Wielu turystów, szczególnie tych, którzy nie znają zbyt dobrze krajów azjatyckich i panujących w nich zwyczajów, po przybyciu do Myanmaru dziwi się widokiem mężczyzn w długich spódnicach.

Mimo iż reszta stroju jest typowo zachodnia, a na ubraniach niejednokrotnie widnieją znane metki (najczęściej będące chińskimi podróbkami), tradycja noszenia longyi nie zanika nawet wśród młodych.

Birma | Longyi noszone jest na co dzień Birma | Longyi noszone jest na co dzień (by travelmeasia )

 

Tradycyjny birmański strój

Longyi to tradycyjny birmański strój noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Bywa on  też nazywany „sarongiem”, „kaili”, „saaram” lub „lungi”, choć istnieją pewne różnice między nimi i zasadniczo każdy z nich nosi się w innym regionie Azji.

W Myanmarze longyi noszone przez kobiety nazywane są „htamain” (lub „htamein”), a te noszone przez mężczyzn „paso”.

Warto wiedzieć, że podobny strój nosi się także w niektórych kulturach afrykańskich, np. w Somalii, gdzie nazywany jest „macawiis”.

Wygląd longyi

Strój ten ma stałe wymiary: 2 metry długości i 80 cm szerokości. Longyi ma kształt walca. Gdy zawiązuje się go w talii to sięga do kostek. Mężczyźni dla wygody podwijają je czasem do kolan lub robią z nich bardzo krótkie spodenki. Dzięki temu nie mają ograniczonych ruchów podczas pracy lub uprawiania sportów. Mężczyźni wkładają paso przez głowę i zawiązują poniżej pępka.

Kobiece htamain

Kobiece htamain ma kształt prostokąta i wiąże się je z boku talii (prawie zawsze od prawej strony do lewej), a nie pośrodku. Podczas kąpieli w rzekach lub prania ubrań, kobiety noszą dłuższe htamain i wiążą je nad piersiami. Tworzą w ten sposób rodzaj sukienki, dzięki czemu nie muszą mieć założonych podkoszulków.

Przewiązywanie longyi widoczne jest na ulicach, jednak znacznie częściej w przypadku mężczyzn niż kobiet, które są dużo bardziej dyskretne.

Birma | Longyi to tradycyjny birmański strój noszony zarówno przez kobiety jak i mężczyznBirma | Longyi to tradycyjny birmański strój noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn (by bob_in_thailand )

Wykorzystanie longyi

Ponadto longyi bywa także wykorzystywane jako rodzaj poduszki/ochraniacza. Głównie na obszarach wiejskich spotyka się osoby przenoszące ciężkie ładunki na głowie. Zawijają oni longyi w rodzaj dysku, który umieszczają na głowie, aby ochronić skórę przed skaleczeniem. Co więcej poduszka taka ułatwia także utrzymanie ładunku w równowadze.

Dawniej w każdym birmańskim domu było krosno, na którym kobiety splatały materiały na longyi dla swoich mężów i dzieci. Teraz kupuje się je gotowe na targach lub w sklepach.

Odpowiednia tkanina w lecie zapewnia cyrkulację powietrza, a przez to chłodzenie ciała, natomiast w ziemie zatrzymuje ciepło.

Longyi noszone jest na co dzień, jednak istnieją także wersje odświętne.

Codzienne paso jest zazwyczaj w ciemnych kolorach. Nie ma znaczenia, jak się je założy, ponieważ nie ma wyraźnie zaznaczonego pasa ani prawej czy lewej strony. Odświętne paso wykonane jest z materiału o wysokiej jakości, często błyszczącego. Może mieć jasny kolor i geometryczne wzory.

Htamain mają wyraźny, szeroki pas, nazywany „ahtet hsin”. Zazwyczaj jest on w czarnym kolorze. Dzięki ahtet hsin kobiece longyi nie przemieszcza się i zapewnia schludny wygląd. Materiał może być gładki, jednobarwny lub mieć wzory. Motywem ozdobnym mogą być kwiaty, małe ptaki (wzór taki nazywa się „Kye Tayar”) lub figury geometryczne.

Birma | Tradycyjny sklep z longyiBirma | Tradycyjny sklep z longyi (by gregwalters )

Longyi z batiku

W latach 80. niezwykle popularne stały się longyi z batiku. Batik jest nazwą materiału pochodzącego z Jawy, jak również techniki jego zdobienia. Polega ona na wielokrotnym farbowaniu tkaniny, na której woskiem wyrysowane są wzory.

Podstawowym materiałem na longyi jest bawełna, jednak obecnie szyje się go ze wszystkich tkanin, również tych importowanych. Najcenniejsze longyi wykonane są z jedwabiu i mają wzory fal, nazywane są wówczas ”acheik”. Nosi się je na szczególne okazje np. podczas ślubu. Para młoda w trakcie ceremonii zawsze dopasowuje swoje stroje kolorystycznie. Kolory i wzory na longyi różnią się także w zależności od tego, w jakim regionie kraju zostały wyprodukowane.

Dawniej rodzina królewska nosiła niezwykle bogato ozdobione longyi. Haftowano je złotymi i srebrnymi nićmi, wyszywano perłami i kamieniami szlachetnymi. Obecnie reprodukcje tych strojów można podziwiać już tylko podczas przedstawień teatru „zat pwès”. 

Birma | Longyi może być doskonałą pamiątką z BirmyBirma | Longyi może być doskonałą pamiątką z Birmy (by magical-world )

Longyi – pamiątka z Birmy

Longyi są obecnie chętnie kupowaną pamiątką z Myanmaru. Większość wysokiej klasy materiałów do ich wykonania pochodzi z Amarapura i Mandalay, jednakże znane są także wytwórnie jedwabiu i bawełny z regionu Inle,  stanu Rakhine oraz Mon.

Spacerując pomiędzy świątyniami Bagan niejednokrotnie będziemy mieli okazję zobaczyć europejskich turystów (także mężczyzn) ubranych w ten strój. Zanim jednak kupimy piękne jedwabno-bawełniane htamain lub paso upewnijmy się, że jest ono dobrej jakości i że barwniki, którymi je zafarbowano nie schodzą pod wpływem najmniejszej ilości wody.

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...
Ogród zoologiczny w Naypyidaw Ogród zoologiczny w Naypyidaw
Co robić w Naypyidaw? A co powiecie na spacer po tutejszym zoo? Najnowszy i największy ogród zoologiczny w Birmie został otwarty...
Ogród zoologiczny w Yangon Ogród zoologiczny w Yangon
W pobliżu Parku Jezioro Kandawgyi w Yangon znajduje się najstarszy i drugi co do wielkości ogród zoologiczny Birmy, który obecnie...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności