Ta wspaniała świątynia nie ma sobie równych na całym świecie, na dowód czego została wpisana na listę UNESCO. Angkor Wat jest niezrównanym arcydziełem architektury i jedną z największych budowli sakralnych na świecie.

Kambodża | Charakterystyczne wieże Angkor Wat widnieją także na fladze KambodżyKambodża | Charakterystyczne wieże Angkor Wat widnieją także na fladze Kambodży (by alicepopkorn)

Potężny zespół świątynny

Świątynia powstała za panowania Surjawarmana II w latach 1113-1150, jako siedziba władcy-boga, oraz późniejsze miejsce jego spoczynku. Ten potężny zespół świątynny poświęcony był hinduskiemu bogowi Wisznu a jednocześnie samemu królowi Surjawarmanowi II, uznawanemu za wcielenie bóstwa.

Wieże Angkoru

Angkor Wat już z daleka wyróżnia charakterystyczny zespół typowo khmerskich wież (przypominających pąki lotosu – kwiatu symbolizującego czystość Buddy), z których największa wznosi się na wysokość 65,5 m (licząc od ziemi) lub 43 m (liczone od poziomu tarasu).

Całą budowlę okala ogromna fosa, która ma kształt prostokąta o wymiarach 1500 na 1300 m.

Kambodża | Ruiny świątynnej bramyKambodża | Ruiny świątynnej bramy (by Darek Kozicki)

Budowla na wzór mitycznej góry Meru

Khmerskie budownictwo świątynne odzwierciedlało mityczny porządek świata – górę Meru, stanowiącą wedle hinduskich wierzeń jego oś. Wierzono, że pięciostopniową górę w centrum wszechświata (jej symbolem jest główne sanktuarium zwieńczone najwyższą wieżą) otaczają cztery inne wzgórza (pozostałe wieże), siedem łańcuchów górskich (mury wokół świątyni) oraz morze (fosa z wodą przed murami świątyni).

Kambodża | Spacer wśród murów Angkoru to niezapomniane przeżycieKambodża | Spacer tajemniczymi korytarzami khmerskiej świątyni to niezapomniane przeżycie (by Darek Kozicki)

Spienienie Oceanu Mleka

Przez całą długość murów świątyni rozciągają się wspaniałe płaskorzeźby. Do najbardziej znanych należy tzw. „Spienienie Oceanu Mleka” przy południowej części wschodniej galerii, gdzie ukazano zapierające dech w piersiach wyobrażenia bogów i demonów.

O jakiej porze dnia najlepiej zwiedzać Angkor Wat?

Samą świątynię najlepiej zwiedza się wczesnym rankiem bądź pod wieczór, kiedy nie ma zbyt wielu turystów.

Kambodża | Budda w szafranowej szacie zagubiony wśród ruin AngkoruKambodża | Budda w szafranowej szacie zagubiony wśród ruin Angkoru (by Darek Kozicki)

Autor: Darek Kozicki

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton...
Skwer Demokracji w Phnom Penh Skwer Demokracji w Phnom Penh
Na początku listopada 2011 r. swoją pierwszą rocznicę obchodził Skwer Demokracji w Phnom Penh. To miejsce, potocznie nazywane...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności