W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji: Wolność w Azji, pojawiło się godne uwagi dzieło Midiego Z pt. „Powrót do Birmy”.

Birma | „Powrót do Birmy” to pierwszy film oficjalnie nakręcony w tym trudno dostępnym dla filmowców krajuBirma | „Powrót do Birmy” to pierwszy film oficjalnie nakręcony w tym trudno dostępnym dla filmowców kraju (by www.piecsmakow.pl )

 

Warto zaznaczyć, że film nakręcony w Birmie – kraju od wielu lat zamkniętym dla filmowców – jest prawdziwą perełką w azjatyckiej i światowej kinematografii.

W filmie przewijają się wątki autobiograficzne, jako że mieszkający dziś w Tajwanie reżyser – Midi Z, urodził się właśnie w tym kraju. Wyemigrował w wieku 16 lat. „Powrót do Birmy” jest pełnometrażowym debiutem tego młodego (urodzonego w 1982 roku) twórcy.

W rzeczywistości „Powrót do Birmy” jest paradokumentem, w który zaangażowani zostali aktorzy-amatorzy. Ilustruje on birmańskie społeczeństwo w okresie przełomu, jakim były pierwsze wolne wybory w 2010 roku.

Reżyser odcinając się od wątków politycznych uświadamia nam, jak odległy jest międzynarodowy entuzjazm wobec demokratyzującej się Birmy od odczuć przeciętnych mieszkańców tego kraju, skupionych na przetrwaniu dnia dzisiejszego. Powracający do kraju główny bohater Xing-Hong przekonuje się, że wszyscy jego znajomi i rówieśnicy marzą tylko o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

Powrót do Birmy” jest także okazją do posłuchania języka birmańskiego.

Źródło: www.piecsmakow.pl

Birma | Film ukazuje birmańskie społeczeństwo w okresie demokratycznego przełomuBirma | Film ukazuje birmańskie społeczeństwo w okresie demokratycznego przełomu (by www.piecsmakow.pl )

Zainteresują Cię również

Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków Azja w obiektywie na Festiwalu Pięć Smaków
„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad...
Kambodża na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków Kambodża na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków
Na  jedynym w Polsce tak kompleksowym przeglądzie kina azjatyckiego, jakim jest Festiwal Filmowy Pięć Smaków, nie mogło...
Wietnam na festiwalu Pięć Smaków Wietnam na festiwalu Pięć Smaków
Wietnamska kinematografia nie jest zbyt popularna w Europie. Niewielu z nas potrafi wskazać jakichkolwiek reżyserów czy tytuły...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności