W życiu mieszkańców Mjanmy znaczącą rolę odgrywa religia i astronomia. Najbardziej wyrazistym odzwierciedleniem tego połączenia jest tradycyjny kalendarz birmański.

Birma | Tradycyjny kalendarz opiera się na odliczaniu czasu według Birmańskiej EryBirma | Tradycyjny kalendarz opiera się na odliczaniu czasu według ery birmańskiej (by insmu74 )

Kalendarz birmański

Birmański kalendarz posiada osiem dni tygodnia – mowa tu o kalendarzu ceremonialnym, gdyż w życiu codziennym stosuje się typowy siedmiodniowy podział tygodnia.

Według tradycyjnego kalendarza, każdemu dniu tygodnia przypisany jest kierunek świata, odpowiednia planeta oraz charakterystyczny znak zodiaku.

Birmański tydzień

Dzień tygodniaNazwa birmańskaKierunek świataPlanetaSymbol zwierzęcy
(znak zodiaku)
Poniedziałek tha nin la Wschód Księżyc Tygrys
Wtorek in ga  Południowy wschód Mars Lew
Środa (rano) bou dhhu Południe Merkury Słoń z kłami
Środa (po południu) ja hu Północny zachód Rahu Słoń pozbawiony kłów
Czwartek kya tha ba dei  Zachód Jowisz Szczur
Piątek tao kya Północ Wenus Świnka morska
Sobota sa nei Południowy zachód Saturn Naga
Niedziela tha nin ga nei Północny wschód Słońce Garuda

*Rahu w astrologii wedyjskiej uważana jest za ósmą planetę, która odpowiedzialna jest za powstawanie zaćmień Księżyca i Słońca.

Birma | Birmański kalendarz posiada osiem dni tygodniaBirma | Birmański kalendarz tradycyjny ma osiem dni tygodnia (by 67819840@N04 )

Dni tygodnia

Warto wiedzieć, że w świątyni Shwedagon w Yangonie znajduje się osiem kapliczek symbolizujących odpowiednie dni tygodnia. Kapliczki te ozdobione są figurami przedstawiającymi ich astralnych opiekunów. Każdy wierny przybywający do tej Pagody modli się przy kapliczce określającej jego dzień narodzin. Podczas modłów wierni polewają wodą figury oraz posypują je ryżem.  

Ponadto, zgodnie z kalendarzem buddyjskim,  każdemu dniu przypisane jest inne wydarzenie z życia Buddy:

 • W poniedziałek – Budda opuścił Królestwo
 • We wtorek – Budda umarł
 • W środę – Budda doznał Oświecenia
 • W czwartek – rozpoczęła się ciąża matki Buddy
 • W piątek – Budda się narodził
 • W sobotę – Budda po raz pierwszy nauczał
 • W niedzielę – ciało Buddy zostało skremowane

Birma | Bardzo duże znaczenie w życiu Birmańczyków ma religia i astronomiaBirma | Bardzo duże znaczenie w życiu Birmańczyków ma astronomia (by dayapragm )

Kalendarz księżycowy kontra gregoriański

W Myanmarze tradycyjnie stosowano się do kalendarza księżycowego, obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od niego na rzecz kalendarza gregoriańskiego. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w miastach. Mimo wszystko do tej pory obchodzi się liczne festiwale związane z nastaniem pełni Księżyca.

Era birmańska

Tradycyjny kalendarz opiera się na odliczaniu czasu według ery birmańskiej. Uważa się, że data wyznaczająca początek odliczania to ufundowanie Bagan przez Króla Pyinbya, czyli około 638 lat po rozpoczęciu ery chrześcijańskiej.

Każdy kolejny rok rozpoczyna się od miesiąca Tagu będącego mniej więcej odpowiednikiem naszego kwietnia.

Birmańskie nazwy miesięcy:

 1. Tagu
 2. Kason
 3. Nayone
 4. Waso
 5. Wagaung
 6. Tawthalin
 7. Thadingyut
 8. Tazaungmone
 9. Nataw
 10. Pyatho
 11. Tabodwe
 12. Tabaung    

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności