Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu przepięknych świątyń i zabytków, mimo to wiele osób chciałoby tu spędzić przynajmniej kilka dni.

Birma | Miasteczko Pyin U Lwin Birma | Miasteczko Pyin U Lwin (by kenner116 )

 

Położenie Pyin U Lwin

Pyin U Lwin znajduje się w odległości 67 km na wschód od Mandalay na wysokości 1070 m n.p.m. Panuje tutaj przyjazny, łagodny klimat górski.

Miasteczko pachnące kawą

Jest to miasto kolonialne o niezwykłej atmosferze. Jednym z najprzyjemniejszych miejsc w Pyin U Lwin jest kawiarnia Golden Triangle, gdzie można zjeść przepyszne ciastka oraz napić się świeżej, aromatycznej kawy prosto z birmańskiej plantacji. Można tu także zrobić zakupy i kupić herbatę, ziołowe mieszanki oraz oczywiście kawę mieloną i ziarnistą.

Kraina orchidei

Będąc w mieście warto wybrać się do tutejszego Ogrodu Botanicznego Kandawgyi z unikatową kolekcją orchidei. Ogród ma powierzchnię 177 hektarów, a jego historia sięga 1915 roku.

Można podziwiać ponad 500 gatunków rodzimych birmańskich drzew, 75 gatunków bambusów, 75 gatunków roślin typu croton, ok. 200 gatunków storczyków, 25 gatunków róż oraz bogatą kolekcję birmańskich roślin leczniczych.

Na terenie ogrodu można także zobaczyć kilka gatunków zwierząt oraz odwiedzić Muzeum Skamieniałości i Muzeum Motyli.

Jedwab z Pyin U Lwin

Pyin U Lwin jest idealnym miejscem do zapoznania się z jedwabnictwem: od uprawy morwy, której liście są pokarmem dla gąsienic jedwabników po hodowlę owadów oraz otrzymywanie przędzy jedwabnej.

Oczywiście można tutaj także zakupić gotowe tkaniny oraz wykonane z nich ubrania i szale.

Birma | Pyin U Lwin znajduje się na wysokości 1070m n.p.mBirma | Pyin U Lwin znajduje się na wysokości 1070 m n.p.m (by kenner116 )

Święto Pwe

Mając odrobinę szczęścia, podczas pobytu w Pyin U Lwin można trafić na jedno z lokalnych świąt, np. niezwykle spektakularne Pwe.

Wówczas ulice miasteczka przemierzają barwne i gwarne pochody. Bagażniki pickupów stanowią platformy, na których tańczą mężczyźni przebrani w kobiece stroje.

Na czele pochodu idzie mężczyzna przebrany w połowie za dystyngowanego dżentelmena, a w połowie za atrakcyjną kobietę. Odgrywa on jednoosobowe przedstawienie wyśmiewające starszych mężczyzn podrywających młode dziewczyny.

Zwolnic tempo

Będąc w Pyin U Lwin należy po prostu odpoczywać i poddać się leniwej atmosferze tego miejsca. Jest to dobry moment na chwilę zadumy w trakcie naszej podróży po Birmie, wypicie filiżanki przepysznej kawy oraz zajadanie się truskawkami, z których słyną plantacje Pyin U Lwin.

Birma | Birmańskie zakonnice, Pyin U Lwin Birma | Birmańskie zakonnice, Pyin U Lwin (by ninjawil )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności