Wycieczka do Birmy to przede wszystkim szansa na kontakt z dziką azjatycka przyrodą. Na terenie Mjanmy znajduje się kilka ciekawych parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz innych obszarów chronionych.

Wszystkie one mają na celu nie tylko ochronę przyrody, ale także edukację ludności i promocję ekoturystyki.

Birma | Jezioro Inle w regionie ShanBirma | Jezioro Inle w regionie Shan (by sondragratesstewart )

 

Park Narodowy Alaungdaw Kathapa

Park Narodowy Alaungdaw Kathapa jest największy na terenie kraju. Swoją powierzchnią obejmuje 1605 km2. W jego skład wchodzą dwa rezerwaty leśne: Patolon i Taungdwin.

Rezerwat leśny Patolon został utworzony już 21 lipca 1893 roku, natomiast Taungdwin 1 grudnia tego samego roku. W roku 1941 rząd brytyjski oficjalnie ogłosił Taungdwin rezerwatem przyrody, a w roku 1984 przemianowano go na park narodowy.

Asceta Kathapa

Nazwa parku Kathapa pochodzi od patrona miejscowego sanktuarium.

Maha Kathapa (nazywany także Maha Kassapa) był jednym z głównych uczniów Buddy, najbardziej znanym z ascetycznego życia. To właśnie ze względu na sanktuarium, a nie dziką przyrodę, co roku park odwiedzany jest rzez blisko 30 tysięcy turystów-pielgrzymów.

Położenie parku

Park Alaungdaw Kathapa znajduje się na pograniczu centralnej i północnej części Myanmaru. W jego zasięgu znajdują się górne części biegu rzek Petpa, Patolon oraz Taungdwin. W czasie pory deszczowej poziom rzek się podnosi i powstaje wiele małych wodospadów, natomiast w porze suchej sporo mniejszych rzek i wodospadów całkowicie zanika.

Park znajduje się na wysokości od 2000 do 4000 metrów n.p.m. i ma charakter parku górskiego.

Lasy i storczyki

W parku Alaungdaw Kathapa wyróżniania się dwa typy biomów: umiarkowane lasy liściaste i mieszane oraz umiarkowane lasy iglaste.

Lasy te chronią najcenniejsze z birmańskich storczyków. Dodatkową pieczę sprawują nad nimi uzbrojeni strażnicy parkowi. Zwiększający się popyt na orchidee wśród chińskich kolekcjonerów sprawia, że wielu śmiałków próbuje wykraść z parku jak największą ilość rzadkich gatunków tych roślin.

Fauna parku Alaungdaw Kathapa

Najważniejszymi zwierzętami, które chronione są w granicach parku są słonie indyjskie (Elephas maximus). Przemierzają one Alaungdaw Kathapa w stadach liczących po kilkanaście osobników. Prawdopodobnie ich liczebność na tym terenie sięga 150-200 osobników.

Obserwacje tropów wskazują, że na obszarze parku żyją także: leopardy, tygrysy, niedźwiedzie malajskie (Helarctos malayanus), balizaury (Arctonyx collaris), brązowe niedźwiedzie himalajskie (Ursus arctos isabellinus), cywety, gaury (Bos gaurus), jelenie Elda (Cervus eldii) itd.

Ponadto park jest miejscem zamieszkania dla wielu gatunków ptaków m.in.: sów, orłów, bażantów, papug i dzioborożców.

Birma | Na terenie Birmy znajduje się 18 rezerwatów przyrodyBirma | Na terenie Birmy znajduje się 18 rezerwatów przyrody (by albategnius )

Park Narodowy Hlawaga

Park Narodowy Hlawaga położony jest w Mingaladon, ok. 35 km na północ od Yangonu. Jego powierzchnia wynosi 623 hektary i mieści m. in. minizoo (25 ha).

Park powstał w 1982 roku jako centrum edukacji ekologicznej.

Krajobraz

Na terenie parku znajdują się dwa zbiorniki wodne: naturalne jezioro Zokanabe i sztuczny zbiornik Hlawga. Park porastają wiecznie zielone lasy mieszane i liściaste oraz lasy bagienne. Łącznie rośnie tutaj około 295 gatunków roślin.

Fauna

Według ostatnich danych na terenie parku żyje 21 gatunków ssaków, 145 gatunków ptaków oraz 8 gatunków gadów. Można tu spotkać m.in.: warany, kobry, pytony, kilka gatunków jeleni, dzikie świnie, rezusy i łuskowce.

Do najcenniejszych ptaków spotykanych na terenie parku Hlawaga należą: kur bankiwa (Gallus gallus), bilbil czerwonoplamy (Pycnonotus cafer), drzewica indyjska (Dendrocygna javanica) i bocian azjatycki (Anastomus oscitans).

Atrakcje

Do dodatkowych atrakcji tego miejsca można zaliczyć: jazdę na grzbiecie słonia, możliwość przepłynięcia łódką po jeziorach, park motyli, wędkowanie, a nawet skoki spadochronowe.

Park Narodowy Khakaborazi

Park Narodowy Khakaborazi znajduje się w Naungmung Township. Na terenie tym w roku 1996 utworzony został rezerwat przyrody, który dwa lata później przemianowano na park narodowy.

Ma on powierzchnię 3810 km2 i otacza najwyższy szczyt Birmy – Myanmary Hkakabo Razi (5881 m n.p.m.).

Fauna

W granicach parku żyją rzadkie gatunki zwierząt np.: takiny (Budorcas taxicolor), piżmowce (Moschidae sp.) czy nachury, nazywane także owcami niebieskimi (Pseudois nayaur).

Mniejszości etniczne

Na terenie parku prowadzone są badania nie tylko nad przyrodą, ale także zamieszkującymi ten teren mniejszościami etnicznymi Lisu, Rawang i Tybetańczykami birmańskimi.

Birma | Słoń Indyjski - mieszkaniec Parku Narodowego Alaungdaw KathapaBirma | Słoń Indyjski - mieszkaniec Parku Narodowego Alaungdaw Kathapa (by srikaanth-sekar )

Park Narodowy Nat Ma Taung

Park Narodowy Nat Ma Taung, nazywany także parkiem narodowym góry Victoria, znajduje się w Kanpalet Township w regionie Mindat.

Obejmuje swoim zasięgiem najwyższy szczyt pasma Chin i trzeci najwyższy szczyt Birmy – górę Victoria (3053 m n.p.m.). Niedaleko szczytu wzniesiono złotą pagodę.

Park Zzostał utworzony w roku 1994, a swoimi granicami obejmuje powierzchnię 720km2.

Flora i fauna

Na terenie parku chronione są przede wszystkim tropikalne lasy, 5 gatunków endemicznych dla Myanmaru ptaków (wszystkich, które tutaj można podziwiać jest 159 gatunków), a także rzadkie odmiany storczyków.

Miejscowe lasy są miejscem zamieszkania lampartów, tygrysów, niedźwiedzi, gibbonów itd.

Aktywny wypoczynek

Na terenie parku organizowane są trekkingi z wykwalifikowanymi przewodnikami, podczas których można poznać np. najciekawsze gatunki orchidei.

Na terenie parku odbywają się także raftingi. Należy jednak pamiętać, że w okresie deszczowym wody tutejszych rzek są niezwykle rwące, a przez to niebezpieczne.   

Park Narodowy Góry Popa

Park Narodowy Góry Popa zlokalizowany jest w Kyaukpadaung Township w regionie Mandalay.

Utworzony został w roku 1989. Jego powierzchnia wynosi 129km2. Na terenie parku znajduje się wygasły wulkan Popa o wysokości 1518 m n.p.m, który prawdopodobnie ostatni raz wybuchł 25 tysięcy lat temu.

Park ten oddalony jest od starożytnego miasta buddyjskiego Bagan o ponad 50 km.

Flora i fauna

W rejonie góry żyją głównie małpy, sarny i dziki.

Od wieków lokalna ludność na zboczach wulkanu zbiera zioła (40 gatunków roślin). Obecnie prowadzone są laboratoryjne badania mające na celu potwierdzenie ich medycznego zastosowania.

Inne parki narodowe Birmy:

Park Narodowy Lenya

Park Narodowy Lenya w regionie Tanintharyi, mający 176 hektarów powierzchni.

Park Narodowy Loimwe

Park Narodowy Loimwe we wschodniej części regionu Shan.

Birma | Park Narodowy Góry PopaBirma | Park Narodowy Góry Popa (by scotted400 )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Przepłynąć się rzekami Kambodży Przepłynąć się rzekami Kambodży
Rzeki przepływające przez tereny Kambodży mają swe źródła w Górach Kardamonowych i Słoniowych lub w paśmie Dangrek i górach...
Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Birma na festiwalu WATCH DOCS Birma na festiwalu WATCH DOCS
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012, Lublin...

Rezerwaty przyrody

Na terenie Birmy znajduje się 18 rezerwatów przyrody:

 • Region Sagaing: Rezerwat dzikiej przyrody Chatthin, Rezerwat Tygrysów Dolina Hukawng, który jest największym rezerwatem tych zwierząt na świecie, Rezerwat dzikiej przyrody Wzgórze Minwun (200ha), Rezerwat dzikiej przyrody Tamanthi.
 • Region Kachin: Rezerwat dzikiej przyrody Jezioro Indawgi, Rezerwat dzikiej przyrody Pitaung.
 • Region Shan: Rezerwat dzikiej przyrody Jezioro Inle, Rezerwat dzikiej przyrody Pasa.
 • Region Bago: Rezerwat mokradeł Moneyingyi, Park leśny Sein Ye.
 • Region Yangon: Park słoni Myaing Hay Wun.
 • Region Rakhine: rezerwat słoni Rakhine Yoma (175 ha).
 • Region Magwe: rezerwat dzikiej przyrody Shwesettaw (55 ha).
 • Region Minbu: rezerwat dzikiej przyrody Wethtigan (452 ha) chroniący słodkowodne mokradła.
 • Region Rakhine: rezerwat leśny Wunbaik (22 ha) chroniący lasy mangrowe.
 • Region Ayeyarwady: rezerwat dzikiej przyrody Mein-ma-hla Kyun założony w roku 1986, chroniący 29 gatunków mangrowców oraz krokodyle różańcowe, (137 km2).
 • Rezerwat dzikiej przyrody na wyspie Moscos (4918 ha).

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności