Każdy kto podróżuje po Birmie koniecznie powinien zajrzeć do Muzeum Narodowego w Yangon. W tym niezwykłym miejscu zostały zgromadzone bezcenne zabytki odzwierciedlające bogactwo historii i kultury Birmy.

Birma | Zwiedzając Yangon warto wstąpić również do tutejszego Muzeum Narodowego BirmyBirma | Zwiedzając Yangon warto wstąpić również do tutejszego Muzeum Narodowego Birmy (by fran001 )

Kilka słów o muzeum…

Muzeum Narodowe Birmy po raz pierwszy otwarto w czerwcu 1952 roku w budynku Jubilee Hall na ulicy Pagoda Shwe Dagon w Yangon. W późniejszy czasie muzeum, z powodu stale powiększającej się kolekcji, aż dwukrotnie zmieniało swą siedzibę, aby ostatecznie zająć budynek mieszczący się po adresem 66/74 Pyay Road.

Do jego głównych zadań należy gromadzenie, konserwacja i udostępnianie szerszej publiczności artefaktów związanych z kulturowym dziedzictwem mieszkańców Birmy.

Zabytki prezentowane w muzeum

W zbiorach Muzeum Narodowego znajdują się obiekty z dziedziny archeologii, etnografii, sztuki a także przedmioty związane z kulturą, tradycją i religią dawnych mieszkańców Birmy. Zabytki prezentowane są w 14 salach tematycznych rozmieszczonych na 5 poziomach budynku muzeum.

Parter

Na parterze można podziwiać zbiory epigrafiki i kaligrafii birmańskiej oraz lwi tron królewski – główny eksponat muzeum,  mający 150 lat, wykonany z drewna Yamanay i w całości pokryty złotem. Lwi Tron był używany przez króla do orzekania w sprawach z zakresu prawa. Jest to jedyny oryginalny tron, który przetrwał w nienaruszonym stanie. Inne tego typu zabytki zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Zabytki z okresu Yadanabon – modele, fotografie i obrazy pochodzące z Pałacu Królewskiego w Mandalay (Mya Nan San Kyaw); w tym królewskie meble i ceremonialne stroje.

I piętro

Znajduje się tu sala poświęcona historii naturalnej. Zgromadzone w niej zostały skamieniałości sprzed 40 milionów lat, m.in. szczątki zwierząt, bezkręgowców lądowych i morskich, kory i nasion drzew z różnych części Birmy.

Kolejne sale poświęcone są okresom od prehistorycznego po historyczny – zobaczyć tu można zabytki z epoki brązu, oraz późniejsze, takie jak: kamienne i terakotowe tabliczki wotywne, kopie malowideł ściennych, fotografie i obrazy przedstawiające Pagodę w Bagan, kamienne inskrypcje z X-XIII wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje sala prezentująca przepiękne królewskie regalia – wykonane ze złota i wysadzane klejnotami.

Birma | Wśród muzealnych zbiorów są także przedmioty, pochodzące ze słynnego Pałacu Królewskiego w MandalayBirma | Wśród muzealnych zbiorów są także przedmioty, pochodzące ze słynnego Pałacu Królewskiego w Mandalay (by slapers )

II piętro

Tu prezentowane są eksponaty związane z kulturą ludową Birmy – przedmioty związane ze sztuką, religią i rzemiosłem; instrumenty muzyczne, marionetki, zabawki.

III piętro

Przedostatnie piętro budynku zajmuje galeria sztuki. Prezentowane tu są zarówno prace dawnych mistrzów jak i współczesnych malarzy.

IV piętro

Na ostatnim piętrze znajduje się sala poświęcona wizerunkom Buddy z różnych okresów historii oraz sala poświęcona etnografii – obejrzeć tu można m.in. tradycyjne stroje różnych grup etnicznych zamieszkujących Birmę.

Informacje turystyczne

Lokalizacja: 66 / 74 Pyay Road, Yangon

Bilet wstępu: 5 USD dla zagranicznych turystów

Godziny otwarcia:  codziennie w godzinach 10:00-16:00  

Birma | W muzeum można zapoznać się m.in. z bogata kulturą wielu grup etnicznych, zamieszkujących BirmęBirma | W muzeum można zapoznać się m.in. z bogata kulturą wielu grup etnicznych, zamieszkujących Birmę (by European Commission DG ECHO )

 

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

Źródło: archaeologymm.com

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności