Ruch drogowy w Kambodży może nam się wydawać nieco chaotyczny, a jego zasady – o ile takowe istnieją – mało przejrzyste. Obowiązuje jedna podstawowa zasada: silniejszy (autobus, ciężarówka, samochód z napędem 4x4) ma pierwszeństwo.

Kambodża | Kambodżańskie pojazdy bywają niezwykle pakowneKambodża | Kambodżańskie pojazdy bywają niezwykle pakowne (by helenstravelcorner)

Ograniczone zaufanie

Decydując się na aktywny udział w tutejszym ruchu drogowym, należy mieć oczy dookoła głowy i być gotowym na wszystko.

Najlepszą strategią pieszego, który chce się przedostać na drugą stronę ulicy, jest iść w równym tempie, nie dać się wytrącić z równowagi i unikać gwałtownych ruchów.

W Kambodży akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy i obowiązuje tu ruch prawostronny. W stosunku do miejscowych kierowców należy stosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania.

Z nocnych podróży lepiej jest zrezygnować: drogi  są nieoświetlone i często w złym stanie. Wielu kierowców jeździ bez świateł, inni dla odmiany oślepiają źle ustawionymi reflektorami.

Transport na krótkich trasach

Transport publiczny na krótkich trasach, jak na przykład autobusy czy tramwaje, w Kambodży praktycznie nie istnieje.  Opłaca się korzystać z popularnych i stosunkowo niedrogich usług kierowców tuk-tuków, taksówek motorowych i rikszy. Przed rozpoczęciem jazdy należy koniecznie zapytać o cenę i potargować się, co na początku wymaga pewnych ćwiczeń.

Na piechotę

Nowo przybyły do Kambodży turysta potrzebuje dłuższej chwili do namysłu, zanim zdecyduje się wsiąść na skuter, a wielu na samym początku swej wizyty w tym kraju wybiera zwiedzanie na piechotę. Ze względu na upał i wygodę, Kambodżanie unikają chodzenia na piechotę i nie bardzo rozumieją kogoś, kto w ten sposób zmierza do celu. Idąc pieszo nie należy się więc dziwić współczującym spojrzeniom i propozycjom kierowców motocykli.

Kambodża | Podczas jazdy ulicami Kambodży należy mieć przysłowiowe Kambodża | Podczas jazdy ulicami Kambodży należy mieć przysłowiowe "oczy dookoła głowy" (by jneilson23)

Taksówki

Jako cel ogólny podróży najlepiej podać jakiś znany rynek, szkołę albo świątynię. W Kambodży nie ma specjalnych uprawnień dla taksówkarzy i wielu z nich jeżdżących np. po stolicy, nie zna dobrze nazw ulic miasta. Najlepiej więc kierować się do konkretnych obiektów.

Adresowe zawirowania

Pieszo czy motorem – można często bez skutku szukać określonego adresu. Przyczyną tego jest dość chaotyczna numeracja domów. Bywa nawet tak, że szczególnie ładnie prezentujący się numer domu, np. 17, występuje jednej na ulicy kilkakrotnie (!).

Własny pojazd

Inną możliwością podróżowania jest oczywiście własny pojazd. Jeśli ktoś planuje przejazdy na dłuższych trasach, może np. skorzystać z terenowego motocykla.

Każdy kierowca obowiązkowo powinien posiadać kask. Ponieważ w Kambodży istnieje niewielki wybór i niezbyt wysoka jakość odzieży ochronnej i kasków, planując podróżowanie na własną rękę, najlepiej zabrać odpowiedni ekwipunek ze sobą.

W Phnom Penh można bez trudu kupić nowy albo używany motocykl. Ważne jest wówczas zaopatrzenie się w odpowiednie tablice rejestracyjne: białe – prywatne i niebieskie – służbowe. Białe tablice można załatwić na miejscu w sklepie.

Na wycieczkę można także wynająć sobie auto w cenie mniej więcej 20-40 dolarów za dzień.

Kambodża | Tutejsze znaki drogowe mogą nas czasem zaskoczyćKambodża | Tutejsze znaki drogowe mogą nas czasem zaskoczyć (by victoriapeckham)

Źródło: https://kambodscha.ded.de/

Zainteresują Cię również

Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...
Buddyzm przez internet Buddyzm przez internet
Chociaż większość mieszkańców Kambodży wyznaje buddyzm i wiele buddyjskich tradycji jest głęboko zakorzenionych w życiu Khmerów,...
Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011 Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011
Po raz pierwszy w historii, na liście TOP 10 cities w rankingu organizowanym przez wpływowy magazyn podróżniczy "Travel + Leisure...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności