„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad z Tiziano Terzanim – dziennikarzem, podróżnikiem i miłośnikiem Azji oraz nietypowe spojrzenie na Phnom Penh w filmie Pawła Kloca.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Kadr z filmu Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh”Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Kadr z filmu Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh” (by piecsmakow.pl )

 

Tiziano Terzani

Bohaterem pierwszego filmu z sekcji, „Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim” (reż. Mario Zanot, Włochy, 2004), jest zmarły w 2004 roku Tiziano Terzani, wybitny włoski dziennikarz, pisarz, podróżnik i wielbiciel Azji. Jego dzieła „Powiedział mi wróżbita” czy „Nic nie zdarza się przypadkiem” uchodzą za jedne z najważniejszych i najpiękniej napisanych opowieści o Azji. Przez lata był azjatyckim korespondentem niemieckiego „Der Spiegel”. Mieszkał w Singapurze, Hongkongu, kilka lat spędził w Chinach kontynentalnych, skąd został wydalony bez prawa powrotu, w Japonii i Tajlandii oraz w Indiach.

Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim przeprowadzony został dwa miesiące przed śmiercią w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – „Nic nie zdarza się przypadkiem”. Chory na raka Terzani opisuje w niej eksperymentalne kuracje, jakim poddawał się w Ameryce, Indiach i Chinach, odkrywając dla siebie tamtejszą medycynę. Przypadkowe spotkanie ze starym mędrcem w Himalajach wyznaczyło koniec wędrówki w poszukiwaniu najważniejszego: harmonii ze światem i samym sobą.

Seans filmu odbędzie się 22 października o 13:00 w Kinie Muranów. Projekcji towarzyszyć będzie debata poświęcona twórczości Tiziano Terzaniego oraz promocja jego książek wydanych w Polsce.

Kołysanka z Phnom Penh

Drugim wydarzeniem sekcji będzie projekcja filmu Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh” (Polska 2011, 103'), nagrodzonego Srebrnym Rogiem i Srebrnym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym 2011. To ważny debiut pełnometrażowy polskiego dokumentalisty, zrealizowany w stolicy Kambodży.

Bohater filmu, Izraelczyk Ilan Shickman wyjechał z ojczyzny w poszukiwaniu nowej Ziemi Obiecanej, lepszego życia. Azja zwabiła go łatwymi przyjemnościami – uległością kobiet i wysokim statusem cudzoziemca. We Phnom Penh poznał Saran, opuszczoną przez męża byłą prostytutkę, która topiła smutki w alkoholu. Studium kambodżańskiej codzienności Ilana i Saran - posłużyło twórcom filmu jako pretekst. W centrum tej emocjonalnie i kulturowo złożonej historii leży trudny los kambodżańskich dzieci. Pochodzące z różnych związków, przechowywane u dalekich krewnych na wsi, albo w rodzinach zastępczych, sprzedawane do adopcji, czy prostytucji przez ledwo wiążące koniec z końcem matki, stają się żywym towarem.

Projekcja „Kołysanki z Phnom Penh” odbędzie się w niedzielę 23 października o 16:45 w Kinie Muranów. Po seansie reżyser spotka się z publicznością.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Tiziano TerzaniFestiwal Filmowy Pięć Smaków | Tiziano Terzani (by piecsmakow.pl)

Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan (filmy Hou Hsiao-hsiena oraz nowe produkcje tajwańskie), Taste of Korea (nowe filmy z Korei Południowej), Nowe Kino Azji (produkcje z Singapuru, Tajlandii, Hongkongu, Filipin) oraz pierwszy raz w ramach festiwalu kino japońskie (m.in. pokaz 13 Assassins Takashiego Miike, zwariowane filmy z Sushi Typhoon). Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria.

Klubem festiwalowym stanie się w tym roku najlepsza warszawska kawiarnia o profilu podróżniczym, Południk Zero przy ulicy Wilczej 25. W czasie Pięciu Smaków odbędzie się w niej cykl bezpłatnych projekcji filmów podejmujących temat Azji od strony społecznej i etnograficznej.

Rozpoczęła się już sprzedaż karnetów na festiwal na stronie internetowej www.piecsmakow.pl.

Liczba karnetów jest ograniczona, sprzedaż potrwa do 15 października (lub do wyczerpania puli). Cena karnetu – 110 zł.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Plakat tegorocznego festiwaluFestiwal Filmowy Pięć Smaków | Plakat tegorocznego festiwalu (by piecsmakow.pl )

Zainteresują Cię również

Festiwal motocyklowy w Kambodży Festiwal motocyklowy w Kambodży
W przedostatni weekend stycznia około 100 motocyklistów przemierzyło trasę z Bangkoku do Phnom Penh, a następnie do Sihanoukville...
Buddyzm przez internet Buddyzm przez internet
Chociaż większość mieszkańców Kambodży wyznaje buddyzm i wiele buddyjskich tradycji jest głęboko zakorzenionych w życiu Khmerów,...
Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011 Siem Reap w pierwszej dziesiątce World's Best Awards 2011
Po raz pierwszy w historii, na liście TOP 10 cities w rankingu organizowanym przez wpływowy magazyn podróżniczy "Travel + Leisure...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności