Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie jednak dla Birmańczyków jest to ważne miejsce kulturowe i religijne. Niektórzy wierzą, że zamieszkują je duchy.

Birma | Mount Popa, okolice BaganBirma | Mount Popa, okolice Bagan (by victorsiow )

Puppa czyli kwiat

Mount Popa (także: Puppa) jest wulkanem (1518 m n.p.m.) znajdującym się w centralnej części Birmy około 50 km na wschód od Bagan.

Nazwa Popa pochodzi od słowa „puppa”, które oznacza kwiat. Nie powinno nas więc dziwić, że u podnóża góry tłumnie gromadzą się sprzedawcy kwiatów. Charakterystyczną pamiątką są główki zółtych kwiatów zamknięte w butelkach. Niemal każdy Birmańczyk, który przybywa do Mount Popa sprawia sobie taki prezent. Z miejscem tym, kwiatami oraz z natami (lokalne bóstwa) wiąże się wiele legend.

Legendy o Mount Popa

Według jednej z miejscowych opowieści, brat i siostra Mahagiri znaleźli na górze Popa schronienie, gdy uciekali przed królem Thinligyaung.

Inna legenda opowiada historię Popa Medaw, zwanej także Me Wunna, matki dwóch natów, która była jedzącą kwiaty ogrzycą. Ogrzyca zakochała się w mężczyźnie o imieniu Byatta, który każdego ranka na stokach góry zbierał najpiękniejsze kwiaty dla króla. Niestety król uznał,  że Byatta zaniedbuje swoje obowiązki i kazał go zabić. Wówczas to z rozpaczy umarła też Me Wunna, której pękło serce.

Być może za sprawą tej smutnej legendy Mount Popa nazywana bywa górą miłości i każdy kto chce, aby jego uczycie było spełnione, powinien odbyć tutaj pielgrzymkę.    

Siedziba Natów

Na szczycie wulkanu znajduje się Monaster Popa Taungkalat, który zgodnie z lokalnymi wierzeniami jest siedzibą dla 37 Natów, czyli potężnych duchów. Z tego powodu Mount Popa porównywana jest do greckiego Olimpu. Niemal wszystkie 37 duchów było kiedyś ludźmi, którzy zginęli tragiczną śmiercią.

Birma | Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów Birma | Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów (by scotted400 )

Droga do świątyni

Aby dojść do świątyni należy pokonać dokładnie 777 schodów pod blaszanym zadaszeniem, po którym skaczą małpy. Trzeba na nie uważać, ponieważ chętnie zabierają turystom jedzenie i różne przedmioty.

Po drodze znajdują się liczne kapliczki, w których Birmańczycy się modlą i składają ofiary. Największym rozczarowaniem dla turystów są figury Natów, które wyglądają jak lalki ubrane w szmatki. Po wyjściu na szczyt wulkanu można odpocząć i popodziwiać piękne widoki na równinę Myingyan.

Mount Popa i świątynia Popa Taungkalat ładnie wyglądają z pewnej odległości i chyba trzeba szczerze powiedzieć, że lepiej prezentują się na zdjęciach i pocztówkach niż z bliska w rzeczywistości.

Planując zwiedzanie świątyni należy pamiętać, że nie powinno się mieć na sobie ubrań w kolorze czerwonym, czarnym ani zielonym, gdyż, jak wierzą miejscowi, może nie spodobać się to Natom. Z tego samego powodu pod żadnym pozorem na górę nie wolno zabierać ze sobą mięsa.

Birma | Złota stupa, Mount PopaBirma | Złota stupa, Mount Popa (by scotted400 )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności