej klasy atrakcja, jednakże być nad Inle Lake i nie zobaczyć tego występu, to jakby wcale nie zwiedzić jeziora.

Inną świątynią, którą koniecznie trzeba zobaczyć jest Phaung Daw Oo Paya, w której znajduje się 5 figur Buddy. Zaskakujący będzie fakt, że figury te są tak bardzo oblepione płatkami złota, iż zupełnie straciły kształt i przypominają okrągławe złote kamienie.

Raz do roku cztery z figur stawiane są na dużej złotej łodzi, która pływa od wioski do wioski dookoła jeziora. Jest to dzień niezwykle uroczysty i wszyscy wówczas świętują.

Gdy już opłyniemy całe jezioro, zwiedzimy sklepy, świątynie i pływające uprawy, warto poczekać na zachód słońca, aby zrobić ostatnie piękne zdjęcia z pozującymi rybakami Intha. 

Życie w wioskach na palach jest fascynujące i zachwycające, dlatego warto przyjrzeć mu się z bliska choćby przez jeden dzień.

Birma | Mieszkanka Inle LakeBirma | Mieszkanka Inle Lake (by marcveraart )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności