Muzeum Archeologiczne Bagan, to miejsce które koniecznie trzeba odwiedzić, podczas swojej wizyty w tym rejonie Birmy. Muzeum znajduje się w północnej części Bagan, w pobliżu Pagody Gawdawt Palin.

Jest ono częścią dużego kompleksu archeologicznego, zajmującego teren o powierzchni 16 mil kwadratowych.

Birma | Świątynie w BaganBirma | Świątynie w Bagan (by Gzooh )

Historia muzeum

Pierwsze muzeum wybudowane zostało w 1904 roku w pobliżu północnej drogi prowadzącej do świątyni Ananda. Pierwotne muzeum mieściło się w niewielkim budynku. W swych zbiorach miało głównie kamienne inskrypcje i wizerunki Buddy. Przez lata zbiory te stale się powiększały, aż zabrakło miejsca. Nowe muzeum wybudowano i otwarto w 1979 roku w pobliżu Pagody Gawdawt Palin. Kompleks budynków muzealnych składał się z ośmiobocznego budynku, przechowującego zbiory zabytków pochodzące z wykopalisk na terenie Bagan i 3 podłużnych wiat - tu zgromadzono kamienne inskrypcje, rzeźby oraz zabytki dużych rozmiarów. W roku 1995 wiaty zostały rozebrane, a w pobliżu starego budynku wzniesiono nowe muzeum, oficjalnie otwarte w 1998 roku. Nowy, trzypiętrowy budynek powstał na planie ośmiokąta. Z jego dachu rozpościera się przepiękny widok na pagody i całą okolicę Bagan.

Wystawy

W muzeum znajduje się 10 sal, w których eksponowane są zabytki, pochodzące z wykopalisk na terenie Bagan i obrazujące długą historię tego regionu. Wystawy poświęcone są literaturze, architekturze, sztuce i rzemiosłu okresu Bagan, wizerunkom Buddy, sztuce buddyjskiej i malarstwu - malowidłom ściennym i obrazom z okresu Bagan.

Zabytki muzeum

Na parterze znajdują się zabytki sztuki i rzemiosła Bagan -  obrazy, murale, zabytki literatury, rzeźby kamienne i drewniane, szaty, terakoty, stiuki, przykłady kowalstwa artystycznego, laka, repliki i kopie kamiennych inskrypcji. W galerii znajdują się obrazy ukazujące życie w starożytnym Bagan oraz kopie fresków ze ścian starożytnych świątyń.

Pierwsze piętro poświęcone jest tematyce religijnej. Znajdują się tu wizerunki Buddy - rzeźbione w drewnie, wykonane ze złota, srebra, brązu, kamienia. Posągi pochodzą głównie ze świątyń i zostały przeniesione do muzeum z powodu powtarzających się grabieży. Tu również znajduje się galeria obrazów o tematyce religijnej – przedstawienia pagód oraz sceny z Dżataki.

Birma | W muzeum można obejrzeć zabytki związane z kulturą i sztuką BaganBirma | W muzeum można obejrzeć zabytki związane z kulturą i sztuką Bagan (by Clay Gilliland )

Przedmioty o przeznaczeniu religijnym, jak statuetki Buddy z brązu, terakoty, tabliczki wotywne, szkatułki ze szkła na relikwie pochodzą głównie z pagód, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w 1975 roku.

W muzeum znajduje się również wystawa poświęcona prehistorii. Zobaczyć tu można skamieliny, ceramikę, terakoty czy narzędzia z brązu.

Bardzo ważnym zabytkiem, mówiącym o historii Bagan, jest kamienny filar zawierający inskrypcję w 4 językach - Pyu, Mon, Myanmar oraz Pali.

Przydatne informacje

Adres: Nyaung-U, Bagan, Myanmar

Cena biletu wstępu: 5 USD

Godziny otwarcia: 9.00 – 16.30, prócz poniedziałków i świąt państwowych

Birma | Muzeum Archeologiczne znajduje się w pobliżu Pagody GawdawpalinBirma | Muzeum Archeologiczne znajduje się w pobliżu Pagody Gawdawpalin (by photo_magic_allan )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności