Ngapali Beach to bez wątpienia najlepsze z możliwych miejsc na zakończenie pobytu w Birmie. Słońce, złocista plaża i ciepłe, turkusowe morze, a właściwie ocean... czego można chcieć więcej?

Birma | Plaża Ngapali, wybrzeże Zatoki Bengalskiej Birma | Plaża Ngapali, wybrzeże Zatoki Bengalskiej (by franklinheijnen )

Położenie Ngapali Beach

Ngapali Beach położona jest w południowej części Birmy, na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej, będącej częścią Oceanu Indyjskiego. Znajduje w odległości ok. 7 km od miasteczka Thandwe.

Sama plaża ma 3 km długości i oddzielona jest od reszty lądu pasmem pierzastych tropikalnych palm, co nadaje jej niezwykłego uroku.

Trzeba pamiętać, że obecnie miejsce to staje się coraz bardziej popularne wśród turystów, w związku z czym w szczycie sezonu bywa tu całkiem tłoczno. Oczywiście i tak jest to niczym w porównaniu na przykład z ilością turystów na plażach Tajlandii.

Ciekawostką jest fakt, że nazwa "Ngapali" nie pochodzi z języka birmańskiego ani żadnego azjatyckiego, tylko z włoskiego i wywodzi się od słowa "Napoli", czyli Neapol.

Odpoczynek na plaży

Do Ngapali jedzie się po relaks i odpoczynek. To właśnie tutaj można oddać się słodkiemu leniuchowaniu na piaszczystej plaży w słońcu lub w cieniu palm, popijając drinki i orzeźwiające soki.

Jeśli jednak ktoś będzie miał już dosyć pasywnego wypoczynku, może wypożyczyć sprzęt do snorkelingui popływać podziwiając miejscową faunę morską. Można też zrobić sobie wycieczkę na pobliskie wyspy i niedostępne plaże. Do wyboru mamy np. Pearl Island lub izolowaną Plażę Piratów.

Birma | Ngapali Beach o zachodzie słońcaBirma | Ngapali Beach o zachodzie słońca (by derfussi )

Wioski rybackie

Osoby, które lubią być blisko prawdziwego życia mieszkańców danego miejsca koniecznie powinny wybrać się przed wschodem słońca do jednej z pobliskich wiosek rybackich, np. Linthar, Lontha lub Jade Taw. Można do nich dojść idąc wzdłuż plaży lub podjeżdżając porannym autobusem.

Przy pierwszych promieniach wschodzącego słońca w wioskach budzi się życie. Kobiety przygotowują się na powrót mężczyzn z morza, z nocnych połowów. Już po chwili do plaży przybijają pierwsze kutry. Robi się gwarno i coraz bardziej ruchliwie. Nawet dzieci kręcą się pomiędzy łodziami i płachtami, na których suszą się ryby. Szybko pojawiają się kupcy świeżych ryb i owoców morza, którzy później sprzedają je w swoich restauracjach.

Po plaży przejeżdżają wozy zaprzęgnięte w woły. Jest to niezwykła okazja do zrobienia wspaniałych zdjęć codziennego życia w nadmorskich miejscowościach. 

Restauracje

Gdy zgłodniejemy, warto skierować swoje kroki do pobliskich restauracji. Świeże ryby i owoce morza oraz wspaniałe warzywa i owoce to coś, czemu nie można się oprzeć. Nawet najprostsze danie staje się tutaj prawdziwą ucztą.

Wieczorami można odwiedzić bary znajdujące na plaży. Oświetlone światłem pochodni, z trzcinowymi parasolami, szumem morza i uciekającymi spod stóp krabami są po prostu urzekające. Często, aby uatrakcyjnić turystom posiłki, właściciele restauracji organizują pokazy tańca ognia lub zbiorowe puszczanie lampionów.

Birma | Mali mieszkańcy okolicznych wiosekBirma | Mali mieszkańcy wioski rybackiej (by marcveraart )

Jak dotrzeć do Ngapali Beach?

Z Yangonu trzeba jechać autobusem aż 18 godzin, aby dotrzeć do Thandwe (miasteczko położone 7 km od Ngapali Beach). Pocieszający jest fakt, że możemy liczyć na autobus bezpośredni, więc nie trzeba się przesiadać. Aby jednak ułatwić turystom dotarcie do Ngapali, Birmańczycy wybudowali lotnisko Thandwe. Lot samolotem jest o wiele krótszy, o ile w danym dniu nie są przewożone żadne święte relikwie. W takim przypadku loty nad Birmą bywają wstrzymywane nawet na kilka godzin.

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności