Co warto zobaczyć w Birmie? Z pewnością na liście eventów, których nie możemy przegapić znajdują się tutejsze przedstawienia lalkowe, a konkretnie: Yoke Thay – tradycyjny teatr marionetek, który odsłoni przed nami tajemnice wielu różnych tradycyjnych sztuk Birmy.

Birma | Teatr marionetek łączy w sobie wiele dziedzin tradycyjnej, birmańskiej sztukiBirma | Teatr marionetek łączy w sobie wiele dziedzin tradycyjnej, birmańskiej sztuki (by esme )

 

Historia teatrów lalkowych w Birmie

Tradycja tworzenia lalek w Birmie sięga XI wieku. Od tego czasu teatrzyki marionetek cieszyły się to większym to znów mniejszym zainteresowaniem. Stworzone zostały przede wszystkim dla rozrywki, ale także po to, by przekazywać etyczne i religijne wartości. Największy ich rozkwit przypadł na wiek XIX, kiedy to zyskały ogromną popularność na dworach królewskich, a przez to jego wsparcie i patronat. W tych czasach władza królewska zabraniała występów tancerzy na scenie. Przyczyniło się to do wzrostu popularności przedstawień z udziałem marionetek. Popularność teatrzyków marionetkowych spadła w Birmie wraz z brytyjską okupacją i utratą królewskiego wsparcia dla tego rodzaju sztuki ludowej. Dopiero w XX wieku podjęto próbę ponownej popularyzacji przedstawień marionetek, tworząc z nich jedną z głównych atrakcji turystycznych. Teatrów marionetek znajduje się m.in w dawnej stolicy Birmy – Mandalay.

Yoke Thay – teatr marionetek

Tradycyjny birmański teatr marionetek, nazywany Yoke Thay, to pokaz tańca o skomplikowanej choreografii z udziałem drewnianych lalek, poruszanych za pomocą sznurków. Yoke Thay łączy w sobie różne tradycje i dziedziny sztuki birmańskiej takie jak taniec i muzyka, rzeźba, haftowanie cekinami i malarstwo.

W teatrze na scenie występuje 15 artystów – 6 lalkarzy, 5 muzyków, 1 harfistka lub piosenkarka oraz 3 tancerzy. Artyści poruszający marionetkami, muszą się odznaczać zarówno umiejętnościami manualnymi, jak i scenicznymi – w tym samym czasie również śpiewają lub prowadzą narracje. Podczas przedstawienia, lalkarze widoczni są od pasa w górę, można więc obserwować ich pracę rąk przy poruszaniu marionetkami. Przodem do widowni siedzi mała orkiestra, złożona z tradycyjnych instrumentów, takich jak cymbały, bębny, gongi z brązu, grzechotki i harfa w kształcie łodzi.

Birma | Dzisiejszy teatr marionetek to głównie atrakcja dla zagranicznych turystówBirma | Dzisiejszy teatr marionetek to głównie atrakcja dla zagranicznych turystów (by TaQpets )

Tematyka spektakli

Wystawiane w teatrze spektakle ukazują głównie sceny z opowieści Jataka (opisujących wcześniejsze wcielenia Buddy) oraz legend i opowieści dworskich. Zazwyczaj spektakl dzieli się na dwie części. Pierwsza ukazuje stworzenie świata, w tym również zwierząt i mitycznych stworzeń. W drugiej części spektaklu dominują sceny dworskie, w których pierwszoplanowe role grają postaci ludzkie – król, książę, księżniczka oraz istoty nadprzyrodzone – naty.

Birma | Marionetkę można przywieźć ze sobą do kraju jako oryginalną pamiętkę z podróży do BirmyBirma | Marionetkę można przywieźć ze sobą do kraju jako oryginalną pamiętkę z podróży do Birmy (by Martyna Panasiuk )

Marionetki

Rzeźbienie lalek to prawdziwa sztuka, wymagająca ogromnych umiejętności i zdolności. Rzeźbiarze mają obowiązek przestrzegać surowych zasad dotyczących wyboru odpowiednich rodzajów drewna do rzeźbienia konkretnych figurek. Bardzo ważna jest również dbałość o szczegóły i detale oraz zachowania poszczególnych proporcji części ciała. Marionetki mają przeważnie wysokość ok. 55 cm, ale ich wielkość może wahać się w przedziale 30cm – 1m.

W teatrze występuje 28 marionetek – wśród nich są istoty ludzkie, stworzenia mitologiczne, duchy i zwierzęta.

Jeśli zależy nam na pamiątce w postaci marionetki, nic prostszego – ręcznie wykonane drewniane lalki można kupić np. w teatrze po spektaklu.

Birma | W przedstawieniu bierze udział 28 różnych, ręcznie robionych lalekBirma | W przedstawieniu bierze udział 28 różnych, ręcznie robionych lalek (by worak )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Wziąć udział w khmerskin Teatrze Cieni Wziąć udział w khmerskin Teatrze Cieni
Sbek Thom to określenie khmerskiego teatru cieni. Podstawowym jego elementem są duże (nawet dwumetrowe) kukiełki, które umieszcza...
Birma na festiwalu WATCH DOCS Birma na festiwalu WATCH DOCS
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012, Lublin...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności