Yangon, a właściwie Rangun (Rangoon) do listopada 2005 roku był stolicą Myanmaru. Mimo iż ta prestiżowa funkcja już mu nie przysługuje, nadal jest największym, najważniejszym i najbardziej zaludnionym miastem w Birmie.

Birma | Świątynia Shwedagon Paya, YangonBirma | Świątynia Shwedagon Paya, Yangon (by rwp-roger )

 

Nazwa miasta – będąca połączeniem słów „yan” i „koun” - oznacza dosłownie „koniec walki” i została nadana przez króla Alaungpaya. Yangon był stolicą Myanmaru od roku 1886.

Miasto położone jest we wschodniej części delty Irawadi nad zbiegiem rzek Rangoon i Bago. Do największej zatoki Morza Andamańskiego, czyli Zatoki Martaban z Yangonu jest zaledwie 30 km.

Planując podróż do Yangonu warto pamiętać, że panuje tu tropikalny monsunowy klimat w związku z czym od maja do września opady są częste i duże (największe w lipcu i sierpniu). 

Podróż do Yangon

To właśnie w tym mieście każdy turysta rozpoczyna i kończy swoją podróż po Birmie. Znajduje się tu bowiem  jedyne międzynarodowe lotnisko. Oczywiście wiele osób może stwierdzić, że powoduje to utrudnienia w planowaniu podróży i niepotrzebne odwiedzanie dwa razy tego samego miejsca. Trzeba jednak popatrzeć na tą sytuację pozytywnie i uznać, że dzięki temu jest to swego rodzaju zamknięta opowieść... podróż spięta klamrą. A co więcej, Yangon ma niepowtarzalną atmosferę i warto spacerować jego uliczkami bez pośpiechu i celu.

Architektura miasta

Na wstępie trzeba jednak powiedzieć, że Yangon nie zachwyca wspaniałą urbanistyczną architekturą, budynki są stare, z odpadającą farbą, wszędzie pełno reklam i zwisających przewodów. Ulice bywają gwarne i zatłoczone, a na betonie chodników porozkładane są towary ulicznych sprzedawców.

Jednak każdy kto posiada otwarty umysł i potrafi dostrzec piękno zauważy swoisty urok w tych kolonialnych kamienicach, w tym ulicznym chaosie, który bardzo łatwo ujarzmić, a nawet w śpiewnym gwarze napływającego zewsząd języka birmańskiego. Dostrzeżemy tu rytm codziennego ulicznego życia i nie będziemy mogli powstrzymać się od płynięcia wraz z nim.

Birma | Architektura YangonuBirma | Architektura Yangonu (by kevincure )

Świątynie Yangonu

Pisząc o Yangonie trzeba wspomnieć o jego najwspanialszych zabytkach, czyli świątyniach.

Świątynia Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769.

Inną niezwykle ważną świątynią znajdującą się w samym centrum Yangonu jest Sule Paya. Ponieważ świątynia ta była wielokrotnie przebudowywana, a nawet całkowicie odbudowywana nikt dokładnie nie potrafi powiedzieć kiedy powstała, jednak szacuje się, że ma około 2000 lat. Główna stupa ma 46 metrów wysokości i nazywana jest „Kyaik Athok” co dosłownie oznacza „stupa gdzie znajduje się święta relikwia z włosa”.

Świątynia ta ma zupełnie inną atmosferę niż Shwedagon, wydaje się ona mniej uduchowiona. Może z powodu ruchu samochodowego dookoła świątyni. W najbliższym otoczeniu Sule Paya znajduje się kościół katolicki, a nieopodal niego meczet.  Jest to dowód na to, że ludzie tak odmiennych wyznań mogą żyć blisko siebie w harmonii i pokoju. W tym miejscu należy także napisać, że w Yangonie jest również Synagoga im. Musmeah Yeshua.

Birma | Miejski targ, YangonBirma | Miejski targ, Yangon (by rwp-roger )

Zwiedzanie miasta

Aby poznać najskrytsze zakamarki tzw. „down town” najlepiej wynająć rikszę i zdać się na pomysły kierowcy. To właśnie tutaj skupiona jest największa liczba budynków z końca XIX wieku w całej południowo-wschodniej Azji. W roku 1996, Komitet Rozwoju Miasta ogłosił Listę Dziedzictwa Miasta

Yangonu, na którą wpisano wiele kolonialnych budynków dzięki czemu nie można ich odnawiać, zmieniać ani tym bardziej wyburzać bez odpowiedniej zgody władz. 

Będąc w Yangonie nie powinno się pominąć odwiedzenia rodzinnego domu Aung San Suu Kyi. Nie należy jednak tego domu mylić z domem samej noblistki, który znajduje się na 54 University Avenue, a który również powinien znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia. Rodzina Aung San wyprowadziła się z pierwszego domu po śmierci Aung San Lin.

Birma | Świątynia Sule Paya, YangonBirma | Świątynia Sule Paya, Yangon (by dayapragm )

Park Jezioro Kandawgyi

Chcąc przez chwilę odpocząć od zgiełku i upałów warto wybrać się do jednego z parków. Największym z nich jest Park Jezioro Kandawgyi znajdujący się na wschód od Shwedagon Paya. Nazwę Parku można dosłownie tłumaczyć jako „Wspaniałe Jezioro Królewskie”. Na jego terenie znajduje się najstarszy i drugi pod względem wielkości birmański Ogród Zoologiczny. Można tutaj nie tylko podziwiać zwierzęta, ale także zwiedzić muzeum historii naturalnej oraz pobawić się w wesołym miasteczku.

Warto powiedzieć, że w samym zoo żyje aż 145 gatunków zwierząt lądowych, a na terenie całego parku rośnie ponad 300 gatunków różnych roślin. Ze względu na ilość roślin warto wybrać się też do Parku ludzi (People's Park), w którym rośnie aż 3000 drzew z 72 gatunków oraz aż 17 tysięcy zielnych roślin kwitnących! Miejscem gdzie spotykają się młodzi Birmańczycy jest jezioro Inya. Jeśli ktoś będzie miał więcej wolnego czasu może wybrać się na spacer do Parku Narodowego Hlawaga znajdującego się 35km na północ od Yangonu. Na terenie parku żyje 21 gatunków ssaków, 145 gatunków ptaków oraz 8 gatunków gadów.  

Yangon jest kulturowym i cywilizacyjnym koktajlem. Mieszają się tutaj różne narodowości, grupy etniczne, religie, chaos z uporządkowaniem oraz bieda z bogactwem. I chyba właśnie to nadaje temu miastu takiego uroku i sprawia, że chce się do niego wracać. 

Birma | Widok na jezioro Kandawgyi, YangonBirma | Widok na jezioro Kandawgyi, Yangon (by yeowatzup )

Zainteresują Cię również

Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku...
Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka Czytam Birmę – o birmańskiej literaturze słów kilka
Dziedzictwo literatury birmańskiej ma już ponad tysiąc lat. Rozwijała się ona pod wpływem kultury tajskiej i indyjskiej....
Birma na festiwalu WATCH DOCS Birma na festiwalu WATCH DOCS
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie rusza już w grudniu (Warszawa: 7-16 grudnia 2012,...
Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane Spróbuj kleistego ryżu w birmańskim wydaniu – htamane
Htamane to jedna z najważniejszych, tradycyjnych potraw birmańskich. W okolicach pełni księżyca, 11 miesiąca według...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności