Birmański festiwal Thadingyut, inaczej zwany Dniem Pełni Księżyca lub Festiwalem Światła, odbywa się zwykle w październiku i trwa 3 kolejne dni, rozpoczynając się dzień przed pełnią księżyca i kończąc dzień po niej.

Jest to narodowe święte Birmy, celebrowane na terenie całego kraju.

Birma | W czasie festiwalu palone są świece i lampionyBirma | W czasie festiwalu palone są świece i lampiony (by joelsow )

Thadingyut

Thadingyut to nazwa siódmego miesiąca w kalendarzu birmańskim. Festiwal oznacza koniec postu i początek sezonu festiwali, koncertów, przedstawień a także, zakazanych w czasie postu, ślubów. W czasie trwania święta w każdym mieście odbywają się tradycyjne przedstawienia zat pwe, liczne koncerty oraz targi, na których kupić można smażone przekąski, ciuchy, buty i zegarki. Ulicę wypełniają tańczący i śpiewający ludzie. Tradycją festiwalu jest również zbieranie datków, które później przeznaczane są na cele charytatywne.

W czasie festiwalu składa się hołd Buddzie, a także mnichom, rodzicom, nauczycielom i osobom starszym. Młodzi odwiedzają starszych mieszkańców i ofiarowują im podarki oraz proszą o wybaczenie za popełnione krzywdy.

Regionalne tradycje

Niektóre regiony Birmy maja własne unikalne tradycje związane z tym festiwalem jak np. festiwal Pagody Kyaikhtiyo w stanie Mon, gdzie zapala się 9000 świec i składa 9000 kwiatów w ofierze Buddzie.

W regionie Bago dzień po pełni księżyca odbywają się wyścigi udekorowanych łodzi.

Kolejnym unikalnym wydarzeniem jest festiwal tańczących słoni w Kyaukse, odbywający się w wigilie i w dzień pełni księżyca. W czasie tego festiwalu dwóch mężczyzn przebranych za słonia tańczy na ulicach w rytm tradycyjnej muzyki perkusyjnej. Tancerze okrążają trzy razy wzgórze, na którym wznosi się Pagoda Shwe Tha Lyaung.

Światła

W czasie trwania festiwalu pagody, domy, urzędy dekorowane są światełkami, papierowymi lampionami, świecami oraz ceramicznymi pojemnikami z olejem i knotem. W pagodach zapala się świece, a na ulicach odbywają się pokazy balonów i fajerwerków.

Tradycja zapalanie świateł wiąże się z legendą o powrocie Buddy na ziemie. Według tradycji Budda post spędzał w swej niebiańskiej siedzibie Tavatimsa , nauczając jej mieszkańców swoich praw. W dzień pełni księżyca Budda postanowił wrócić na ziemię. Król niebios Sakkaw zbudował dla niego schody z gwiazd po których Budda zszedł na ziemię. Ludzie zapalili dla niego światła, aby zarówno ułatwić mu drogę jak i uczcić jego powrót.

Birma | Pagoda Kyaikhtiyo, zwana Złotą SkałąBirma | Pagoda Kyaikhtiyo, zwana Złotą Skałą (by dany13 )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności