„Azja w obiektywie” to nowa sekcja filmowa tegorocznego Festiwalu Pięć Smaków. W jej ramach zaprezentowany zostanie ostatni wywiad z Tiziano Terzanim – dziennikarzem, podróżnikiem i miłośnikiem Azji oraz nietypowe spojrzenie na Phnom Penh w filmie Pawła Kloca.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Kadr z filmu Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh”Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Kadr z filmu Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh” (by piecsmakow.pl )

 

Tiziano Terzani

Bohaterem pierwszego filmu z sekcji, „Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim” (reż. Mario Zanot, Włochy, 2004), jest zmarły w 2004 roku Tiziano Terzani, wybitny włoski dziennikarz, pisarz, podróżnik i wielbiciel Azji. Jego dzieła „Powiedział mi wróżbita” czy „Nic nie zdarza się przypadkiem” uchodzą za jedne z najważniejszych i najpiękniej napisanych opowieści o Azji. Przez lata był azjatyckim korespondentem niemieckiego „Der Spiegel”. Mieszkał w Singapurze, Hongkongu, kilka lat spędził w Chinach kontynentalnych, skąd został wydalony bez prawa powrotu, w Japonii i Tajlandii oraz w Indiach.

Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim przeprowadzony został dwa miesiące przed śmiercią w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – „Nic nie zdarza się przypadkiem”. Chory na raka Terzani opisuje w niej eksperymentalne kuracje, jakim poddawał się w Ameryce, Indiach i Chinach, odkrywając dla siebie tamtejszą medycynę. Przypadkowe spotkanie ze starym mędrcem w Himalajach wyznaczyło koniec wędrówki w poszukiwaniu najważniejszego: harmonii ze światem i samym sobą.

Seans filmu odbędzie się 22 października o 13:00 w Kinie Muranów. Projekcji towarzyszyć będzie debata poświęcona twórczości Tiziano Terzaniego oraz promocja jego książek wydanych w Polsce.

Kołysanka z Phnom Penh

Drugim wydarzeniem sekcji będzie projekcja filmu Pawła Kloca „Kołysanka z Phnom Penh” (Polska 2011, 103'), nagrodzonego Srebrnym Rogiem i Srebrnym Lajkonikiem na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym 2011. To ważny debiut pełnometrażowy polskiego dokumentalisty, zrealizowany w stolicy Kambodży.

Bohater filmu, Izraelczyk Ilan Shickman wyjechał z ojczyzny w poszukiwaniu nowej Ziemi Obiecanej, lepszego życia. Azja zwabiła go łatwymi przyjemnościami – uległością kobiet i wysokim statusem cudzoziemca. We Phnom Penh poznał Saran, opuszczoną przez męża byłą prostytutkę, która topiła smutki w alkoholu. Studium kambodżańskiej codzienności Ilana i Saran - posłużyło twórcom filmu jako pretekst. W centrum tej emocjonalnie i kulturowo złożonej historii leży trudny los kambodżańskich dzieci. Pochodzące z różnych związków, przechowywane u dalekich krewnych na wsi, albo w rodzinach zastępczych, sprzedawane do adopcji, czy prostytucji przez ledwo wiążące koniec z końcem matki, stają się żywym towarem.

Projekcja „Kołysanki z Phnom Penh” odbędzie się w niedzielę 23 października o 16:45 w Kinie Muranów. Po seansie reżyser spotka się z publicznością.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Tiziano TerzaniFestiwal Filmowy Pięć Smaków | Tiziano Terzani (by piecsmakow.pl)

Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan (filmy Hou Hsiao-hsiena oraz nowe produkcje tajwańskie), Taste of Korea (nowe filmy z Korei Południowej), Nowe Kino Azji (produkcje z Singapuru, Tajlandii, Hongkongu, Filipin) oraz pierwszy raz w ramach festiwalu kino japońskie (m.in. pokaz 13 Assassins Takashiego Miike, zwariowane filmy z Sushi Typhoon). Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria.

Klubem festiwalowym stanie się w tym roku najlepsza warszawska kawiarnia o profilu podróżniczym, Południk Zero przy ulicy Wilczej 25. W czasie Pięciu Smaków odbędzie się w niej cykl bezpłatnych projekcji filmów podejmujących temat Azji od strony społecznej i etnograficznej.

Rozpoczęła się już sprzedaż karnetów na festiwal na stronie internetowej www.piecsmakow.pl.

Liczba karnetów jest ograniczona, sprzedaż potrwa do 15 października (lub do wyczerpania puli). Cena karnetu – 110 zł.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Plakat tegorocznego festiwaluFestiwal Filmowy Pięć Smaków | Plakat tegorocznego festiwalu (by piecsmakow.pl )

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia w...
Estoński hotel w Kambodży Estoński hotel w Kambodży
Szukając noclegu w kambodżańskim kurorcie Sihanoukville, możemy trafić na interesujący hotel Beach Road, któremu warto poświęcić...
Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...
Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia Szef opozycji skazany na 10 lat więzienia
Przywódca kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy został skazany na 10 lat więzienia. Rainsy jest przewodniczącym jedynej partii...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności