Kambodża niemal każdemu kojarzy się z monumentalnymi wieżami Angkoru, które widnieją zarówno na narodowej fladze, jak i na banknotach.

Symbolem khmerskiego budownictwa religijnego są właśnie owe charakterystyczne, eliptyczne stupy (tzw. prang), wznoszone na wzór kwiatu lotosu, a przyrównywane czasem do kolb kukurydzy.

Kambodża | Położona centralnie najwyższa z wież symbolizuje górę Meru - siedzibę hindusistycznych bóstw, cztery mniejsze wieże to także pasma górskie zamieszkałe przez mityczne posatcieKambodża | Położona centralnie najwyższa z wież symbolizuje górę Meru - siedzibę hindusistycznych bóstw, cztery mniejsze wieże także odpowiadają pasmom górskim, zamieszkiwanym przez mityczne posatcie (by christianhaugen)

Arcydzieło khmerskiej architektury

Wyobrażenie kosmosu

Zwiedzając potężne mury, zawiłe korytarze, liczne bramy i wszelkie tajemnicze zakamarki Angkoru, możemy dostrzec, iż khmerskie budowle świątynne odzwierciedlają pewien uporządkowany układ. Strzeliste wieże i odpowiedni układ murów odzwierciedla ówczesne pojęcie kosmosu. Położona centralnie, największa z wież - tzw. prasat,  symbolizuje górę Meru -€“ siedzibę hinduistycznych bóstw.

Według mitologii hinduskiej oś wszechświata stanowi tajemnicza góra Meru, którą otaczają cztery inne wzniesienia, również zamieszkane przez bóstwa oraz kosmiczny ocean.

W głównym sanktuarium (zwieńczonym przez prasat dla dodaniu mu znaczenia i wielkości) mieścił się posąg bóstwa, któremu poświęcona była dana budowla -€“ zwykle był to Wisznu, Śiwa lub wyobrażenie Buddy.

Znajdujące się wokół galerie symbolizowały pomniejsze góry, zaś fosa ze wszech stron oblewająca teren świątyni to mityczny ocean.

Gopura

Zewnętrzne mury kompleksu świątynnego zawierały także monumentalne, bogato zdobione wieżyczkami bramy wejściowe - tzw. gopura, często zwrócone w cztery strony świata.

Materiały

Głównymi materiałami wykorzystywanymi przez budowniczych Angkoru były: cegły, piaskowiec i drewno, absolutną jednak podstawę stanowił lateryt -€“ skała okruchowa, która jest dosyć miękka przy jej wydobyciu, ale pod wpływem promieni słonecznych uzyskująca znaczną twardość.

Kambodża | Khmerscy architekci za pomocą brył starali się oddać wyobrażenie kosmosuKambodża | Khmerscy architekci za pomocą brył starali się oddać wyobrażenie kosmosu (by christianhaugen)

Architektura mieszkalna

Domy mieszkalne dawnych mieszkańców kambodżańskich wsi niewiele różniły się od tych spotykanych dzisiaj. Budynki mieszkalne często wznoszone były na palach o wysokości ok. 2 m, a do wejścia prowadziła drewniana drabina. Drewniane belki stanowiły szkielet budowli, której ściany wypełnione były witkami bambusa, zaś dach pokrywały rozłożyste liście palmowe.

Architektura domów dostojników i budowli reprezentacyjnych oczywiście różniła się od tej spotykanej na wsi. Także materiały używane do ich wniesienia były lepszej jakości: ściany budowano z niezwykle trwałego drewna tekowego, zaś dachy pokrywano dachówkami.

Kambodża | Wiejski dom wzniesiony na palachKambodża | Wiejski dom wzniesiony na palach (by wandering_angel)

Budynki kolonialne

Poza zabytkowymi świątyniami khmerskimi, charakterystyczną cechą architektury Kambodży są budynki kolonialne.

Architektura reprezentująca styl typowo europejski urozmaiciła krajobraz Kambodży zdominowany dotychczas przez drewniane i bambusowe domostwa oraz potężne laterytowe świątynie.

Wpływy francuskie widać przede wszystkim w stolicy kraju - Phnom Penh, w której budownictwo nowego typu rozprzestrzeniło się pod koniec XIX w. za sprawą architekta Daniela Fabre.

Na przestrzeni lat, także tego typu budynki nabrały zabytkowej wartości, niestety w bardzo dużym stopniu są one zniszczone.

Kambodża | Budownictwo kolonialne w stolicy KambodżyKambodża | Budownictwo kolonialne w stolicy Kambodży (by christianhaugen)

Źródło:
Tourism of Cambodia
http://tourismcambodia.com/

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor Sambor Prei Kuk – miasto starsze niż Angkor
W przewodnikach dla turystów, planujących zobaczyć ruiny kambodżańskich świątyń na początku listy znajduje się zwykle Angkor Wat...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca Festiwal...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności