Nawet mając mapę przed oczami, mało kto uświadamia sobie, że Birma jest największym państwem Azji Południowo-Wschodniej i 40. pod względem wielkości na świecie. Już same jej rozmiary sugerują duże zróżnicowanie geograficzne kraju.

Birma | Widok na rzekę Irawadi Birma | Widok na rzekę Irawadi (by sarahdepper )

Zainteresują Cię również

Przepłynąć się rzekami Kambodży Przepłynąć się rzekami Kambodży
Rzeki przepływające przez tereny Kambodży mają swe źródła w Górach Kardamonowych i Słoniowych lub w paśmie Dangrek i gó...
Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem
Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie...

Położenie Birmy

Birma graniczy z pięcioma państwami: Indiami, Bangladeszem, Chińską Republiką Ludową, Laosem i Tajlandią. Łączna długość granic wynosi 5876 km a powierzchnia kraju ma 678,5 tys. km².

Znaczna część Birmy znajduje się pomiędzy zwrotnikiem Raka a równikiem.

Pasma górskie

W Birmie wyróżnić można trzy główne pasma górskie: Rakhine Yoma, Bago Yoma i Shan Plateau. Wszystkie biegną z północy na południe i rozpoczynają się w rejonie Himalajów.

Najwyższym szczytem Myanmaru jest Kagaboyazi Taung (nazywany także Hkakabo Razi) mający wysokość 5881 m n.p.m. Góra ta znajduje się kilka kilometrów od granicy chińskiej i niedaleko indyjskiej, na terenie Parku Narodowego Hkakabo Razi. Kagaboyazi Taung wchodzi w skład pasma Wielkich Himalajów. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1996 roku przez Japończyka Takashi Ozaki i Birmańczyka Nyima Gyaltsen.

Na terenie kraju wznoszą się trzy wulkany: Lwer Chindwin (385m n.p.m.), Mount Popa (1518m n.p.m.) oraz Singu Plateau (507m n.p.m.).

Birma | Birma graniczy z pięcioma państwami: Indiami, Bangladeszem, Chińską Republiką Ludową, Laosem i TajlandiąBirma | Birma graniczy z pięcioma państwami: Indiami, Bangladeszem, Chińską Republiką Ludową, Laosem i Tajlandią (by insmu74 )

Najdłuższa rzeka Birmy

W centralnej części kraju znajdują się niziny, które z trzech stron otoczone są górami. Łańcuchy górskie oddzielają od siebie trzy systemy rzeczne, którymi są: Irawadi, Saluin (Thanlwin) oraz Sittaung.

Irawadi jest najdłuższą rzeką Birmy, osiągającą długość prawie 2170 km. Wypływa z południowo-wschodniej części Wyżyny Tybetańskiej, płynąc przez terytoria należące do Chin oraz Birmy. Irawadi wpada deltą o powierzchni blisko 30 tys. km² do Zatoki Martaban (Morze Andamańskie).

Wysoki stan wód w rzece notowany jest w sierpniu i wrześniu, a najniższy w marcu i kwietniu. W delcie Irawadi ziemia jest najżyźniejsza pod uprawy, dlatego też te właśnie regiony pomiędzy Rakhine Yoma i Plateau Shan zamieszkuje największa liczba ludności.

Birma | W Birmie są trzy główne pasma górskie: Rakhine Yoma, Bago Yoma i Shan PlateauBirma | W Birmie są trzy główne pasma górskie: Rakhine Yoma, Bago Yoma i Shan Plateau (by gregwalters )

Zatoka Martaban

Morze Andamańskie jest pół zamkniętym zbiornikiem znajdującym się w północno-wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Zatoka Martaban jest największą w jego basenie. Pływy w jej regionie dochodzą nawet do 7,2 m. Zatoka Martaban wcina się w ląd Birmański na blisko 150 km. Jej głębokość wynosi do 20 m, a szerokość ok. 220 km. Zasolenie wód sięga od 20 do 34,5‰. W morzu występują obfite łowiska tuńczyków, które są podstawą połowów lokalnej ludności.

Zainteresują Cię również

Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności