Świątynia Shwedagon Paya znajduje się w północnej części miasta Yangon, na wzgórzu Singuttara, 58 m n.p.m. Wybudowana została przez lud Mon, pomiędzy VI a X wiekiem. Od tamtego czasu była wielokrotnie niszczona i odbudowywana.

Birma | Shwedagon Paya, Yangon (Rangun)Birma | Shwedagon Paya, Yangon (Rangun) (by dany13 )

 

Jak wygląda świątynia Shwedagon Paya?

Do świątyni prowadzą cztery wejścia, w których znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami oraz podarkami dla Buddy np. papierowymi kwiatami, świecami, ceremonialnymi parasolami itd.

Pamiętajmy o zdjęciu butów i skarpetek, gdy wkraczamy na teren świątyni!

Główna świątynna zedi, czyli wieża o dzwonowatym kształcie, ma aż ok. 99 metrów wysokości i pokryta jest sześćdziesięcioma tonami złota! Otoczona jest 4 średnimi stupami (wieżami), które wyznaczają cztery kierunki świata. Pomiędzy nimi wzniesiono 60 małych stup. Dolna część „dzwonu” ozdobiona jest płaskorzeźbami szesnastu kwiatów. Powyżej nich znajdują się pierścieniowe zdobienia w kształcie odwróconych płatków lotosu. Ponad nimi rozpoczyna się ostatnia część stupy nazywana „banan”. To właśnie na nim umieszczony jest „hti”, czyli parasol. Wykonany jest on z żelaza i pokryty płatkami złota.

Najważniejszą ozdobą Shwedagon jest szczytowy ogromny diament, który ma aż 76 karatów. Na tle granatowo-czarnego nieba wyraźnie widać kolorowe rozbłyski światła.

Wokół głównej zedi znajduje się osiem ołtarzy, przy których Birmańczycy proszą o zdrowie i powodzenie w życiu. Każdy swoje prośby składa na ołtarzu jego dnia urodzenia. Trzeba tu przypomnieć, że według tradycyjnego kalendarza birmańskiego, tydzień ma 8 dni (środa jest dniem narodzin Buddy i podzielona jest na dwie części).

Birma | Widok na Shwedagon Paya o zachodzie słońca, Yangon (Rangun)Birma | Widok na Shwedagon Paya o zachodzie słońca, Yangon (Rangun) (by click&render )

Każdemu ołtarzowi przypisane jest inne zwierzę i inna planeta:

  • Poniedziałek – Tygrys – Księżyc
  • Wtorek – Lew – Mars
  • Środa do południa – Słoń z kłami – Merkury
  • Środa po południu – Słoń bez kłów – Rahu
  • Czwartek – Mysz – Jowisz
  • Piątek – Świnka Morska – Wenus
  • Sobota – Naga – Saturn
  • Niedziela – Garuda – Słońce

Spacer po świątyni

Spacerując po świątyni, oczywiście zgodnie ze wskazówkami zegara, jak nakazuje buddyjska tradycja (let ya yit), warto też zwrócić uwagę na chinty, czyli pół lwy pół ludzi, będące mistycznymi strażnikami świątyń.

Na terenie kompleksu świątynnego znajdują się także inne liczne statuy, małe świątynie, kaplice, święte obrazy oraz pawilony nazywane „tazaung”.

W świątyni słychać ciche odgłosy dzwoneczków poruszanych wiatrem, modlitwy, śmiechy i rozmowy. Jedni się modlą, inni spacerują i podziwiają, a jeszcze inni robią pikniki. Birmańczycy nie zachowują w świątyniach absolutnej ciszy, jak to mają w zwyczaju chrześcijanie. W powietrzu unosi się dym świec i kadzidełek.

Atmosfera tego miejsca oczaruje wszystkie zmysły. Można tu spędzić długie godziny i całkowicie stracić poczucie czasu.

Birma | Najsłynniejszą budowlą w Birmie jest złota świątynia Shwedagon w mieście Rangun (Yangon)Birma | Najsłynniejszą budowlą w Birmie jest złota świątynia Shwedagon w mieście Rangun (Yangon) (by Trevor Mills )

Legenda o świątyni

Według legendy dwaj bracia spotkali podczas swojej podróży Buddę, który podarował im osiem włosów. Tę relikwię bracia zanieśli na szczyt wzgórza, rozpoczynając w ten sposób istnienie świątyni Shwedagon.

Inna legenda głosi, że na szczycie wzgórza Singuttara, równocześnie ze stworzeniem świata, pojawiło się 5 pączków lotosu. Każdy z nich symbolizował kolejnego Buddę prowadzącego ludzi do Nirwany. Budda, którego znamy, czyli Gautama jest czwartym z kolei. Ostatni Budda (Maitreya) pojawi się wraz z końcem świata. Miejsce to jest zatem wyjątkowe, dlatego wznosi się na nim tak zachwycająca świątynia.

Każdy Birmańczyk przynajmniej raz w życiu chce odwiedzić Shwedagon Paya. Można powiedzieć, że jest to dla nich tak samo ważne, jak wizyta muzułmanów w Mekce.

Birma | Każdy Birmańczyk przynajmniej raz w życiu chce odwiedzić Shwedagon PayaBirma | Każdy Birmańczyk przynajmniej raz w życiu chce odwiedzić Shwedagon Paya (by pwbaker )

Arena polityczna

Warto wiedzieć, że Shwedagon jest swego rodzaju areną dla najważniejszych wydarzeń politycznych kraju. To właśnie tutaj w 1920 roku spotkali się studenci, aby planować strajk przeciwko władzy.

W roku 1946 generał Aung San zebrał na terenie kompleksu ludność Birmańską, aby ogłosić niepodległość od Brytyjczyków.

W 1988 roku jego córka, Aung San Suu Kyi, przed gmachem świątyni zażądała od wojskowych władz demokracji. Wydarzenie to nazywane jest Powstaniem 8888, gdyż doszło do niego 8 sierpnia 1988 roku.

Birma | Spacerujący mnisi, Shwedagon Paya, YangonBirma | Spacerujący mnisi, Shwedagon Paya, Yangon (by fabulousfabs )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności