W Myanmarze równie popularna jak kuchnia indyjska jest kuchnia chińska. Jest to szczególnie widoczne w małych lokalnych restauracyjkach, w których obok typowych birmańskich dań zamówić można przepyszne tradycyjne potrawy Państwa Środka.

Oczywiście jest to konsekwencją tego, że kraje te ze sobą sąsiadują i od wieków ludność przygraniczna (i nie tylko) przenosiła swoje zwyczaje i tradycje, a tym samym także i ulubione smakołyki. 

Birma | Kuchnia chińska jest w Birmie niezwykle popularnaBirma | Kuchnia chińska jest w Birmie niezwykle popularna (by shagy6six6 )

 

Chińskie dania w kuchni birmańskiej

Nie sposób wymienić wszystkich dań chińskich, których można spróbować w Birmie, jednak warto wspomnieć chociaż o kilku najważniejszych. Wiele z nich jest nam doskonale znanych dzięki coraz większej ilości restauracji chińskich powstających w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że dania te w Birmie mają zupełnie inne nazwy niż w pozostałej części świata.

Hpet htoke

Hpet htoke to doskonale nam znane Won ton. Jest to rodzaj pierożków w kształcie sakiewek, zazwyczaj wypełnionych mięsnym nadzieniem, którym może być mielona wieprzowina lub krewetki. Ciasto do won ton przygotowuje się z mąki, jajka wody i soli. Jest ono niezwykle cienkie, a jednocześnie wytrzymałe, dzięki czemu podczas gotowania pierożki nie rozpadają się. Won ton mogą być podawane lekko podsmażone lub zanurzone w zupie.

Mi swun

Innym popularnym daniem jest zupa z Mi swun.  Przypomina  ona nasz tradycyjny rosół, robi się ją bowiem z bulionu drobiowego.

Birma | Przekąska pauk seeBirma | Przekąska pauk see (by ronocdh )

Htamin gyaw

Kolejnym niezwykle popularnym daniem jest Htamin gyaw, czyli smażony ryż z ciecierzycą (pè byouk), czosnkiem i cebulką. Potrawa ta podawana bywa również z ngapi kyaw, czyli mocno przysmażonymi płatkami ryby oraz plastrami świeżego ogórka, zielonym chilli i odrobiną octu.

Przekąski

Warto też powiedzieć o jednej z najpyszniejszych chińskich przekąsek dostępnych w Birmie zarówno na słono, jak i na słodko, którą są pauk see, czyli bāozi. Są to kluski na parze, które gotuje się w specjalnych trzcinowo-bambusowych naczyniach.

Pauk see jedzone bywają zazwyczaj w porze śniadaniowej, dlatego prawie niemożliwe jest zamówienie ich gdziekolwiek po godzinie dwunastej. Warto wiedzieć, że pauk see robione są w dwóch wersjach: dużej i małej. Duże (o średnicy ok. 10 cm) sprzedawane są na sztuki, natomiast małe (o średnicy ok. 3 cm) zazwyczaj w zestawie po 8 sztuk.

Pauk see z mięsnym lub warzywnym farszem macza się w sosach sojowych lub pastach chilli, które podawane są w małych porcelanowych miseczkach.  

Birma | Pierożki hpet htoke Birma | Pierożki hpet htoke (by ronocdh )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności