Odbudowa meczetu w Kambodży ma być upamiętnieniem mordu na muzułmanach w czasach Czerwonych Khmerów. Jak donosi niezależna gazeta „Documentation Center of Cambodia”, nowo wzniesiony dom modlitwy ma być pamiątką prześladowań i mordów islamskiej ludności Cham - mniejszości etnicznej w Kambodży.

Kambodża | Meczet w Phnom PenhKambodża | Meczet w Phnom Penh (by mckaysavage)

 

Odbudowa wspólnoty po terrorze Czerwonych Khmerów

W okresie terroru Czeronych Khmerów (1975-1979), za dyktatury Pol Pota, zginęło według szacunków od 100 000 do 400 000 Cham. Poza meczetem ma zostać wybudowane muzeum i biblioteka w kambodżańskiej wiosce O-Trao.

Po obaleniu zbrodniczego reżimu ludność Cham z wielkim trudem odbudowała swoją wspólnotę i na nowo może rozwijać narodową tożsamość. Miejsca pamięci mają wspierać rozwój kultury i tradycji Cham. Za czasów Czerwonych Khmerów Cham byli systematycznie prześladowani: ich meczety zostały albo zniszczone, albo zamienione na obory.

Kim są Czamowie?

Ludność Cham (Czamowie) to potomkowie mieszkańców dawnego Królestwa Czampy, zajmującego część dzisiejszego Wietnamu i istniejącego między II a XIX wiekiem.

Czamowie tworzą mniejszości etniczne na terenie Wietnamu, Kambodży, Tajlandii i Malezji.

 W Kambodży dzielą się oni na dwie grupy: ortodoksyjną i tradycyjną.

Grupa ortodoksyjna, która stanowi około jedną trzecią ogólnej liczby Czamów w Kambodży, zlokalizowana jest głównie w Phnom Penh – na obszarze Oudong i w prowincjach Takeo i Kapot.

Tradycyjne odłamy Czamów rozproszone są po całym kraju, głównie w prowincjach: Battambang, Kompong Thom, Kompong Cham i Pursat.

Przedstawiciele ludu Cham zamieszkują zazwyczaj niewielkie wsie położone wzdłuż brzegów cieków wodnych lub w głębi lądu. Mieszkańcy terenów nadbrzeżnych trudnią się rybołówstwem i rolnictwem. Kobiety zajmują się często tkactwem. Niektóre wsie posiadają właściwą sobie specjalizację, np. obróbkę metali, hodowlę drzew owocowych czy warzyw.

Zainteresują Cię również

Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach Krótka wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w pytaniach i odpowiedziach
Wielu turystów, szczególnie tych wybierających się w tropiki po raz pierwszy, nurtują pytania dotyczące bezpieczeństwa i...
Festiwal Kultury Narodowej w Pailin Festiwal Kultury Narodowej w Pailin
W prowincji Pailin, znajdującej się około 400 km na zachód od Phnom Penh, niedawno zakończył się trwający od 2 marca...
Kultura buddyjska w Twoim mieście Kultura buddyjska w Twoim mieście
W dniach 22-28 listopada, na terenie Gdyni i Gdańska, odbywa się trzecia już edycja Trójmiejskiego Festiwalu Kultury...
Banteay Srei – Cytadela Piękności Banteay Srei – Cytadela Piękności
Świątynia Banteay Srei, leżąca w odległości ok. 30 km na północ od Siem Reap i 20 km od centrum Angkoru, należy do...

 

Na tej stronie używamy plików cookie.

Sprawdz politykę prywatności