Shwe Yin Aye to popularny birmański deser, który wbrew pozorom można łatwo przygotować po powrocie z wycieczki do Myanmaru np. dla gości zaproszonych na pokaz urlopowych fotografii.

Birma | Shwe Yin Aye i Kyaukchaw to jedna z najpopularniejszych birmańskich deserówBirma | Shwe Yin Aye i Kyaukchaw to jedne z najbardziej znanych birmańskich deserów (by fabulousfabs )

Sposób przygotowania

Tłumacząc dosłownie nazwę deseru można powiedzieć, że jest to „coś co ochładza i odświeża”. Do przygotowania Shwe Yin Aye niezbędny będzie agar, starty kokos oraz mleczko kokosowe, tapioka (którą obecnie można bez problemu kupić w wielu sklepach) lub sago, ugotowany ryż oraz cukier.

Zainteresują Cię również

Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem
Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...

Zrobienie deseru należy rozpocząć od pocięcia agaru na paski i zanurzenia go w mleczku kokosowym. Agar będzie gotowy, gdy mocno napęcznieje.

W reszcie mleka kokosowego należy rozpuścić taką ilość cukru, aż uzyskamy odpowiadającą nam słodycz.

Tapiokę lub sago wrzucamy na gorącą wodę i gotujemy tak długo, aż stanie się przeźroczysta. Po ugotowaniu odcedzamy i pozostawiamy do wystygnięcia.

Następnie do porcelanowych miseczek wrzucamy sporo kruszonego lodu i zalewamy go słodkim mlekiem kokosowym. Dorzucamy do tego tapiokę, plasterki agaru oraz trochę ryżu, a całość posypujemy wiórkami kokosowymi.

Sposób podania

Deser ten podaje się z kromką słodkiego pieczywa. Shwe Yin Aye  jest delikatne, kremowe, słodkie i orzeźwiająco zimne... czego więcej można chcieć od deseru?

Warto wiedzieć, że Birmańczycy jedzą go bez okazji oraz podczas wszystkich ważnych narodowych i religijnych świąt np. Nowego Roku. Wówczas jest on traktowany jako „sa tu di thar”, czyli darmowe jedzenie, które rozdawane jest na ulicy oraz wręczane znajomym jako podarek.

Birma | Galaretki agaroweBirma | Galaretki agarowe (by dongkwan )

Kyaukchaw

Bardzo podobny w smaku do Shwe Yin Aye jest Kyaukchaw. Desery te różnią sie jednak konsystencją. Można powiedzieć, że kyaukchaw jest kokosową galaretką na bazie agaru. Do jego przygotowania niezbędny jest właśnie agar, wiórki kokosowe, mleczko kokosowe i cukier trzcinowy. Ze składników tych przygotowuje się galaretkę, którą dodatkowo barwi się na różne kolory.

Zainteresują Cię również

Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest...
Taungbyone (Nat Pwe) – birmański festiwal duchów Taungbyone (Nat Pwe) – birmański festiwal duchów
Co roku w sierpniu w regionie Mandalay odbywa się festiwal duchów, nazywany Taungbyone lub Nat Pwe. Festiwal trwa 7 dni, a...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności