Pagoda Shwezigon mieści się w dzisiejszym Nyaung-U (miasto niedaleko Bagan). Ta unikalna budowla stanowiła prototyp wszystkich późniejszych birmańskich świątyń. Pagoda łączy w sobie tradycje dwóch różnych religii: dawnych wierzeń birmańskich i buddyzmu.

Birma | Światynie w BaganBirma | Świątynie w Bagan (by druidabruxux )

 

Historia powstania

Budowę Pagody Shwezigon rozpoczęto za panowania króla Anawrahta w XI wieku. Za jego życia powstały trzy tarasy pagody. Dalsze prace nad świątynią przerwała nagła śmierć władcy. Ukończył ją jego syn, król Kyansittha, nadając jej obecny kształt. Pagoda ta stała się prototypem dla wszystkich późniejszych stup, budowanych na terenie całej Birmy.

Relikwie

Świątynia wybudowana została, aby przechowywać kolekcję świętych relikwii, m.in. kość czołową i replikę zęba Buddy, którą władca Birmy otrzymał w darze od króla Sri Lanki, a także szmaragdowy posąg Buddy z Chin.

Konstrukcja pagody

Pagoda zbudowana została z kamiennych bloków, a nie jak większość świątyń buddyjskich z cegły. Zorientowana jest na wschód.

Świątynia stoi po środku dużej platformy, na której znajdują się inne, liczne świątynie. Konstrukcja składa się z 3 kwadratowych tarasów, ośmiobocznej podstawy środkowej oraz kwadratowej bazy z kopułą.

Pagodę otacza mur z 4 bramami, zwróconymi w 4 kierunkach świata. Przy zachodnim wejściu na teren świątyni stoją dwie figury kamiennych lwów.

Birma | Pagoda Shwezigon w BaganBirma | Pagoda Shwezigon w Bagan (by sjdunphy )

Złota Kopuła

Złota kopuła w formie dzwonu, ustawiona jest na kwadratowej bazie. Zdobią ją różnego rodzaju wzory i ornamenty, w tym motyw płatków lotosu. Kopułę wieńczy tradycyjna, złota iglica w formie parasola (hti).

Trzy platformy

Wszystkie tarasy zwrócone są w cztery strony świata. Dekorują je terakotowe, emaliowane  panele, przedstawiające 550 scen z życia Buddy. Na płytkach dominuje kolor zielony. Z czterech stron pagody znajdują się schody prowadzące na szczyt platformy. Naprzeciwko schodów, na najwyższej platformie, znajdują się 4 świątynie.

Świątynie Kyey Gu Taik

Z każdej z czterech stron pagody, znajdują się niewielkie świątynie, zwrócone w 4 kierunkach świata. W każdej z nich znajduje się pozłacany, 4-metrowy posąg Buddy. Każdy z posągów to wizerunek innego wcielenia Buddy.

Birma | Pagoda Shwezigon stanowi prototyp wszystkich późniejszych stup, budowanych na terenie całej Birmy.Birma | Pagoda Shwezigon stanowi prototyp wszystkich późniejszych stup, budowanych na terenie całej Birmy. (by dany13 )

Kamienne płyty

Po wschodniej stronie kompleksu stoją dwie kamienne, kwadratowe płyty zawierające na każdym boku inskrypcję w języku Mon. Płyty ustawione zostały na polecenie króla Kyanzittha i opisują historię powstania pagody.

Sala 37 natów

W południowo-wschodniej części platformy znajduje się sala 37 natów – duchów, wywodzących się z tradycyjnych birmańskich wierzeń. Wewnątrz sali znajdują się wizerunki natów oraz duży, kamienny posąg ich króla - Thagyamin. Oryginalnie 37 natów stało na najniższej platformie, lecz w późniejszym okresie zostały przeniesione.

Birma | Przedstawienie jednego z birmańskich duchów - natówBirma | Przedstawienie jednego z birmańskich duchów - natów (by amanderson )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności