Pierwsze, na co każdy turysta zwraca uwagę po wylądowaniu na lotnisku w Yangonie, to umazane na biało twarze ludzi. Większość kobiet, spora część mężczyzn i prawie wszystkie dzieci w Birmie mają twarze wymalowane kremowo-żółtawą substancją.

Birma | Thanaka szczególnego uroku dodajw kobietom i dziewczynkomBirma | Thanaka szczególnego uroku dodaje kobietom i dziewczynkom (by scott1723 )

 

 Co to jest thanaka?

Birmańczycy pokrywają sobie nią głównie policzki, a czasem także także nos i czoło. Niektórzy tajemniczą białą mazią pokrywają całą twarz, a nawet uszy i szyję. Jak widać w praktyce, technika stosowania thanaki zależy wyłącznie od fantazji osoby, która jej używa.

Warstwa mazidła może być cieniutka i ledwo widoczna lub gruba, z widocznymi pęknięciami po wyschnięciu.

Thanaka może być nakładana palcem lub pędzlem, w obu przypadkach na twarzy tworzą się różnego rodzaju smugi. Czasami, dla dodatkowej ozdoby twarzy, przy użyciu pasty tworzone są rysunki: liście, kwiaty, koła itp.

Takie wzory, wyraźnie odznaczające się na tle skóry o ciemnej karnacji, są nie tylko oryginalne i ciekawe, ale także w pewien egzotyczny sposób atrakcyjne. Szczególnego uroku i orientalnego wdzięku dodają kobietom i dziewczynkom. 

Właściwości thanaki

Biało-żółta maź, którą Birmańczycy pokrywają sobie twarze, nosi nazwę thanakha lub thanaka. Jest to sproszkowane drewno drzew z gatunku Murraya lub Limonia acidissima mieszanez wodą. Aby drewno nadawało się do użycia i miało odpowiednie właściwości, roślina musi mieć co najmniej 35 lat.

Thanakha nakładana jest na twarz w celu ochrony skóry przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz wiatrem. Ponadto wybiela i wygładza skórę oraz dodaje jej blasku. Reguluje także wydzielanie sebum, w związku z czym jest dobrym środkiem na problemy z wypryskami.

Mimo coraz większego dostępu do chemicznych kosmetyków, tradycja stosowania thanaki utrzymuje się w Birmie od 2 tysięcy lat. Co więcej, za sprawą mniejszości etnicznych takich jak np. Karen, rozprzestrzeniła się także w innych krajach m. in. w Tajlandii.

Thanakę można kupić w formie gotowej do nałożenia. Sprzedawana jest w plastikowych pojemnikach, a dla zwiększenia atrakcyjności produktu dodaje się do niej wonne olejki, np. niezwykle popularny, jaśminowy. Inną opcją jest kupienie thanaki w bryłce, do której trzeba dodać trochę wody.

Oczywiście thanakę można także przygotować samemu. Kupiony na targu kawałek odpowiedniej drewnianej gałęzi ściera się na specjalnej kamiennej płytce o okrągłym kształcie, nazywanej „kyauk pyin”, a do otrzymanego proszku dodaje się trochę wody. 

Birma | Mieszkanka Birmy w tradycyjnym makijażu, nazywanym thanakąBirma | Mieszkanka Birmy w tradycyjnym makijażu, nazywanym thanaka (by fischerfotos )

Estetyczne walory thanaki

Na twarz nakłada się wilgotną maź, która po pewnym czasie wysycha, tworząc pudrową warstwę. W tym czasie odczuwa się przyjemnie chłodzące działanie thanakhi.

Birmańczycy uważają, że thanakha dodaje im uroku i spełnia rolę makijażu stosowanego w innych krajach. Współcześnie to właśnie estetyczne walory są głównym powodem jej stosowania.

Rodzaje thanaki

Warto wiedzieć, że w różnych stanach Birmy stosowane są odmienne rodzaje thanaki np.: „Shwebo thanaka” w regionie Sagaing, „Taunggyi Maukme thanaka” na południu regionu Shan lub „Shinmadaung thanaka” w regionie Magwe.

Limonia acidissima – cudowne lekarstwo

Niedojrzałe owoce tego drzewa są lekarstwem na biegunkę i czerwonkę.

Dojrzałe owoce miażdży się i miesza z mlekiem kokosowym oraz cukrem palmowym, przygotowując w ten sposób napój lub lody. Wytwarza się z nich także dżemy oraz galaretki. Owoce zawierają węglowodany, białka, taniny, witaminę B, beta-karoten oraz niewielkie ilości witaminy C. Miazga z owoców bywa także stosowana jako lekarstwo na ugryzienia węży. Miazga ma także zastosowanie w kosmetyce jako mydło.

Ze skórki owoców wyciskany jest olej, który stosuje się jako odżywkę do włosów.

Wokół niedojrzałych nasion wytwarzana jest substancja mająca właściwości klejące. Wykorzystywano ją nie tylko jako klej w gospodarstwie domowym, ale także w budownictwie.

Birma | Thanaka to sproszkowane drewno drzew z gatunku Murraya lub Limonia acidissima, które miesza się z wodąBirma | Thanaka to sproszkowane drewno drzew z gatunku Murraya lub Limonia acidissima, które miesza się z wodą (by travelmeasia )

Drzewa Murraya

Również drewno z drzew Murraya ma pewne wyjątkowe właściwości. Obecny w roślinie alkaloid karbazol (czyli inaczej dibenzopirol, difenylenoimina, 9-azafluoren) C12H9N jest naturalnym środkiem owadobójczym. Ponadto liście gatunku Murraya koenigii dodaje się jako jeden ze składników do mieszanki curry.

W medycynie ludowej rośliny te wykorzystywane są jako środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i ściągające. Stosuje się je także jako lek przeciwko dyzenterii (czyli czerwonce).

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności