Ruch drogowy w Kambodży może nam się wydawać nieco chaotyczny, a jego zasady – o ile takowe istnieją – mało przejrzyste. Obowiązuje jedna podstawowa zasada: silniejszy (autobus, ciężarówka, samochód z napędem 4x4) ma pierwszeństwo.

Kambodża | Kambodżańskie pojazdy bywają niezwykle pakowneKambodża | Kambodżańskie pojazdy bywają niezwykle pakowne (by helenstravelcorner)

Ograniczone zaufanie

Decydując się na aktywny udział w tutejszym ruchu drogowym, należy mieć oczy dookoła głowy i być gotowym na wszystko.

Najlepszą strategią pieszego, który chce się przedostać na drugą stronę ulicy, jest iść w równym tempie, nie dać się wytrącić z równowagi i unikać gwałtownych ruchów.

W Kambodży akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy i obowiązuje tu ruch prawostronny. W stosunku do miejscowych kierowców należy stosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania.

Z nocnych podróży lepiej jest zrezygnować: drogi  są nieoświetlone i często w złym stanie. Wielu kierowców jeździ bez świateł, inni dla odmiany oślepiają źle ustawionymi reflektorami.

Transport na krótkich trasach

Transport publiczny na krótkich trasach, jak na przykład autobusy czy tramwaje, w Kambodży praktycznie nie istnieje.  Opłaca się korzystać z popularnych i stosunkowo niedrogich usług kierowców tuk-tuków, taksówek motorowych i rikszy. Przed rozpoczęciem jazdy należy koniecznie zapytać o cenę i potargować się, co na początku wymaga pewnych ćwiczeń.

Na piechotę

Nowo przybyły do Kambodży turysta potrzebuje dłuższej chwili do namysłu, zanim zdecyduje się wsiąść na skuter, a wielu na samym początku swej wizyty w tym kraju wybiera zwiedzanie na piechotę. Ze względu na upał i wygodę, Kambodżanie unikają chodzenia na piechotę i nie bardzo rozumieją kogoś, kto w ten sposób zmierza do celu. Idąc pieszo nie należy się więc dziwić współczującym spojrzeniom i propozycjom kierowców motocykli.

Kambodża | Podczas jazdy ulicami Kambodży należy mieć przysłowiowe Kambodża | Podczas jazdy ulicami Kambodży należy mieć przysłowiowe "oczy dookoła głowy" (by jneilson23)

Taksówki

Jako cel ogólny podróży najlepiej podać jakiś znany rynek, szkołę albo świątynię. W Kambodży nie ma specjalnych uprawnień dla taksówkarzy i wielu z nich jeżdżących np. po stolicy, nie zna dobrze nazw ulic miasta. Najlepiej więc kierować się do konkretnych obiektów.

Adresowe zawirowania

Pieszo czy motorem – można często bez skutku szukać określonego adresu. Przyczyną tego jest dość chaotyczna numeracja domów. Bywa nawet tak, że szczególnie ładnie prezentujący się numer domu, np. 17, występuje jednej na ulicy kilkakrotnie (!).

Własny pojazd

Inną możliwością podróżowania jest oczywiście własny pojazd. Jeśli ktoś planuje przejazdy na dłuższych trasach, może np. skorzystać z terenowego motocykla.

Każdy kierowca obowiązkowo powinien posiadać kask. Ponieważ w Kambodży istnieje niewielki wybór i niezbyt wysoka jakość odzieży ochronnej i kasków, planując podróżowanie na własną rękę, najlepiej zabrać odpowiedni ekwipunek ze sobą.

W Phnom Penh można bez trudu kupić nowy albo używany motocykl. Ważne jest wówczas zaopatrzenie się w odpowiednie tablice rejestracyjne: białe – prywatne i niebieskie – służbowe. Białe tablice można załatwić na miejscu w sklepie.

Na wycieczkę można także wynająć sobie auto w cenie mniej więcej 20-40 dolarów za dzień.

Kambodża | Tutejsze znaki drogowe mogą nas czasem zaskoczyćKambodża | Tutejsze znaki drogowe mogą nas czasem zaskoczyć (by victoriapeckham)

Źródło: http://kambodscha.ded.de/

Zainteresują Cię również

Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży Budowa pamiątkowego meczetu w Kambodży
Odbudowa meczetu w Kambodży ma być upamiętnieniem mordu na muzułmanach w czasach Czerwonych Khmerów. Jak donosi niezależna gazeta...
„Słoneczna” przyszłość Kambodży „Słoneczna” przyszłość Kambodży
Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich Kambodży planuje hurtowy zakup 12 000 systemów solarnych paneli, mających dostarczać...
Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011) Królewski jubileusz (13,14,15 maja 2011)
Król Kambodży Norodom Sihamoni przyszedł na świat 14 maja 1953 r. jako syn króla Norodoma Sihanouka i królowej Norodom Monineath...
Urodziny Króla Ojca (31 października) Urodziny Króla Ojca (31 października)
31 października Król Ojciec Norodom Sihanouk obchodzi swój jubileusz (w tym roku kończy 89 lat). Norodom Sihanouk znalazł się w...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności