Współczesna sztuka Myanmaru jest nierozerwalnie związana z tradycjami tego kraju. Jedni artyści czerpią inspirację z codziennego życia, inni w bardzo subtelny sposób chcą pokazać cierpienie ludzkie w kontekście ogólnoświatowych konfliktów.

Birma | Rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztukiBirma | Rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztuki (by fabulousfabs )

 

Pierwsze wystawy birmańskich malarzy

Jedne z najwcześniejszych zagranicznych wystaw birmańskich malarzy odbyły się w 1920 roku w Londynie. Można było wówczas oglądać prace Ba Nyan i Ba Zaw.

Inne prace birmańskich artystów pojawiły się na międzynarodowym rynku dopiero we wczesnych latach 90. Świat ujrzał wówczas dzieła takich artystów, jak: Min Wae Aung, Lun Gywe, Aung Myint, Win Pe Myint, Soe Moe czy Aye Ko.

Co ciekawe, pierwsza wystawa malarska w Myanmarze odbyła się dopiero w roku 1932. Obecnie wystawy są regularne, a najwięcej odbywa się ich w Yangonie, gdzie znajduje się również najwięcej galerii.

Min Wae Aung

Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae Aung. Jego dzieła sprzedawane są na aukcjach nawet za 20 tysięcy dolarów!

Reprodukcje jego prac, w szczególności mnichów i mniszek z parasolami, można obecnie kupić praktycznie obok każdej większej świątyni w całym kraju. Wielu turystów kupując te obrazy nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, kto jest ich pierwotnym twórcą.

Przełomowy rok dla birmańskiej sztuki

Wielu myanmarskich artystów uważa, że rok 1993 był rokiem przełomowym dla birmańskiej sztuki. Wówczas to w Singapurze odbyła się wystawa malarska, która niejako otworzyła birmańskim artystom drzwi do światowej sztuki.

Artyści z Birmy zaczęli być doceniani nagrodami i wyróżnieniami. Jednym z nich jest Chan Aye, który w 2002 roku w Indonezji (na Bali) otrzymał główną nagrodę pieniężną podczas Asean Art Awards.    

Birma | Współczesna sztuka Myanmaru jest nierozerwalna z tradycjami tego kraju. Birma | Współczesna sztuka Myanmaru jest nierozerwalnie związana z tradycjami tego kraju (by dayapragm )

„Jestem jeden na świecie”

W 2004 roku w Bankoku oraz Chiang Mai (Tajlandia) odbyła się międzynarodowa wystawa pod tytułem „Jestem jeden na świecie”. Na wystawie tej pojawiły się prace 60 artystów, w tym Aye Ko, 48-letniego Birmańczyka. Jego prace są buntem przeciwko globalizacji i cierpieniu ludzkiemu.

Aye Ko jest samoukiem. Jego dzieła są wielowymiarowe i abstrakcyjne. Ich charakterystyczną cechą jest uwidocznienie bardzo wyraźnego związku artysty z naturą. Obrazy Aye Ko można obecnie oglądać w galeriach w USA, Niemczech, Belgii, Singapurze, Japonii, Malezji, Korei, Tajlandii, Tajwanie i oczywiście w Myanmarze (w Muzeum Sztuki Współczesnej).

Obecnie wystawy malarskie odbywają się systematycznie i co roku można przeczytać o kolejnym projekcie angażującym kolejne pokolenia artystów.

W 2009 roku w Kyoto odbyła się wystawa sztuki, na której swoje prace pokazali Harn Lay, Yei Myint oraz Kaung Su.

Birma | Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae AungBirma | Współcześnie najbardziej znanym artystą z Myanmaru jest 51-letni Min Wae Aung (by azmil77 )

Teatr, rzeźba i malarstwo

Większość nowoczesnych artystów z Birmy nie ogranicza się jedynie do malarstwa. Bardzo modny wśród nich jest performace łączący elementy teatru, rzeźby i malarstwa. W wystąpieniu takim zawsze główną rolę odgrywa sam artysta. Do najpopularniejszych artystów, którzy w ten sposób przekazują szerokiemu gronu widzów swoje idee można zaliczyć: Aung Ko, Moe Satt, Mrat Lunn Htwann i Nyan Lin Htet.

Mimo iż artyści są mniej cenzurowani przez rząd niż pisarze, to jednak władza ma duży wpływ na ich ostateczny przekaz.  Sztuka nie zna granic, jest uniwersalnym językiem i jak wiadomo z historii innych krajów, potrafi oprzeć się nawet najostrzejszemu reżimowi. Wielu renomowanych malarzy ma swoje strony internetowe, na których można podziwiać ich dzieła oraz obejrzeć filmiki z przedstawień.

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności