W listopadzie 2005 roku Naypyidaw zostało mianowane nową stolicą Birmy. Ciekawostką jest fakt, że miasto to zostało wzniesione od zera. Poprzednio tę zaszczytną funkcję pełniło Rangun (Yangon).

Obecna stolica wygląda jakby była wyludniona, jednak w rzeczywistości jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w kraju.

Birma | Pagpda Uppatasanti, NaypyidawBirma | Pagpda Uppatasanti, Naypyidaw (by utenriksdept )

Zainteresują Cię również

Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem
Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...

 

Położenie Naypyidaw

Historia tego miasta jest niezwykle krótka, gdyż jego budowa rozpoczęła się w 2002 roku. Naypyidaw znajduje się 320 km na północ od Yangonu. Stolica została zbudowana od podstaw i cały czas bardzo szybko się rozwija.

Naypyidaw oznacza dosłownie „królewskie miasto słońca”. W Birmie tradycyjnie i od wieków nazwa „naypyidaw” dodawana była po nazwie stolicy, by podkreślić wyjątkowość danego miejsca.

Porządek musi być

Miasto podzielone jest na szereg stref m.in. wojskową, rządową, mieszkalną, hotelarską itd. Budynki przyporządkowano poszczególnym mieszkańcom biorąc pod uwagę ich status społeczny i rangę. Co więcej, o tym kto zamieszkuje dany budynek wiemy od razu po kolorze dachu, np. pracownicy ministerstwa zdrowia mieszkają w budynkach z niebieskimi dachami.

Turyści w Naypyidaw

Turyści rzadko odwiedzają obecną stolicę Birmy. Często uważana jest ona za miasto-widmo, w którym nie ma absolutnie nic do zobaczenia. Najczęstszymi gośćmi w Naypyidaw są Chińczycy, którzy przyjeżdżają tu głównie w celach biznesowych. Pojawiający się w mieście turysta budzi zdziwienie.

Atrakcje

Mimo iż w Naypyidaw nie ma cennych zabytków, to znajdzie się tu kilka interesujących miejsc. Jednym z nich jest Narodowy Park Ziół, który ma nie tylko chronić poszczególne gatunki roślin, ale także propagować naturalną medycynę. Na terenie parku zebrano kolekcję ponad 20 tysięcy roślin około siedmiuset gatunków pochodzących z terenu całego kraju.

Ponadto w Naypyidaw znajduje się ogromny Park Safari. Park podzielony jest na 3 strefy: część azjatycką, która zajmuje powierzchnię 14,2 ha, część australijską o powierzchni równej 1,43 ha oraz część afrykańską zajmującą 24,14 ha. Żyje tu ponad sto rzadkich gatunków zwierząt.

Zwierzęta można także podziwiać w miejscowym Zoo, które jest jednym z największych w kraju. Na powierzchni 247 hektarów zgromadzono ponad sześćset gatunków zwierząt.

Birma | W Naypyidaw znajduje się nawiększe zoo w krajuBirma | W Naypyidaw znajduje się największe zoo w kraju (by yortw )

Miejscem, w którym idealnie można wypocząć jest Ogród Fontann. Pośród zieleni, szumu wody i ogólnej harmonii można spacerować godzinami, a jest gdzie, ponieważ ogród ten ma powierzchnię 165 akrów.

Oczywiście w stolicy nie mogło także zabraknąć imponującej świątyni. Wybudowano tu Pagodę Uppatasanti, która do złudzenia przypomina wspaniałą Pagodę Shwedagon z Yangonu.

Naypyidaw jest jednym z dziesięciu najszybciej rozwijających się miast świata. To czy warto się tu zatrzymać, każdy musi ocenić indywidualnie. Nie znajdziemy tu klasycznego birmańskiego piękna, ale podróżniczą ciekawostkę na pewno.

Birma | Pagpda Uppatasanti do złudzenia przypomina wspaniałą Pagodę Shwedagon z YangonuBirma | Pagpda Uppatasanti do złudzenia przypomina wspaniałą Pagodę Shwedagon z Yangonu (by utenriksdept )

Zainteresują Cię również

Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest...
Taungbyone (Nat Pwe) – birmański festiwal duchów Taungbyone (Nat Pwe) – birmański festiwal duchów
Co roku w sierpniu w regionie Mandalay odbywa się festiwal duchów, nazywany Taungbyone lub Nat Pwe. Festiwal trwa 7 dni, a...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności