Współczesna sztuka Myanmaru jest nierozerwalnie związana z tradycjami tego kraju. Jedni artyści czerpią inspirację z codziennego życia, inni w bardzo subtelny sposób chcą pokazać cierpienie ludzkie w kontekście ogólnoświatowych konfliktów.

Birma | Rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztukiBirma | Rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztuki (by fabulousfabs )

 

Zainteresują Cię również

Wziąć udział w khmerskin Teatrze Cieni Wziąć udział w khmerskin Teatrze Cieni
Sbek Thom to określenie khmerskiego teatru cieni. Podstawowym jego elementem są duże (nawet dwumetrowe) kukiełki, które...
Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem
Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie...

Pierwsze wystawy birmańskich malarzy

Jedne z najwcześniejszych zagranicznych wystaw birmańskich malarzy odbyły się w 1920 roku w Londynie. Można było wówczas oglądać prace Ba Nyan i Ba Zaw.

Inne prace birmańskich artystów pojawiły się na międzynarodowym rynku dopiero we wczesnych latach 90. Świat ujrzał wówczas dzieła takich artystów, jak: Min Wae Aung, Lun Gywe, Aung Myint, Win Pe Myint, Soe Moe czy Aye Ko.

Co ciekawe, pierwsza wystawa malarska w Myanmarze odbyła się dopiero w roku 1932. Obecnie wystawy są regularne, a najwięcej odbywa się ich w Yangonie, gdzie znajduje się również najwięcej galerii.

Min Wae Aung

Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae Aung. Jego dzieła sprzedawane są na aukcjach nawet za 20 tysięcy dolarów!

Reprodukcje jego prac, w szczególności mnichów i mniszek z parasolami, można obecnie kupić praktycznie obok każdej większej świątyni w całym kraju. Wielu turystów kupując te obrazy nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, kto jest ich pierwotnym twórcą.

Przełomowy rok dla birmańskiej sztuki

Wielu myanmarskich artystów uważa, że rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztuki. Wówczas to w Singapurze odbyła się wystawa malarska, która niejako otworzyła birmańskim artystom drzwi do światowej sztuki.

Artyści z Birmy zaczęli być doceniani nagrodami i wyróżnieniami. Jednym z nich jest Chan Aye, który w 2002 roku w Indonezji (na Bali) otrzymał główną nagrodę pieniężną podczas Asean Art Awards.    

Birma | Współczesna sztuka Myanmaru jest nierozerwalna z tradycjami tego kraju. Birma | Współczesna sztuka Myanmaru jest nierozerwalnie związana z tradycjami tego kraju (by dayapragm )

„Jestem jeden na świecie”

W 2004 roku w Bankoku oraz Chiang Mai (Tajlandia) odbyła się międzynarodowa wystawa pod tytułem „Jestem jeden na świecie”. Na wystawie tej pojawiły się prace 60 artystów, w tym Aye Ko, 48-letniego Birmańczyka. Jego prace są buntem przeciwko globalizacji i cierpieniu ludzkiemu.

Aye Ko jest samoukiem. Jego dzieła są wielowymiarowe i abstrakcyjne. Ich charakterystyczną cechą jest uwidocznienie bardzo wyraźnego związku artysty z naturą. Obrazy Aye Ko można obecnie oglądać w galeriach w USA, Niemczech, Belgii, Singapurze, Japonii, Malezji, Korei, Tajlandii, Tajwanie i oczywiście w Myanmarze (w Muzeum Sztuki Współczesnej).

Obecnie wystawy malarskie odbywają się systematycznie i co roku można przeczytać o kolejnym projekcie angażującym kolejne pokolenia artystów.

W 2009 roku w Kyoto odbyła się wystawa sztuki, na której swoje prace pokazali Harn Lay, Yei Myint oraz Kaung Su.

Birma | Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae AungBirma | Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae Aung (by azmil77 )

Teatr, rzeźba i malarstwo

Większość nowoczesnych artystów z Birmy nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Bardzo modny wśród nich jest performace łączący elementy teatru, rzeźby i malarstwa. W wystąpieniu takim zawsze główną rolę odgrywa sam artysta. Do najpopularniejszych artystów, którzy w ten sposób przekazują szerokiemu gronu widzów swoje idee można zaliczyć: Aung Ko, Moe Satt, Mrat Lunn Htwann i Nyan Lin Htet.

Mimo iż artyści są mniej cenzurowani przez rząd niż pisarze, to jednak władza ma duży wpływ na ich ostateczny przekaz.  Sztuka nie zna granic, jest uniwersalnym językiem i jak wiadomo z historii innych krajów, potrafi oprzeć się nawet najostrzejszemu reżimowi. Wielu renomowanych malarzy ma swoje strony internetowe, na których można podziwiać ich dzieła oraz obejrzeć filmiki z przedstawień.

Zainteresują Cię również

Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności