Birmański kalendarz imprez jest wypełniony po brzegi barwnymi wydarzeniami. Bez względu na to, w którym miesiącu odwiedzimy ten kraj, z pewnością trafimy na jakieś święto.

Warto śledzić pilnie informacje o zbliżających się festiwalach, gdyż są one niezwykłą okazją do poznania kultury i zwyczajów Birmańczyków. 

Birma | Kalendarz birmański uzależniony jest od pełni księżyca Birma | Kalendarz birmański uzależniony jest od pełni księżyca (by muchfuninc )

 

Ponieważ kalendarz birmański uzależniony jest od pełni księżyca daty świąt i festiwali są ruchome. Poniżej znajduje się lista z krótkim opisem imprez odbywających się w poszczególnych miesiącach:

Styczeń

Festiwal Kachin Manao (Kachin) – jeden z najpopularniejszych festiwali w Birmie nazywany festiwalem Szkotów Myanmaru. Podczas festiwalu świętuje się Nowy Rok, zwycięstwa w bitwach, zjednoczenia grup etnicznych itd. Najważniejszym elementem festiwalu są tańce. Birmańczycy ubrani w odświętne, bardzo kolorowe stroje tańczą wokół ozdobionych, drewnianych pali przypominających indiańskie totemy. Festiwal odbywa się w Myitkyina i Putao w stanie Kachin. Jest to niepowtarzalna okazja do poznania tradycyjnych strojów birmańskich grup etnicznych.

Festiwal Pagody Ananda (Bagan) – znajdująca się w Bagam świątynia Ananda została wybudowana przez Kyansittha w 1090 roku. Mimo iż niejednokrotnie ucierpiała na skutek trzęsień ziemi to nadal jest jedną z najpiękniejszych i największych świątyń w Birmie. Pagoda Ananda jest symbolem niekończącej się mądrości Buddy. Choć święto trwa cały miesiąc to najintensywniej obchodzone jest podczas pełni księżyca. Podczas dni festiwalowych cały teren przed świątynią zalany jest straganami z przeróżnymi produktami. Festiwal jest świetną okazją do poznania rytuałów buddyjskich i zgłębienia filozofii tej religii.

Nowy Rok Naga (Sagain) – grupy etniczne Naga zamieszkują wzgórza w północno-zachodniej części kraju. Festiwal ten jest okazją do zjednania się ludzi, do zastanowienia się nad tym co wydarzyło się w ubiegłym roku i jak w związku z tym zaplanować działania na rok następny. Świętowanie Nowego Roku jest także okazją do modlitwy i proszenia bogów o dobre plony, zdrowie dla zwierząt oraz dobrą  pogodę. Podczas festiwalu uczestnicy ubrani są w tradycyjne stroje. Mężczyźni przyozdabiają głowy kłami co nadaje im drapieżnego i bojowego charakteru. Kobiety natomiast ubrane są skromnie. Ich stroje zazwyczaj mają kolor czerwono-zielony.  

Birma | Pagoda Shwedagon, YangonBirma | Pagoda Shwedagon, Yangon (by fabulousfabs )

Luty

Dzień Pełni Księżyca Dabodwei (na terenie całego kraju)

Festiwal Htamane (na terenie całego kraju) – jest to festiwal, który odbywa się na terenie całego kraju na przełomie lutego i marca. Podczas festiwalu wypieka się rodzaj chleba z ryżu i sezamu. Aby przygotować jeden duży bochenek należy użyć: 4 małe kosze kleistego ryżu, 20 orzechów kokosowych, jeden mały kosz orzeszków ziemnych i sezamu, 4 litry oleju, 0,32 kg imbiru oraz sól. Choć samo przygotowanie potrawy jest proste to wymaga ono czasu i dużego nakładu siły. Aby uzyskać odpowiednio kleisty ryż moczy się go już w nocy przed pieczeniem. Po upieczeniu Htamane jest ofiarowane dla Buddy a następnie rozdaje się je za darmo dla wszystkich odwiedzających w danym dniu pagody, w których były one przyrządzane.

Festiwal Pagody Mahamuni (Mandalay) – festiwal ten obchodzony jest podczas pełni księżyca. Zazwyczaj trwa dwa dni. W tym czasie, w świątyni Mahamuni przygotowuje się kleisty ryż, który jest przysmakiem Birmanczyków. Do pagody przybywają tysiące pielgrzymów z całego kraju. Podczas festiwalu przed wizerunkiem Buddy pali się niezliczona ilość kadzideł.  

Festiwal Salone (region Tanintharyi) – odbywa się w wiosce Majungalet na Wyspie Bocho. Jest to bardziej atrakcja turystyczna niż prawdziwe folkowe wydarzenie. Mimo wszystko uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć ludowe tańce, wysłuchać tradycyjnego śpiewu i oglądać zawody w nurkowaniu i wioślarstwa. Festiwal ten jest okazją do poznania życia rybaków, którzy utrzymują się z zasobów oceanu. 

Birma | Bez względu na to, kiedy odwiedzimy Birmę zawsze trafimy na jakiś festiwalBirma | Bez względu na to, kiedy odwiedzimy Birmę zawsze trafimy na jakiś festiwal (by worak )

Marzec

Festiwal Pagody Shwedagon (Yangon) – obchodzony jest co roku podczas pełni księżyca. Festiwal ten znany jest także pod nazwą Seinguttra Ceti, która pochodzi od nazwy wzgórza na którym wzniesiona została Pagoda Shwedagon. Pagoda ta jest najpiękniejszą ze wszystkich birmańskich świątyń i prawdopodobnie najpiękniejszą tego typu budowlą na świecie. Oprócz głównego festiwalu, który nosi nazwę Tabung, w ciągu roku obchodzonych jest  tutaj wiele mniejszych świąt.

Festiwal Pagody Kakku (Inle) – choć dzień festiwalu wypada dokładnie w pełnię księżyca to świętowanie rozpoczyna się zwykle dwa lub trzy dni wcześniej. Dla Birmańczyków festiwal ten ma znaczenie nie tylko religijne ale także towarzyskie. Jest to idealna okazja do zabawy, plotek i handlu. Na festiwal ten zjeżdżają się ludzie z wielu rejonów kraju. Najciekawiej jest o poranku, jeszcze przed wschodem słońca kiedy ludzie z plemienia Pa O tańczą i składają ofiary z żywności.  Wszyscy ubrani są w tradycyjne stroje i bogate srebrne ozdoby. Kobiety noszą czarno-granatowe szaty a głowy ozdabiają kolorowymi turbanami.

Dzień Pełni Księżyca Tabaung (na terenie całego kraju)

Festiwal Pagody Shwe Umin (stan Shan) – główne obchody tego festiwalu są w dniu pełni księżyca jednak świętowanie rozpoczyna się siedem dni wcześniej. Festiwal ten jest specyficzny ze względu na umiejscowienie Pagody, która znajduje się w jaskini. Przed Pagodą rośnie drzewo Banyan wokół, którego w trakcie festiwalu ustawione są stoiska handlowe. 

Kwiecień

Festiwal Shwesettaw Mann (Magwe) – jest to jeden z najważniejszych festiwali w północnym Myanmarze.

Birmański Nowy Rok / Festiwal Wody Thingyan (na terenie całego kraju) – to w pewnym sensie odpowiednik naszego śmigusa-dyngusa. W czasie trzech świątecznych dni, przypadających zwykle 13-15 kwietnia, wszyscy na ulicach polewają się wodą na szczęście. Festiwal ten obchodzony jest w wielu azjatyckich krajach: w Tajlandii pod nazwą Songkran, w Kambodży – Chaul Chnam Thmey, a w Laosie – Pimai. We wszystkich tych państwach uważa się, że woda zmywa grzechy i dzięki temu z zadowoleniem można wstąpić w Nowy Rok. Festiwal wody jest najbardziej popularnym, hałaśliwym i kolorowym wśród birmańskich festiwali. Ludzie w całym kraju zbierają się w pagodach, gdzie składają cześć mnichom i ofiarowują im różne dary. Jest to czas wolny od pracy, który spędza się na tradycyjnych grach i zabawach.

Festiwal Grinding Thanakha (Rakhine) – festiwal ten organizowany jest zaraz przed festiwalem wody. Podczas festiwalu kobiety przygotowują thanakhę. Trą drewno na kamiennych płytkach aby uzyskać jak najdrobniejszy pył. W tym czasie mężczyźni grają na różnych instrumentach muzycznych oraz tańczą. Gdy thanakha jest gotowa wszyscy razem idą do pobliskiej świątyń aby umyć nią wizerunki Buddy i w ten sposób przygotować je na nadejście Nowego Roku.

Dzień Pełni Księżyca Tagu (na terenie całego kraju)

Festiwal Pagody Shwe Maw Daw (Bago)

Birma | Świątynia Thatbyinnyu, BaganBirma | Świątynia Thatbyinnyu, Bagan (by dayapragm )

Maj

Dzień Pełni Księżyca Kason nazywany też Festiwalem Podlewania Drzewa Bo (na terenie całego kraju) – podczas tego święta ludzie przychodzą do świątyń aby podlać pachnącą wodą święte drzewo Bodhi. To pod takim drzewem siedzący Budda został oświecony. Podlewanie drzew Bodhi w tym okresie wyraża szczególną troskę o nie gdyż maj jest w Myanmarze najsuchszym miesiącem. We wszystkich świątyniach drzewa Bodhi ozdabia się kolorowymi łańcuchami i dekoracjami.

Czerwiec

Pariyatti Sasana Examination

Lipiec

Dzień Pełni Księżyca Waso (na terenie całego kraju)

Festiwal Pagody Law Ka Nandar (Bagan) – odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, trwa dwa dni.  

Sierpień

Festiwal Taugpyone (region Mandalay – Mount Popa) – nazywany także Taung Byone odbywa się w świątyni na wygasłym wulkanie Mount Popa. Birmańczycy nadal wierzą w wiele duchów, które ogólnie nazywane są Nats. Ich główną siedzibą jest Mount Popa i to ze względu na nie co roku w sierpniu wielu pielgrzymów przybywa do Pagody aby je prosić o szczęście i dobrobyt. Festiwal ten trwa zwykle 3 dni. Festiwal podzielony jest na 4 główne części: przygotowania do rytuału, oferowanie duchom datków (np. sztuczne pieniądze), części muzycznej oraz części posiadania, czyli momentu kiedy spływają łaski od duchów.   

Festiwal Pagody Mya Zedi (Myinkapar)

Birma | Posąg Buddy w świątyni Mahamuni Paya, MandalayBirma | Posąg Buddy w świątyni Mahamuni Paya, Mandalay (by dayapragm )

Wrzesień

Festiwal Pagody Phaungdawoo (region Shan – Inle Lake) – w trakcie tego festiwalu na pięknych, złotych łodziach obwożone są wokół jeziora Inle obrazy Buddy. Procesja płynie przez 14 znajdujących się na jeziorze wsi. Obchodom tego święta towarzyszą tańce, śpiewy, zabawy i targowiska. Jednym z najciekawszych elementów wspólnej zabawy są wyścigi łodzi, na których mężczyźni wiosłują w tradycyjny sposób czyli nogami. Festiwal trwa nawet 18 dni. Warto wiedzieć, że festiwal ten obchodzony jest czasami w sierpniu.

Festiwal Pagody Manuha (regionie Mandalay) – odbywa się na jeden dzień przed pełnią księżyca i obchodzony jest przez trzy dni. Podczas festiwalu wszystkich przybywających do pagód wita się ciastkami ryżowymi i marynowaną beninkazą szorstką (znane w całej Azji warzywo z rodzaju dyniowatych).Podarki te nazywane są „Sadu Ditha”. Najciekawszym elementem tego festiwalu jest parada setek barwnych figur wykonanych z papieru mache. Przedstawiają one tygrysy, krowy, słonie, konie a nawet postać króla.    

Październik

Dzień Pełni Księżyca Thadingyut (na terenie całego kraju) – nazywany też festiwalem światła. Jest to uczczenie zakończenia Wielkiego Postu. Festiwal trwa trzy dni. Rozpoczyna się dzień przed pełnią księżyca a kończy dzień po niej. Światło palonych świec symbolizuje powrót Buddy na ziemię z jego nieziemskiego pobytu gdzie sformułowane zostały jego prawa. Ozdobione światłami domy i ulice witają Buddę i jego wyznawców. Święto to przypomina indyjskie Divali. W małych miasteczkach i na wsiach jego charakter jest niezwykle mistyczny. Nie używa się świec czy sztucznego oświetlenia lecz małe gliniane miseczki wypełnione olejem sezamowym z  bawełnianym knotem. Ulice są pełne tańczących i śpiewających ludzi. Podczas festiwalu zbierane są datki, które później przeznacza się na cele charytatywne.

Festiwal Tańczących Słoni (Kyaukse) – jest to festiwal podczas, którego dwóch mężczyzn przebiera się za słonia. Tańczą oni na ulicach w rytm tradycyjnej muzyki perkusyjnej. Tancerze tańczą okrążając trzy razy wzgórze, na którym wznosi się Pagoda Shwe Tha Lyaung. Jest to festiwal pełen radości i kolorów.

Festiwal Pagody Kyaikhtiyo (stan Mon) – festiwal ten odbywa sie w legendarnej Pagodzie Złotej Skały. W czasie festiwalu lokalna społeczność oferuje Buddzie 9000 świec i tyle samo kwiatów. Następnego dnia po festiwalu każdy kto przyjdzie do świątyni częstowany jest ciasteczkami ryżowymi, słodyczami i innymi przekąskami.

Festiwal Pagody Shwezigone (Bagan) – pagoda ta nazywana jest Pagodą wschodów i zachodów Słońca ponieważ to właśnie na niej najliczniej zbierają się turyści aby oglądać te dwa przełomowe momenty dnia. Podczas festiwalu wokół świątyni stoją liczne stargany z jedzeniem i lokalnymi wyrobami. Ponadto można w tym czasie obejrzeć pokaz magii, teatrzyki kukiełkowe, przedstawienia teatralne: Zat Pwe oraz Anyeints.

Birma | Pagoda Kakku, InleBirma | Pagoda Kakku, Inle (by marcveraart )

Listopad

Festiwal Matho Thingan (Yangon) i festiwal Tazaungmon (na terenie całego kraju) – w trakcie festiwalu tkane są żółte materiały, które ofiarowuje się mnichom. Ceremonia ta nazywana jest Kathein thingan.

Festiwal Podarunków Kahtein (na terenie całego kraju)

Festiwal balonów (stan Shan) – odbywa się co roku i nazywany bywa festiwalem Lu Ping. Podczas festiwalu w ciągu dnia odbywają sie pokazy balonów o kształcie pagody lub zwierząt np. słoni, kaczek, kóz czy mitycznych stworzeń jak smoki. W nocy natomiast balony mają kształt kul, owali lub piłek do rugby. Często nocne balony ozdabiane są dodatkowym oświetleniem. Festiwalowi towarzysza pokazy sztucznych ogni.

Dzień Pełni Księżyca Tazaungmone (na terenie całego kraju) – w czasie festiwalu wierni oferują Buddzie 9999 zapalonych świec przynosząc je do Pagody Koehtatkyi w SanChaung (region Yangon). Liczba dziewięć nazywana jest „Koenawin” i ma znaczenie symboliczne. Jest omenem wolności od wrogów i chorób. W trakcie festiwalu muzycy grają na harfie oferując swoją twórczość Buddzie. Jednym z najważniejszych elementów świętowania jest spożywanie birmańskiego przysmaku jakim jest sałatka Maezali.

Grudzień

Festiwal Nowego Roku Kayin (stan Kayin) – mimo iż festiwal odbywa się w jednym stanie to w całym kraju jest to dzień wolny od pracy. Podczas świętowania wszyscy chodzą ubrani w tradycyjne stroje.

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności