Paradoksalnie powolny rozwój krajów azjatyckich miał ogromne znaczenie dla ich środowiska. Jest to niezwykle widoczne na przykładzie Birmy.

Brak ogromnego i nagłego (a zatem także nieprzemyślanego) rozwoju cywilizacyjnego pozwolił zachować dziewicze i nieskażone tereny. To między innymi z ich powodu tak chętnie jeździmy do tej części świata.

Birma | W Birmie rośnie 25 tysięcy gatunków kwiatówBirma | W Birmie rośnie 25 tysięcy gatunków kwiatów (by travelmeasia )

 

Lasy Birmy

Prawie 49% kraju pokrywają tropikalne lasy, w tym także lasy tekowe, akacjowe, bambusowe i magnoliowe (Magnolia champaca).

Często spotykanym drzewem jest także Hopea odorata (gatunek rzadki i zagrożony w swoim naturalnym środowisku, to duże drzewo o cenionym drewnie, dorastające do wysokości nawet 45 m i sadzone często w celu uzyskania cienia – tzw. shade tree).

Na północy kraju w rejonach górskich przeważają lasy sosnowe, dębowe oraz rododendrony. Zasadniczo lasy w Birmie dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: lasy monsunowe oraz typowe lasy tropikalne.

Lasy monsunowe są liściaste. Znajdują się one na terenach, gdzie występują trzy typowe pory roku z charakterystycznym okresem suchym, podczas którego drzewa zrzucają liście. Porastają one głównie obszar pomiędzy Yangonem a Myitkyina.

Na południu od Mawlamyine rozpoczyna się strefa wiecznie zielonej roślinności tropikalnej. W tej strefie deszcz pada systematycznie przez co najmniej dziewięć miesięcy w roku.   

Warto wiedzieć, że w Birmie znajduje się 75% światowych zasobów drewna tekowego. Kraj ten jest największym importerem teku dla Hong Kongu, Singapuru, Tajlandii i Indii. Lasy tekowe stanowią 25% całości lasów pokrywających kraj.

Drzewa owocowe 

Birma obfituje w przeróżne gatunki drzew owocowych. Ponadto rośnie tutaj 25 tysięcy gatunków kwiatów. Często występuje także trzcina cukrowa i rattan.

Birma | W Birmie znajduje się 75% światowych zasobów drewna tekowegoBirma | W Birmie znajduje się 75% światowych zasobów drewna tekowego (by rapidtravelchai )

Wybrzeże i namorzyny

W centralnej części kraju na nizinach, gdzie klimat jest suchy, rośliny są skarłowaciałe i rzadkie. Natomiast wybrzeże do niedawna porastały gęste namorzyny. Niestety z powodu działalności człowieka oraz tsunami spory ich obszar uległ zniszczeniu.

Należy pamiętać, że namorzyny są roślinami strategicznymi dla ochrony nabrzeży i zamieszkującej je ludności. Podczas sztormów i uderzeń fal tsunami to właśnie one jako pierwsze przyjmują uderzenia.

Powyżej namorzynów znajduje się „linia” palm, hibiskusów i rzewni (kazuaryn), które są odporne na silne wiatry.  

Birma | Birma obfituje w wiele gatunków drzew owocowychBirma | Birma obfituje w wiele gatunków drzew owocowych (by 33037982@N04 )

Narodowy Ogród Botaniczny Kandawgyi

Na terenie Birmy mieści się zaledwie jeden ogród botaniczny. Znajduje się on 69 km od Mandalay, a jego pełna nazwa brzmi: Narodowy Ogród Botaniczny Kandawgyi.

Ogród usytuowany jest na wysokości 1000 m n.p.m. i obejmuje swoim obszarem 177 hektarów. Ogród ten został otwarty w roku 1915 pod nazwą Ogród Botaniczny Maymyo przez leśnika Alexa Rogera. Obecna nazwa została oficjalnie wprowadzona 1 grudnia 2000 roku, kiedy to w Birmie zaczęto promować ekoturystykę.

W ogrodzie rośnie 514 gatunków rodzimych drzew oraz 74 gatunki drzew obcych, 75 gatunków bambusa i tyle samo trójskrzynu, nazywanego także krotonem. Ponadto można tu podziwiać 300 gatunków rodzimych storczyków, 25 gatunków róż, 6 gatunków lilii oraz bogatą hodowlę tradycyjnych roślin leczniczych. W Kandawgyi można spotkać także chronione zwierzęta i ptaki, które są tutaj hodowane.

Podczas zwiedzania ogrodu można także wstąpić do trzech muzeów: muzeum skamieniałości, muzeum motyli (z bogatymi kolekcjami pochodzącymi także z Nepalu, Tajwanu, Japonii, innych części Azji Południowo-Wschodniej, a nawet z Ameryki Południowej) oraz muzeum ssaków, gadów i bezkręgowców. 

Birma | 69km od Mandalay znajduje się Narodowy Ogród Botaniczny KandawgyiBirma | 69km od Mandalay znajduje się Narodowy Ogród Botaniczny Kandawgyi (by dany13 )

 

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

Kilka przykładów lokalnych nazw roślin i ich łacińskie odpowiedniki:

   • Ponenyet - (Calophyllum inophyllum)
   • Pain Pun - (Anthurium sp.)
   • May – Myort Punn - (Aster sp.)
   • Khway Punn - (Begonia sp.)
   • Sware-Daw Punn - (Bauhinia sp.)
   • Ywet-Hla Punn - (Croton sp.)
   • Ta-Yoat-Za-Car Punn - (Plumeria sp.)
   • Khut-Tar Punn – (Crinum sp.)
   • Kyer Punn – (Nymphaea sp.)
   • Zagaseain Punn - (Cananga odorata)
   • Daung-Phan-War Punn - (Zinnia sp.)
   • Boat-Da-Tha-Ra-Na Punn – (Canna sp.)
   • Za-Lut-Sat-Kyar Punn - (Gardenia sp.)

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności