W centrum Rangun, pośrodku dzielnicy handlowej, usytuowana jest jedna z 3 najważniejszych świątyń buddyjskich miasta – Pagoda Sule. Budowla ma duże znaczenie historyczne i kulturowe, a dzięki swojemu położeniu stanowi idealny punkt orientacyjny.

Birma | Uważa się, że Pagoda Sule może mieć ponad 2000 latBirma | Uważa się, że Pagoda Sule może mieć ponad 2000 lat (by emreyuzak )

 

Zainteresują Cię również

Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...
Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem
Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie...

Kilka słów o historii Pagody Sule

Mówi się, że pagoda ma ponad 2000 lat a w jej wnętrzu przechowywane są włosy Buddy. Jej mońską nazwę Kyaik Athos można tłumaczyć jako "pagodę przechowującą relikwię włosa".

Według legendy Pagoda Sule oznacza miejsce, w którym król Ukkalapa wraz z astrologami spotkał się, by omówić budowę dzisiejszej świątyni Shwedagon. Słowo Su-le, jest pochodną birmańskiego słowa Su-wei, oznaczającego "spotkanie".

W XIX wieku świątynia została przebudowana. Ozłocono stupę i odlano dla niej wielki dzwon, który w późniejszym czasie zaginął. W roku 1853 Anglicy zajęli miasto i rozpoczęli jego przebudowę według planu Alexandra Frasera, który uczynił pagodę centralnym punktem miasta.

Konstrukcja Pagody Sule

Pagoda wybudowana została na planie ośmiokąta. Każda ze stron symbolizować ma jeden dzień z ośmiodniowego tygodnia buddyjskiego. O jej unikalnym charakterze stanowi fakt, że nie tylko podstawa ma kształt ośmiokąta. Cała, 48 metrowa pagoda, aż po dzwonnice, ma kształt ośmiokąta.

Pagodę otaczają mniejsze stupy i sanktuaria – łącznie 8 kaplic z wizerunkiem Buddy. Między nimi usytuowane są zdobione i złocone studnie z ołtarzykami, oraz dzwony z brązu, w które każdy może uderzyć drewnianą, zdobioną pałką, aby jego modlitwy zostały usłyszane. Poruszając się wzdłuż ścieżki, można z bliska podziwiać świątynie i posągi Buddy.

Do pagody możne dostać się przez cztery wejścia, poprzedzone schodami i zwrócone w czterech kierunkach świata. Do Pagody Sule, podobnie jak do wszystkich buddyjskich świątyń w Birmie, wchodzi się, boso.

Birma | Pagoda Sule położona jest w centralnej części miasta RangunBirma | Pagoda Sule położona jest w centralnej części miasta Rangun (by slapers )

Okolice Pagody Sule

Wokół pagody skupiają się małe sklepy oraz pawilony astrologów, chiromantów i wróżek.

W niewielkiej odległości od pagody można podziwiać okazałe budowle w stylu kolonialnym m.in. ratusz – City Hall, Sąd Najwyższy i 46-metrowy Pomnik Niepodległości. Obok ronda, na środku którego stoi Pagoda Sule, rozpościerają się ogrody Maha Bandżola.

Informacje turystyczne

Godziny otwarcia: 4.00-22.00 codziennie
Cena biletu wstępu: 2 USD za osobę
Lokalizacja: Maha Bandula Road, Yangon, Mjanma

Birma | Według legendy w jej wnętrzu znajdują się święte relikwie w postaci włosów BuddyBirma | Według legendy w jej wnętrzu znajdują się święte relikwie w postaci włosów Buddy (by super_lapin )

Zainteresują Cię również

Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest...
Taungbyone (Nat Pwe) – birmański festiwal duchów Taungbyone (Nat Pwe) – birmański festiwal duchów
Co roku w sierpniu w regionie Mandalay odbywa się festiwal duchów, nazywany Taungbyone lub Nat Pwe. Festiwal trwa 7 dni, a...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności