Co warto zobaczyć w Birmie? Z pewnością na liście eventów, których nie możemy przegapić znajdują się tutejsze przedstawienia lalkowe, a konkretnie: Yoke Thay – tradycyjny teatr marionetek, który odsłoni przed nami tajemnice wielu różnych tradycyjnych sztuk Birmy.

Birma | Teatr marionetek łączy w sobie wiele dziedzin tradycyjnej, birmańskiej sztukiBirma | Teatr marionetek łączy w sobie wiele dziedzin tradycyjnej, birmańskiej sztuki (by esme )

 

Historia teatrów lalkowych w Birmie

Tradycja tworzenia lalek w Birmie sięga XI wieku. Od tego czasu teatrzyki marionetek cieszyły się to większym to znów mniejszym zainteresowaniem. Stworzone zostały przede wszystkim dla rozrywki, ale także po to, by przekazywać etyczne i religijne wartości. Największy ich rozkwit przypadł na wiek XIX, kiedy to zyskały ogromną popularność na dworach królewskich, a przez to jego wsparcie i patronat. W tych czasach władza królewska zabraniała występów tancerzy na scenie. Przyczyniło się to do wzrostu popularności przedstawień z udziałem marionetek. Popularność teatrzyków marionetkowych spadła w Birmie wraz z brytyjską okupacją i utratą królewskiego wsparcia dla tego rodzaju sztuki ludowej. Dopiero w XX wieku podjęto próbę ponownej popularyzacji przedstawień marionetek, tworząc z nich jedną z głównych atrakcji turystycznych. Teatrów marionetek znajduje się m.in w dawnej stolicy Birmy – Mandalay.

Yoke Thay – teatr marionetek

Tradycyjny birmański teatr marionetek, nazywany Yoke Thay, to pokaz tańca o skomplikowanej choreografii z udziałem drewnianych lalek, poruszanych za pomocą sznurków. Yoke Thay łączy w sobie różne tradycje i dziedziny sztuki birmańskiej takie jak taniec i muzyka, rzeźba, haftowanie cekinami i malarstwo.

W teatrze na scenie występuje 15 artystów – 6 lalkarzy, 5 muzyków, 1 harfistka lub piosenkarka oraz 3 tancerzy. Artyści poruszający marionetkami, muszą się odznaczać zarówno umiejętnościami manualnymi, jak i scenicznymi – w tym samym czasie również śpiewają lub prowadzą narracje. Podczas przedstawienia, lalkarze widoczni są od pasa w górę, można więc obserwować ich pracę rąk przy poruszaniu marionetkami. Przodem do widowni siedzi mała orkiestra, złożona z tradycyjnych instrumentów, takich jak cymbały, bębny, gongi z brązu, grzechotki i harfa w kształcie łodzi.

Birma | Dzisiejszy teatr marionetek to głównie atrakcja dla zagranicznych turystówBirma | Dzisiejszy teatr marionetek to głównie atrakcja dla zagranicznych turystów (by TaQpets )

Tematyka spektakli

Wystawiane w teatrze spektakle ukazują głównie sceny z opowieści Jataka (opisujących wcześniejsze wcielenia Buddy) oraz legend i opowieści dworskich. Zazwyczaj spektakl dzieli się na dwie części. Pierwsza ukazuje stworzenie świata, w tym również zwierząt i mitycznych stworzeń. W drugiej części spektaklu dominują sceny dworskie, w których pierwszoplanowe role grają postaci ludzkie – król, książę, księżniczka oraz istoty nadprzyrodzone – naty.

Birma | Marionetkę można przywieźć ze sobą do kraju jako oryginalną pamiętkę z podróży do BirmyBirma | Marionetkę można przywieźć ze sobą do kraju jako oryginalną pamiętkę z podróży do Birmy (by Martyna Panasiuk )

Marionetki

Rzeźbienie lalek to prawdziwa sztuka, wymagająca ogromnych umiejętności i zdolności. Rzeźbiarze mają obowiązek przestrzegać surowych zasad dotyczących wyboru odpowiednich rodzajów drewna do rzeźbienia konkretnych figurek. Bardzo ważna jest również dbałość o szczegóły i detale oraz zachowania poszczególnych proporcji części ciała. Marionetki mają przeważnie wysokość ok. 55 cm, ale ich wielkość może wahać się w przedziale 30cm – 1m.

W teatrze występuje 28 marionetek – wśród nich są istoty ludzkie, stworzenia mitologiczne, duchy i zwierzęta.

Jeśli zależy nam na pamiątce w postaci marionetki, nic prostszego – ręcznie wykonane drewniane lalki można kupić np. w teatrze po spektaklu.

Birma | W przedstawieniu bierze udział 28 różnych, ręcznie robionych lalekBirma | W przedstawieniu bierze udział 28 różnych, ręcznie robionych lalek (by worak )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest amerykańska...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności