Jedną z najpopularniejszych, a zarazem dość nietypowych birmańskich dekoracji są charakterystyczne złote sowy. Można powiedzieć, że są one narodowym talizmanem Birmańczyków. Jest to o tyle ciekawe, że ptaki te są ważnym symbolem wielu kulturach.

Birma | Zee Kwet są symbolem rodzinnego szczęścia oraz powodzenia w życiuBirma | Zee Kwet są symbolem rodzinnego szczęścia oraz powodzenia w życiu (by rwp-roger )

 

Tajemne moce sów

W naszym kraju sowom przypisywano tajemne moce, z powodu ich nocnego trybu życia. Kojarzono je z mrokiem i magią. Co więcej, Słowianie utożsamiali sowy ze strzygami, które jak wiadomo były żądnymi krwi upiorami lub zwiastunami szybkiej śmierci kogoś bliskiego.

W Chinach ptaki te budziły lęk, ponieważ uważano je za symbole piorunów.

Pamiętajmy jednak, że z sowami wiążą się też pozytywne skojarzenia. Każde dziecko wie, że sowy są niezwykle mądre i dlatego wizerunek tego ptaka jest nieformalnym symbolem szkół czy ogólnie pojętej nauki i wiedzy. Tę mądrość sów docenili już starożytni Grecy, którzy uważali, że sowy mają możliwość jasnowidzenia.

Turystów zdziwić może w Birmie wszechobecność figurek sów. Sprzedawane są pod każdą świątynią, na targach i ulicznych straganach. Stoją w widocznym miejscu w każdym birmańskim domu, restauracji, sklepie czy firmie. Nazywane są: Zee Kwet. Zazwyczaj pomalowane są na złoto z niewielkimi dodatkowymi zdobieniami w kolorze czerwonym, czarnym i białym, a czasami także zielonym i różowym.

Symbol szczęścia

Zee Kwet sprzedawane są zawsze parami, gdyż odzwierciedlają płeć żeńską i męską. Sowy te są symbolem rodzinnego szczęścia oraz powodzenia w życiu. Wiążą się z nimi same pozytywne skojarzenia i chyba żaden Birmańczyk nie wyobraża sobie nie mieć w posiadaniu przynajmniej jednej pary sów. Bardzo często na żeńskiej sowie narysowana jest mała sówka symbolizująca dziecko.

Najczęściej sowy te wykonane są z papier-mâché (masy papierowej) przez co niewiele ważą i świetnie nadają się na egzotyczny prezent z dalekiego kraju.

Birma | Zee Kwet można kupić niemal na każdym bazarzeBirma | Zee Kwet można kupić niemal na każdym bazarze (by rwp-roger )

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę? Poszerzyć horyzonty. Czas na Birmę?
Który z azjatyckich kierunków turystycznych jest najbardziej popularny? W zeszłorocznych wyróżnieniach Travellers' Choice 2012,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności