Mandalay to z pewnością najgłośniejsze birmańskie miasto. Od wczesnych godzin porannych aż do samej północy słychać tu nieustanny uliczny gwar: nawoływania obwoźnych sprzedawców, głośne klaksony samochodów, śmiech robotników...

W tym chaosie dźwięków aż trudno uwierzyć, że Mandalay jest ostatnią z birmańskich stolic królewskich.

Birma | Mandalay - tętniące życiem miastoBirma | Mandalay - tętniące życiem miasto (by hkandy )

 

Co wiemy o Mandalay?

Aby poznać Mandalay z jego najlepszej strony, warto spędzić tu chociaż 3 dni.

Zacznijmy od kilku podstawowych informacji o samym mieście. Mandalay ulokowane jest na brzegu rzeki Irawadi i znajduje się ok. 720 km na północ odYangonu. Miasto powstało u podnóża Wzgórza Mandalay na życzenie Króla Mindona, który dokładnie 13 lutego 1857 mianował je nową stolicą kraju.

Mandalay leży wzdłuż Sagaing Fault, czyli uskoku pomiędzy indyjską płytą tektoniczną, a płytą sundajską, co skutkuje obecnymi w tym regionie trzęsieniami ziemi.

Klimat i pogoda w regionie

Miasto charakteryzuje klimat tropikalny. Najwyższe upały notowane są w kwietniu i maju, kiedy temperatura wynosi 35-45 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że praktycznie przez cały rok średnia temperatura waha się tu w granicach 25-30 stopni Celsjusza.

Pałac Królewski

W centrum miasta znajduje się Pałac Królewski, będący w rzeczywistości twierdzą. Otaczają go cztery mury o wysokości 8 metrów (długość muru zewnętrznego wynosi 3,2 km) oraz fosa o szerokości 64 m i głębokości 4,6 m.

Wiele osób  uważa, że z powodu ogromnej liczby ludzi, którzy zmarli podczas budowy pałacu i zostali zakopani pod jego murami obronnymi, w mieście panuje tajemnicza, nieprzyjemna atmosfera i nie da się w nim zbyt długo przebywać.

Do pałacu prowadzą cztery bramy, jednak turyści mogą wejść jedynie przez jedną z nich – wschodnią. Wszystkie wejścia obstawione są przez uzbrojone straże, ponieważ obecnie znaczna część pałacu jest bazą wojskową.

Birma | Pałac Królewski, Mandalay Birma | Pałac Królewski, Mandalay (by kenner116 )

Aby uświadomić sobie, jak naprawdę wygląda Pałac Królewski, należy wyobrazić sobie małe miasteczko o powierzchni 413 ha. Wszystkie budynki, które obecnie stoją na terenie pałacu są jedynie kopią tych z czasów jego świetności. Pałac uległ całkowitemu zniszczeniu w marcu 1945 roku podczas japońskiej okupacji w trakcie II Wojny Światowej.

Trzeba przyznać, że jest on obecnie zabytkiem wątpliwej jakości. Budynki pokryte są blachą falistą, pomalowane brzydką złotą farbą i ozdobione bordowym sprayem. W budynkach nie ma mebli ani przyborów codziennego użytku, trudno jest więc sobie wyobrazić, jak kiedyś wyglądało życie na królewskim dworze.

Za najbardziej atrakcyjne miejsce w pałacu można uznać 33-metrową wieżę Nan Myint Saung, z której rozpościera się ładny widok na miasto.

Świątynia Mahamuni Paya

Na liście miejsc, które warto zobaczyć w Mandalay koniecznie musi się znaleźć świątynia Mahamuni Paya. Najpiękniejszym jej obiektem jest 6,5-tonowa statua Buddy, wykonana z brązu, a obecnie pokryta ogromną ilością złota i kamieni szlachetnych, takich jak diamenty, szafiryczy rubiny.

Niestety do statuy podejść mogą jedynie mężczyźni. Każdego dnia z samego rana (od 4:30 do 5:00) odbywa się tu rytuał mycia twarzy Buddy, który ściąga do świątyni tłumy wiernych z całego kraju.

Birma |  Mahamuni Paya, Mandalay Birma | Mahamuni Paya, Mandalay (by rwp-roger )

Monaster Shwenandaw

Wartą odwiedzenia świątynią jest także pochodzący z XIX wieku Monaster Shwenandaw. Świątynia ta reprezentuje typową birmańską architekturę i jest jedynym w całości zachowanym drewnianym budynkiem pochodzącym z terenu Pałacu Królewskiego.

Jego przeniesienie poza mury pałacu nakazał król Thibaw. Należą mu się za to ogromne podziękowania, ponieważ Shwenandaw zachwyca urodą i niezwykłym bogactwem rzeźbionych zdobień.

Kuthodaw Pagoda

W programie zwiedzania Mandalay powinna się także znaleźć wybudowana w 1857 roku Kuthodaw Pagoda, nazywana "Księgą w Kamieniu".

Na terenie świątyni znajduje się złocona stupa o wysokości 57 metrów oraz 729 małych, białych stup, wewnątrz których znajdują się kamienne tablice. Na obu stronach tych tablic wypisane są słowa Tipitaki, czyli zbioru nauk buddyjskich, zwanych kanonem palijskim.

Monaster Atumashi

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń w Mandalay jest także Monaster Atumashi. Pierwotnie była to budowla z drewna tekowego, jednak doszczętnie spłonęła w roku 1890. Odbudowano ją w postaci kamiennej w roku 1996.   

Birma |  Kuthodaw Pagoda, Mandalay Birma | Kuthodaw Pagoda, Mandalay (by dany13 )

Rozmowy z mnichami

Będąc w Mandalay warto sobie uświadomić, że w mieście tym mieszka aż 60% wszystkich birmańskich mnichów. Spacerując po świątyniach będziemy mieć zatem wiele okazji porozmawiania z nimi na wszelakie tematy, dotyczące kraju i samego buddyzmu. Dla mnichów rozmowa z turystami jest świetną okazją do podszkolenia języka angielskiego.

Zachód słońca na wzgórzu

Zwiedzanie miasta najlepiej zakończyć o zachodzie słońca, na mającym zaledwie 230 m wzgórzu Mandalay, podziwiając zachwycającą panoramę miasta i jego okolic.

Na wzgórze należy przyjść odpowiednio wcześniej, gdyż samo wejście zajmuje ok. 30 minut. Po drodze mija się wiele buddyjskich kapliczek oraz stoiska sprzedawców.

Warto zwrócić uwagę na świątynię nazywaną Peshawar, która wybudowana została w połowie drogi na szczyt. Podobno znajdują się w niej 3 kości Buddy. Po zmroku koniecznie trzeba wrócić do miasta i obejrzeć  jedną z ważniejszych lokalnych atrakcji turystycznych, czyli występy Wąsatych Braci.

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Birma na festiwalu WATCH DOCS Birma na festiwalu WATCH DOCS
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012,...
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności