Birmański festiwal Thadingyut, inaczej zwany Dniem Pełni Księżyca lub Festiwalem Światła, odbywa się zwykle w październiku i trwa 3 kolejne dni, rozpoczynając się dzień przed pełnią księżyca i kończąc dzień po niej.

Jest to narodowe święte Birmy, celebrowane na terenie całego kraju.

Birma | W czasie festiwalu palone są świece i lampionyBirma | W czasie festiwalu palone są świece i lampiony (by joelsow )

Zainteresują Cię również

Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice...
Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem Mount Popa – góra z buddyjskim klasztorem
Mount Popa, czyli imponująca góra z buddyjskim klasztorem na szczycie, budzi sprzeczne emocje wśród turystów. Niewątpliwie...

Thadingyut

Thadingyut to nazwa siódmego miesiąca w kalendarzu birmańskim. Festiwal oznacza koniec postu i początek sezonu festiwali, koncertów, przedstawień a także, zakazanych w czasie postu, ślubów. W czasie trwania święta w każdym mieście odbywają się tradycyjne przedstawienia zat pwe, liczne koncerty oraz targi, na których kupić można smażone przekąski, ciuchy, buty i zegarki. Ulicę wypełniają tańczący i śpiewający ludzie. Tradycją festiwalu jest również zbieranie datków, które później przeznaczane są na cele charytatywne.

W czasie festiwalu składa się hołd Buddzie, a także mnichom, rodzicom, nauczycielom i osobom starszym. Młodzi odwiedzają starszych mieszkańców i ofiarowują im podarki oraz proszą o wybaczenie za popełnione krzywdy.

Regionalne tradycje

Niektóre regiony Birmy maja własne unikalne tradycje związane z tym festiwalem jak np. festiwal Pagody Kyaikhtiyo w stanie Mon, gdzie zapala się 9000 świec i składa 9000 kwiatów w ofierze Buddzie.

W regionie Bago dzień po pełni księżyca odbywają się wyścigi udekorowanych łodzi.

Kolejnym unikalnym wydarzeniem jest festiwal tańczących słoni w Kyaukse, odbywający się w wigilie i w dzień pełni księżyca. W czasie tego festiwalu dwóch mężczyzn przebranych za słonia tańczy na ulicach w rytm tradycyjnej muzyki perkusyjnej. Tancerze okrążają trzy razy wzgórze, na którym wznosi się Pagoda Shwe Tha Lyaung.

Światła

W czasie trwania festiwalu pagody, domy, urzędy dekorowane są światełkami, papierowymi lampionami, świecami oraz ceramicznymi pojemnikami z olejem i knotem. W pagodach zapala się świece, a na ulicach odbywają się pokazy balonów i fajerwerków.

Tradycja zapalanie świateł wiąże się z legendą o powrocie Buddy na ziemie. Według tradycji Budda post spędzał w swej niebiańskiej siedzibie Tavatimsa , nauczając jej mieszkańców swoich praw. W dzień pełni księżyca Budda postanowił wrócić na ziemię. Król niebios Sakkaw zbudował dla niego schody z gwiazd po których Budda zszedł na ziemię. Ludzie zapalili dla niego światła, aby zarówno ułatwić mu drogę jak i uczcić jego powrót.

Birma | Pagoda Kyaikhtiyo, zwana Złotą SkałąBirma | Pagoda Kyaikhtiyo, zwana Złotą Skałą (by dany13 )

Zainteresują Cię również

Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie
W maju tego roku w polskich księgarniach pojawiła się poruszająca książka o Birmie – „Spustoszenie”. Jej autorką jest...
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został...

 


Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Załączniki (0 / 3)
Share Your Location

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności