Badania nad birmańską fauną prowadzone są od roku 1912. Zapoczątkowane zostały przez Bombay Natural History Society. Również Brytyjczycy zajmowali się zgłębianiem wiedzy na temat bioróżnorodności kraju.

Ostatnia publikacja na ten temat pochodzi z roku 1967.

Birma | Słonie indyjskie często są hodowane i tresowane a następnie wykorzystywane w rolnictwie i turystyceBirma | Słonie indyjskie często są hodowane i tresowane a następnie wykorzystywane w rolnictwie i turystyce (by yortw )

 

Fauna i klimat

Zmiany fauny i flory są ściśle związane ze zmianami geograficznymi, a w związku z tym także klimatycznymi. Na górzystej północy Birmy ponad Zwrotnikiem Raka żyją zwierzęta głównie pochodzenia indyjsko-chińskiego, podczas gdy na południu są to zwierzęta charakterystyczne dla krajów tropikalnych, takich jak: Malezja i Indonezja.

Ssaki

Szacuje się, że pierwotne lasy w Birmie zamieszkuje ok. 2000 tygrysów (cztery razy więcej niż w Tajlandii) oraz 10 tysięcy słoni indyjskich. Słonie indyjskie są także hodowane i tresowane a następnie wykorzystywane w rolnictwie i turystyce. Niestety duże ssaki są coraz rzadsze, co jest konsekwencją kłusownictwa oraz wyniszczania lasów.

W Myanmarze mieszka niemal 100 gatunków nietoperzy, w tym Craseonycteris thonglongyi, będący najmniejszym ssakiem tego kraju.

Jednym z najrzadszych gatunków jest panda mała, nazywana także czerwoną pandą (Ailurus fulgens). Ostatnio widziano ją w 1960 roku, jednak sądzi się, że gatunek ten nie wymarł całkowicie lecz żyje w lasach powyżej 2000 m n.p.m. w stanie Kachin.

Birma | Zmiany fauny i flory są ściśle związane ze zmianami geograficznymiBirma | Zmiany fauny i flory są ściśle związane ze zmianami geograficznymi (by kaeryn )

Gady

Na terenie kraju odnaleziono 32 gatunki żółwi, w tym 4 gatunki żółwi morskich i aż sześć gatunków endemicznych: Żółw birmański (Geochelone platynota), Heosemys depressa, Kachuga taivittata, Morenia ocellata, Lissemys scutat, Nilssonia formosa.

Wśród gadów wyróżnia się także wiele gatunków węży, z czego aż 52 są jadowite. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest Daboja łańcuszkowa, nazywana inaczej żmiją łańcuszkową (Daboia russelii). Jej jad jest śmiertelny dla człowieka. Żmija ta jest aktywna głównie nocą, szczególnie zaraz po zachodzie słońca.

Ponadto w Myanmarze można natrafić na: Kobrę królewską (Ophiophagus hannah), Dendrelafa plamistego (Dendrelaphis pictus), zaskrońca rybożera inaczej nazywanego zaskrońcem indyjskim (Xenochrophis piscator) itd. Najwięcej węży zamieszkuje suche rejony kraju np. okolice Bagan oraz deltę Irawadi.

Do największych gadów zamieszkujących Myanmar należą krokodyle, np. krokodyl różańcowy.

Birma | W Birmie zaobserwowano 1062 gatunki ptakówBirma | W Birmie zaobserwowano 1062 gatunki ptaków (by cuatrok77 )

Ptaki

Awifauna Birmy uważana jest za jedną z najbardziej zróżnicowanych i najbogatszą spośród krajów Azji południowo-wschodniej.

Szczególnie liczne są ptaki wodne zamieszkujące tereny delt trzech głównych rzek kraju. Dotychczas zaobserwowano 1062 gatunki ptaków. Według najnowszych danych, 6 z nich to gatunki endemiczne, 2 zostały wprowadzone przez ludzi, a 10 zalicza się do rzadkich i przypadkowych. Ponadto 51 gatunków uważa się za zagrożone w skali światowej.

Biegus łyżkodzioby (Eurynorhynchus pygmeus) zaliczany do najrzadszych ptaków świata jeszcze do niedawna miał stosunkowo liczną populację w Birmie. Niestety z powodu odławiania tych ptaków z ich naturalnego środowiska i sprzedaży kolekcjonerom do hodowli z 1000 osobników policzonych w 2008 roku pozostało 61.

Motyle

Do tej pory oznaczono w Birmie 1014 gatunków motyli dziennych i nocnych. Pracownicy wydziału Zoologii Uniwersytetu w Yangonie utworzyli pierwszą w Birmie hodowlę motyli. Na razie w swojej kolekcji posiadają ponad 50 gatunków lecz ich projekt, jak i prowadzone badania są dopiero w początkowej fazie, w związku z czym można liczyć na rozwój i powiększenie hodowli.

Birma | W związku z rozwojem turystyki rząd stawia na ekologiczny rozwój dzikich regionówBirma | W związku z rozwojem turystyki rząd stawia na ekologiczny rozwój dzikich regionów (by atony )

Parki narodowe i rezerwaty przyrody

Zwierzęta birmańskie chronione są prawnie na terenie parków narodowych oraz rezerwatów przyrody. W związku z rozwojem turystyki i czerpanymi z niej dochodami rząd stawia na ekologiczny rozwój dzikich regionów.

Agroturystyka jest w modzie, podobnie jak trekkingi i safari, podczas których turyści nastawieni są głównie na poznawanie przyrody. Niezwykle popularne są obecnie wycieczki ornitologiczne.

Kłusownicy

Głównym zagrożeniem dla birmańskiej fauny są kłusownicy i handlarze rzadkimi gatunkami zwierząt, które trafiają głównie do Chin. Na szczęście służby graniczne zwracają coraz większą uwagę na przemytników i co jakiś czas z lokalnych mediów można się dowiedzieć o kolejnej udanej akcji udaremniającej wywóz zwierząt.

Jedną z najgłośniejszych akcji w ostatnim czasie (23 czerwiec 2011) było złapanie dwóch mężczyzn chcących przemycić do Chin 5000 różnych gatunków węży.   

Zainteresują Cię również

Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko Pyin U Lwin – spokojne górskie miasteczko
Pyin U Lwin (zapisywane również jako Pyin Oo Lwin) jest niezwykle ciekawym i klimatycznym miasteczkiem. Nie zobaczymy tu...
Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin Hpa An – miasto nad rzeką Thanlwin
Hpa An to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej części Birmy nad rzeką Thanlwin i będące stolicą regionu Karen. 130...
Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański Napij się Coca-Coli! Popularna marka wkracza na rynek birmański
Czy wiecie, że przez 60 lat nie można było kupić w Birmie napoju Coca-Cola? Ma się to jednak zmienić – w czerwcu 2012 roku firma...
Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie Pierwszy film oficjalnie kręcony w Mjanmie
W roku 2013 na Festiwalu Filmowym Pięć Smaków, prezentującym kino Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w dokumentalnej sekcji...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności