Świątynia Banteay Srei, leżąca w odległości ok. 30 km na północ od Siem Reap i 20 km od centrum Angkoru, należy do najlepiej zachowanych khmerskich budowli.

Kambodża | Wspaniałe ruiny zlokalizowane w odległości ok. 20 km na północ od Angor WatKambodża | Wspaniałe ruiny zlokalizowane w odległości ok. 20 km na północ od Angor Wat (by C. Karras)

Bracia-fundatorzy

Ta niewielka i elegancka świątynia została zbudowana nie przez ówczesnego władcę, ale przez dwóch Braminów. Yajnavaraha i jego młodszy brat – Vishnukumara byli bogatymi właścicielami ziemskimi w regionie zwanym wówczas Ishanapura.

Poświęcenie budowli nastąpiło w 967 roku. Pierwotna nazwa świątyni brzmiała: „Tribhuvanamahesvara” (Wielki Bóg Potrójnego Świata). Dzisiaj używana nazwa Banteay Srei oznacza „Cytadela Kobiety”, względnie „Cytadela Piękności”. Jeden z braci-fundatorów był wybitnym estetą i nadał budowli czystą formę architektury hinduistycznej.

Kambodża | Zachwycające bogactwo detali zdobniczychKambodża | Zachwycające bogactwo detali zdobniczych (by C. Karras)

Magia detali

Zastosowany do budowy twardy różowy piaskowiec szczególnie nadaje się do drobiazgowej ornamentyki. Prawie wszystkie ściany budynków świątynnych są ozdobione niezwykle precyzyjnymi rzeźbami. Stojące w licznych niszach figurki są tak artystycznie wykonane, że sprawiają wrażenie raczej wyrzeźbionych w drewnie, niż wykutych w twardym kamieniu.

Kambodża | Banteay Srei, czyli „Cytadela Kobiety”Kambodża | Banteay Srei, czyli „Cytadela Kobiety” (by C. Karras)

Zainteresują Cię również

Kalendarium dziejów Kambodży Kalendarium dziejów Kambodży
Naukowcy nie mają pewności, co do początków ludzkiego osadnictwa na terenach dzisiejszej Kambodży. Badania z terenu jednej z...
15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat 15. Międzynarodowy Półmaraton Angkor Wat
W ostatni weekend (4-5 XII 2010) na terenie słynnego kompleksu świątynnego Angkor odbył się 15. Międzynarodowy Półmaraton –...
Nowy Rok 2554 i święto Vesak Nowy Rok 2554 i święto Vesak
13 kwietnia rozpoczął się w Kambodży nowy rok, w krajach Zachodu – 2010, zaś według kalendarza buddyjskiego – 2554...
Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach Wolność w Azji – kino społeczne na Pięciu Smakach
Chiny, Kambodża, Malezja, Tybet i Birma to kraje, w których problemy zagłębili się twórcy filmów sekcji Wolność w Azji,...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności