Pałac królewski w Mandalay (Mya Nan San Kyaw) został wzniesiony przez króla Mindona w 1857 roku. W tym czasie miasto Mandalay zostało ogłoszone nową stolicą kraju. Pałac najlepiej zwiedzać późnym popołudniem, gdy upał już nieco odpuszcza.

Birma | Widok na pałac królewski w MandalayBirma | Widok na pałac królewski w Mandalay (by mossaiq )

 

Królewska rezydencja birmańskich królów

Pałac znajduje się 145 km na północny wschód od Pagan (starożytne miasto i księstwo w Birmie słynące z wielkiej liczby buddyjskich pagód, świątyń i klasztorów). Zbudowano go z drewna tekowego, otoczono fosą i murem. Był królewską rezydencją birmańskich królów Mindona (założyciela miasta) i Thibaw. Długość każdej ze ścian twierdzy wynosiła 4 km, a jej wysokość - 9 m.

Zrekonstruowany pałac

Podczas trzeciej wojny angielsko-birmańskiej w 1885 r. pałac został zdobyty, a rodzina królewska aresztowana. Anglicy przemianowali pałac na Fort Dufferin, na cześć ówczesnego wicekróla Indii. W całej brytyjskiej epoce kolonialnej pałac był postrzegany przez Birmańczyków, jako główny symbol ich suwerenności i tożsamości.     

To, co można zobaczyć dzisiaj, jest tylko rekonstrukcją, ponieważ pałac został zniszczony przez lotnictwo japońskie. W latach 90. ubiegłego wieku odbudowano zabytek. Chociaż ogólny projekt był wierny oryginałowi, to w proces budowy włączono zarówno tradycyjne jak i nowoczesne techniki budowlane. Do pokrycia dachu większości budynków zastosowano falistą blachę, szeroko stosowany był też beton, jako materiał budowlany (oryginalną budowlę wzniesiono używając tylko drewna tekowego).

Oryginalne zostały tylko mury obronne, fosa oraz mennica królewska. Znajduje się ona kilkaset metrów na północny-wschód od mauzoleum. To w niej wybito pierwsze birmańskie monety. Po brytyjskiej aneksji, mennica służyła przez kilka lat jako piekarnia dla wojska. Jest to jeden z nielicznych budynków w pałacu, które przetrwały bombardowania alianckie w czasie II wojny światowej.

Birma | Pałac królewski został zbudowany przez króla Mindona w 1857 rokuBirma | Pałac królewski został zbudowany przez króla Mindona w 1857 roku (by slapers )

Jak wyglądał pałac?

Pałac królewski składał się z głównego budynku z wysoką iglicą, ozdobioną pozłacanymi rzeźbami oraz kilkudziesięciu jednakowych, symetrycznie ustawionych drewnianych budynków, wspaniale zdobionych. W głównym budynku znajduje się dzisiaj niewielkie muzeum, a w nim m.in. tron królewski. Nawiasem mówiąc, w pałacu było aż osiem tronów, z których Sihasana Palanka był największy i najbardziej bogato wykończony (obecnie replika w muzeum).

Birma | Bogate zdobienia w pałacu królewskimBirma | Bogate zdobienia w pałacu królewskim (by slapers )

Tajemnice pałacu królewskiego

Według legend, pałac kryje straszne tajemnice. Podobno zamurowano pod nim prawie dwieście osób. Tego wymagały obyczaje – duchom potrzebne były ofiary, przy czym „jakość” ofiar nie miała tutaj znaczenia, dlatego przeznaczano na ten cel przede wszystkim niebezpiecznych przestępców. Pod koniec XIX wieku, kiedy zaczynała się aktywna kolonizacja Azji, radzono królowi Thibaw, aby przeniósł stolicę z Mandalay w bezpieczniejsze miejsce. Ten jednak odmówił i postanowił zyskać łaskę duchów nowymi ofiarami: kazał zamurować 600 osób, pośród których były kobiety i dzieci. Mieszkańcy Mandalay zaczęli w panice uciekać z miasta, a rząd angielski zagroził interwencją, jako że wśród ofiar mogli się znaleźć poddani korony brytyjskiej. Król zmiłował się i „ograniczył” do setki ofiar.

Obok pałacu znajduje się Mandalay Hill, z którego rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę.   

Birma | Według legend, pałac kryje straszne tajemnice…Birma | Według legend, pałac kryje straszne tajemnice… (by slapers )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności