Nazwę "Angkor" stosuje się jako określenie dawnego państwa Khmerów lub sławnego na całym świecie zespołu ruin, znajdującwgo się w pobliżu Siem Reap.

Czas największej świetności królestwa Khmerów przypada na okres od XI do początków XIII w. Umacniający się wówczas kult khmerskiego władcy-boga sprzyjał powstawaniu wielu monumentalnych budowli.

Kambodża | Angkor to olbrzymi kompleks, w skład którego wchodzą zespoły miejskie i świątynne, a także obszary leśne i zbiorniki wodneKambodża | Angkor to olbrzymi kompleks, w skład którego wchodzą zespoły miejskie i świątynne, a także obszary leśne i zbiorniki wodne (by jmhullot)

Angkor, czyli miasto

Termin "Angkor" wywodzi się z sanskrytu i oznacza: "miasto", "stolicę" lub "święte miasto". Najważniejsza świątynia kompleksu nosi nazwę Angkor Wat, co tłumaczyć można jako "miejska świątynia", zaś położony w jej pobliżu zespół miejski określany jest mianem Angkor Thom, czyli "wielkie/wspaniałe miasto".

Zapomniana potęga

To wspaniałe kamienne miasto przez prawie 400 lat pozostawało w zapomnieniu. Dopiero w latach 60. XIX w., kiedy francuski podróżnik Henri Monuhit opublikował relacje ze swoich niezwykłych podróży do Azji Południowo-Wschodniej, świat zainteresował się Angkorem.

Przez kolejne lata trwały intensywne prace nad wydobywaniem monumentalnych, bezcennych pamiątek dawnej potęgi Kambodży spod gęstych konarów drzew, lian i korzeni, które na przestrzeni wieków porosły kamienne miasto.

Główne świątynie Angkoru

Trzy najważniejsze świątynie Angkoru to Bayon, Ta Prohm oraz największy i najbardziej rozległy – Angkor Wat.

Zwiedzanie Angkoru

Na zwiedzanie całego kompleksu warto poświęcić więcej czasu, ponieważ oprócz wymienionych wyżej świątyń, znajdziemy jeszcze sporo mniejszych budowli, również zasługujących na uwagę.

Jeżeli chodzi o zwiedzanie mamy trzy możliwości, w zależności od czasu którym dysponujemy:

 • Tygodniowa karta wstępu w cenie ok. 60 USD – to rozwiązanie dla tych, którzy mają sporo czasu oraz chęci na wnikliwe zwiedzanie oraz pragną dotrzeć także do świątyń nieco oddalonych od kompleksu.
 • Trzydniowy bilet za ok. 40 USD – trzy dni to zbyt mało czasu, aby zapuścić się dalej, jednak całkowicie wystarcza na dokładne spenetrowanie głównych świątyń w kompleksie.
 • Bilet jednodniowy za ok. 20 USD – możliwe jest także ekspresowe zwiedzanie świątyń w jeden dzień. Choć z pewnością nie zdążymy w pełni nacieszyć się atmosferą tego niezwykłego miejsca, to na karcie naszych życiowych doświadczeń będziemy mogli odznaczyć, iż widzieliśmy jeden z cudów świata.

Gastronomia – czyli, gdzie zjeść w Angkorze?

W samym Angorze nie brakuje restauracji i kramów z jedzeniem. Największe ich skupisko jest koło Bayonu. Co ciekawe, restauracje posiadają zazwyczaj kilka menu, prezentujących różne ceny. Najlepszym sposobem na wynegocjowanie korzystnych dla nas warunków jest więc udanie braku zainteresowania pierwszymi z dwóch propozycji cenowych (często z kartami dla gości podbiegają dzieci). Wówczas powinniśmy otrzymać kolejne menu  już z innym cennikiem.

Kambodża | Monumentalne budowle AngkoruKambodża | Monumentalne budowle Angkoru (by Darek Kozicki)

Angkor transport

Ponieważ Angkor zajmuje dość rozległy obszar (całość z leśnymi terenami przyległymi i zbiornikami wodnymi sięga nawet 400 km²), niemożliwym  staje się przemierzenie go na piechotę. Warto więc pomyśleć o transporcie.

Najbardziej popularnym środkiem transportu jest riksza, którą wynająć można w cenie ok. 12 USD dla dwóch osób na cały dzień i ok. 15 USD, gdy są 3 bądź 4 osoby (warto zapamiętać przybliżone ceny, aby umówić się z kierowcą „z góry” i nie dać się naciągnąć na większe opłaty).

Kolejnym rozwiązaniem jest rower, można go wypożyczyć praktycznie wszędzie, a cena jest zdecydowanie niższa ok. 2 USD za dzień.

Dla osób ceniących komfort i wygodę, zaleca się wypożyczenie samochodu, którego koszt wynosić będzie ok. 25 USD. Organizowaniem transportu zajmują się wszystkie hotele pensjonaty czy guesthousey.

Kambodża | Angkor zwiedzać można różnymi środkami transportuKambodża | Angkor zwiedzać można różnymi środkami transportu (by scuba_beer)

Park Archeologiczny Angkor

Angkor jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych Azji Południowo-Wschodniej i całego świata, od 1992 roku widniejącym na liście UNESCO.

Na terenie Angkoru znajduje się około tysiąca świątyń, jednak tylko niektóre z nich zachowały się w dobrym stanie do naszych czasów. Poniżej przedstawimy listę najpiękniejszych świątyń Angkoru, które koniecznie musicie zobaczyć na swojej trasie.

Kambodża | Brama prowadząca do tajemnic Angkoru Kambodża | Brama prowadząca do tajemnic Angkoru (by Darek Kozicki)

Świątynie Angkoru:

 • Angkor Wat – główna świątynia kompleksu; znajduje się na fladze kraju.
 • Angkor Thom – miasto na planie kwadratu – ostatnia stolica imperium – mieści w swym obrębie kilka wspaniałych budowli.
 • Bayon – główna świątynia Angkor Thom ze słynnymi "twarzami Buddy".
 • Phnom Bakheng – monumentalna świątynia w kształcie góry-piramidy.
 • Preah Khan – otoczone murami dawne miasto ze świątynią w centrum.
 • Ta Prohm – najpiękniejszy przykład świątyni oplecionej korzeniami drzew.
 • Prasat Kravan – zawiera piękne płaskorzeźby Wisznu i Lakszmi.
 • Pre Rup – świątynia symbolizująca górę Meru (Ttemple mountain) wzniesiona z laterytu, cegły i piaskowca.
 • Wschodni Mebon – świątynia wzniesiona na wyspie w środku jeziora (dziś już wyschnietego).
 • Banteay Srei – dobrze zachowana świątynia o przepięknych, filigranowych zdobieniach.
 • Ta Keo – nieukończona budowla świątynna; brak kunsztownych zdobień.
 • Ak Yum – jedna z najstarszych świątyń Angkoru; na uboczu; słabo zachowana.
 • Grupa Roluos – najstarsze świątynie Imperium Khmerskiego:

1. Preah Ko – świątynia z figurami byków.

2. Bakong – oficjalna świątynia miasta Hariharalaya.

3. Lolei – cztery czerwone, ceglane wieże.

4. Prasat Prei Monti – ruiny trzech ceglanych wieży; trudne do odnalezienia, a więc stanowiące wyzwanie.

Kambodża | Mała dziewczynka wśród murów AngkoruKambodża | Mała dziewczynka wśród murów Angkoru (by Darek Kozicki)

Autor: Darek Kozicki

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej...
Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei) Phnom Penh – Central Market (Psah Thmei)
Znajdziemy tu prawdziwe bogactwo wszelakich towarów, do naszych uszu dobiegał będzie nieustanny gwar negocjatorów cen, zaś kuszące...
Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności